Instytut Ifo: „Wojna handlowa z Chinami może kosztować Niemcy więcej niż brexit”

Według Instytutu Badań Gospodarczych Ifo wojna handlowa Unii Europejskiej z Niemcami oznaczałaby katastrofalne skutki dla niemieckiej gospodarki. Straty Niemiec mogą być nawet sześciokrotnie wyższe od tych poniesionych w związku z brexitem.
 Instytut Ifo: „Wojna handlowa z Chinami może kosztować Niemcy więcej niż brexit”
/ fot. Ministry of Foreign Affairs, the People's Republic of China

Jak podaje Ifo, największym przegranym wojny handlowej z Chinami byłby niemiecki przemysł motoryzacyjny, który mógłby zanotować stratę wartości dodanej o 8,47 proc. Producenci sprzętu transportowego uzyskaliby straty rzędu 5,14 proc., zaś inżynieria mechaniczna – 4,34 procent.

Autorzy badania podkreślili, że niemieckie firmy powinny szukać rynków zbytu w innych krajach, aby zmniejszyć swoją zależność od rynków znajdujących się pod kontrolą autorytarnych reżimów.

Współautor raportu Florian Dorn zaznaczył, że celem unijnej polityki gospodarczej powinno być ustanowienie strategicznego partnerstwa z krajami, które mają podobną mentalność do Niemiec, np. USA.

Raport Ifo ukazał symulację 5 scenariuszy wojny handlowej z Chinami. W jednym z nich założono, że powstanie nowa umowa handlowa pomiędzy USA a Niemcami w celu złagodzenia skutków wojny handlowej z Państwem Środka. Okazuje się, że nawet taka umowa nie zrównoważy w pełni poniesionych strat; zdaniem analityków taka umowa sprawi, że koszty netto wojny handlowej będą podobne do oczekiwanych kosztów brexitu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe