Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert

W roku 2022 przypadają obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, konspiracyjnej organizacji założonej przez śp. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne konspiracyjne struktury w Trójmieście. Celem Radia Gdańsk jest włączenie się w obchody, medialne nagłośnienie oraz popularyzacja postaci twórców, uczestników oraz programu i działalności Solidarności Walczącej na terenie Trójmiasta i Pomorza.
 Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert
/ grafika: Radio Gdańsk

Akcja medialna „#Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto" to opowieść o  najbardziej spektakularnych akcjach protestacyjnych lat 80. organizowanych w kolebce „Solidarności" w ścisłym porozumieniu ze strukturą wrocławską. Widziane z perspektywy Pomorza, odważne i skierowane przeciw „komunie" działania Solidarności Walczącej są znakomitym materiałem o nieugiętym dążeniu do niepodległości, ważnym także z punktu widzenia dzisiejszych postaw obywatelskich i patriotycznych. Są historią, która nawet po 1989 roku, w wolnej Polsce, wydaje się być nie dość głośno, szeroko i ciekawie opowiedziana.

W dniach 22-26 sierpnia 2022 codziennie po godz. 17.30 na antenie Radia Gdańsk emitowane będą audycje Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego, oparte na rozmowach z działaczami Solidarności Walczącej Trójmiasto, m.in. Andrzejem Kołodziejem, Romanem Zwiercanem, Ewą Kubasiewicz, Magdaleną Kowalską-Czachor, Markiem Czachorem, Karolem Krementowskim, Piotrem Jagielskim, Jadwigą Chmielowską. Muzykę do audycji  skomponował Tomasz Perz, całość cyklu zrealizował Stefan Kotiuk.

26 sierpnia 2022 r. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna  odbędzie się debata na żywo z udziałem dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku dr. Pawła Warota, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności dr. Mateusza Smolany oraz prezesa Radia Gdańsk dr. Adama Chmieleckiego, poświęcona znaczeniu  antykomunistycznego przesłania Solidarności Walczącej w latach 80-tych, ale także jego aktualności dzisiaj, po upływie 40 lat. Zaprezentowane zostaną także kierunki  badań i upamiętnień, podejmowane poprzez poszczególne instytucje. 

Tego samego dnia o godz. 19.00 w studiu radiowym im. Janusza Hajduna odbędzie się (transmitowany także na żywo) koncert warszawskiego zespołu „Ferajna z Hoovera", posiadającego w swoim repertuarze najbardziej znane piosenki powstańcze. Utwory zadedykowane zostaną ludziom  Solidarności Walczącej, którzy w swoich postawach życiowych i  w walce z reżimem komunistycznym stanu wojennego świadomie odwoływali się do etosu i znaku Polski Walczącej, podobnie jak pokolenia czasów okupacyjnych II wojny światowej.

Uniwersalne wartości: wolność i solidarność

– Historia Solidarności Walczącej jest piękna i inspirująca. Ta organizacja była swoistą latarnią całego ruchu antykomunistycznego, wskazując ten najważniejszy cel – niepodległość. W swojej nazwie, symbolice oraz działalności nawiązywała do najważniejszych wydarzeń i tradycji patriotycznych, odwoływała się również do chyba najbardziej uniwersalnych, powtarzalnych wartości w dziejach Polski: wolności i solidarności. Dlatego to właśnie dzieje tej organizacji wybraliśmy na kolejną odsłonę cyklu edukacyjno-tożsamościowego Radia Gdańsk #Pamięć, który realizujemy od 2020 roku

– podkreśla prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.

 

– Dodatkową inspirację stanowił fakt, że oddział trójmiejski był jednym z najsilniejszych w całej strukturze Solidarności Walczącej, oczywiście poza tym najważniejszym ośrodkiem we Wrocławiu. Symbolami działalności tego oddziału są m.in. Ewa Kubasiewicz, skazana w stanie wojennym przez Sąd Marynarki Wojennej na najwyższy wyrok – dziesięciu lat więzienia oraz Andrzej Kołodziej, bohater Sierpnia '80, lider strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej, wcześniej działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a później właśnie Solidarności Walczącej. Jego losy pokazują, że na historię ruchu antykomunistycznego w Trójmieście i w całej Polsce trzeba patrzeć całościowo i w perspektywie ciągłości. Dlatego w tym roku Radio Gdańsk historię Solidarności pokazuje właśnie przez pryzmat Solidarności Walczącej. Warto też wspomnieć, że bohaterem jednej z audycji będzie Piotr Jagielski, pracownik rozgłośni, wieloletni główny inżynier, który w latach 80. jako pracownik gdyńskiego Radmoru wspierał Solidarność Walczącą od strony technicznej. Krótko mówiąc, bohaterowie są wśród nas, trzeba ich tylko poszukać

– dodaje prezes Radia Gdańsk.

 

Cykl #Pamięć

Ważnym aspektem misji publicznej Radia Gdańsk są realizowane cyklicznie od 2020 roku rocznicowe akcje medialne #Pamięć, których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń polskiej historii po 1945 roku. W merytorycznej  współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz  Instytutem Dziedzictwa Solidarności na antenie i w mediach społecznościowych Radia Gdańsk dotychczas zrealizowane zostały następujące edycje: #Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010, #Pamięć. Sierpień'80, #Pamięć. Grudzień 1970. Każda kolejna odsłona cyklu realizowana jest w atrakcyjnej i szerokiej formule. Słuchaczom Radia Gdańsk proponujemy wyjątkową oprawę medialną – w postaci audycji i debat historycznych oraz  koncertów dedykowanych bohaterom – ofiarom Grudnia czy ludziom Solidarności.

Akcje medialne #Pamięć to znacznie więcej niż przedstawione na nowo „suche" fakty, które w latach PRL-u podlegały ścisłej cenzurze. Współpracując z historykami i instytucjami, których zadaniem jest odkłamywanie peerelowskiej propagandy, skupiamy się przede wszystkim na świadectwach bohaterów wydarzeń – ludzi represjonowanych przez komunistyczny system. Bitych, więzionych, pozbawianych praw obywatelskich, uciszanych na wiele sposobów. Rozmowy z nimi, uczestnikami walki z „imperium zła", jakim był Związek Sowiecki, stają się dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, zarówno źródłem emocjonującej wiedzy, jak i bardzo aktualną refleksją o współczesnym świecie.

Akcja medialna #Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto Radia Gdańsk objęta jest Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, współorganizatorami są Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Partnerem akcji jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto. Patronat medialny objęły „Tygodnik Solidarność" i „Magazyn Solidarność".


 

POLECANE
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

W Polsce wciąż utrzymuje się chłodna aura, ale jak zapowiadają meteorolodzy, nasze samopoczucie związane z warunkami pogodowymi będzie coraz lepsze.

Portugalia rozpoczyna deportacje. Na liście 18 tysięcy nielegalnych imigrantów Wiadomości
Portugalia rozpoczyna deportacje. Na liście 18 tysięcy nielegalnych imigrantów

Rząd Portugalii uruchomił w poniedziałek procedury deportacji 18 tys. nielegalnie przebywających w tym kraju imigrantów. Zgodnie z planem rządu premiera Montenegro deportacje imigrantów będą prowadzone etapami.

Zmiana lidera. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Zmiana lidera. Jest nowy sondaż

Z najnowszego sondażu wyborczego United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że znów zmienił się lider poparcia.

Przedstawicielka Trzaskowskiego spytała o kawalerkę Nawrockiego. Tej riposty wolałaby nie usłyszeć Wiadomości
Przedstawicielka Trzaskowskiego spytała o kawalerkę Nawrockiego. Tej riposty wolałaby nie usłyszeć

Monika Rosa chyba na długo zapamięta debatę sztabów kandydatów na prezydentów, zorganizowaną w poniedziałkowy wieczór przez Polsat News. Przedstawicielka Rafała Trzaskowskiego zaatakowała Tobiasza Bocheńskiego ze sztabu Karola Nawrockiego i spotkała się z bolesną ripostą. Poszło o mieszkania kandydatów.     

Ukraińskie drony nad Moskwą. Wstrzymano ruch na lotniskach pilne
Ukraińskie drony nad Moskwą. Wstrzymano ruch na lotniskach

W nocy z poniedziałku na wtorek Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły ataki na cele w Rosji. Bezzałogowce pojawiły się na zachodzie obwodu kurskiego w Rosji i nad Moskwą.

Publicysta Forum Żydów Polskich: Mamy prawo oburzać się na Grzegorza Brauna, ale nie mamy prawa zamykać mu ust tylko u nas
Publicysta Forum Żydów Polskich: Mamy prawo oburzać się na Grzegorza Brauna, ale nie mamy prawa zamykać mu ust

Kluczowe pytanie: czy, gdyby Grzegorz Braun za swoje słowa został oskarżony z urzędu i skazany, byłoby to dowodem siły państwa, czy wręcz odwrotnie - dowodem jego słabości?

Ostrzeżenie dla większości województw. Jest komunikat IMGW z ostatniej chwili
Ostrzeżenie dla większości województw. Jest komunikat IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed przymrozkami na większym obszarze kraju. Na Pomorzu, Kujawach oraz Warmii i Mazurach temperatura może spaść do minus 7 st. C przy gruncie, a na Mazowszu, w Wielkopolsce oraz w Łódzkiem do minus 3 st. C.

Była wychowawczyni o Rafale Trzaskowskim: Więcej niż rozczarowanie. Jest nagranie gorące
Była wychowawczyni o Rafale Trzaskowskim: "Więcej niż rozczarowanie". Jest nagranie

Telewizja wPolsce24 wyemitowała wypowiedź byłej wychowawczyni i nauczycielki języka polskiego Rafała Trzaskowskiego Joanny Ewy Gendek na temat kandydata Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jej opinia jest druzgocąca.

Niemcy mają problem. Tapinoma Magnum jest w kolejnym landzie z ostatniej chwili
Niemcy mają problem. Tapinoma Magnum jest w kolejnym landzie

Agresywne superkolonie Tapinoma magnum rozprzestrzeniają się w Nadrenii Północnej‑Westfalii zagrażając infrastrukturze i mieszkańcom – informuje ruhr24.de.

Kto wysadził Nord Stream? Tajemnicze słowa Trumpa z ostatniej chwili
Kto wysadził Nord Stream? Tajemnicze słowa Trumpa

– Wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream – powiedział w poniedziałek prezydent Donald Trump, twierdząc, że on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, nakładając na nie sankcje.

REKLAMA

Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert

W roku 2022 przypadają obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, konspiracyjnej organizacji założonej przez śp. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne konspiracyjne struktury w Trójmieście. Celem Radia Gdańsk jest włączenie się w obchody, medialne nagłośnienie oraz popularyzacja postaci twórców, uczestników oraz programu i działalności Solidarności Walczącej na terenie Trójmiasta i Pomorza.
 Radio Gdańsk na 40-lecie Solidarności Walczącej: cykl audycji, debata i koncert
/ grafika: Radio Gdańsk

Akcja medialna „#Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto" to opowieść o  najbardziej spektakularnych akcjach protestacyjnych lat 80. organizowanych w kolebce „Solidarności" w ścisłym porozumieniu ze strukturą wrocławską. Widziane z perspektywy Pomorza, odważne i skierowane przeciw „komunie" działania Solidarności Walczącej są znakomitym materiałem o nieugiętym dążeniu do niepodległości, ważnym także z punktu widzenia dzisiejszych postaw obywatelskich i patriotycznych. Są historią, która nawet po 1989 roku, w wolnej Polsce, wydaje się być nie dość głośno, szeroko i ciekawie opowiedziana.

W dniach 22-26 sierpnia 2022 codziennie po godz. 17.30 na antenie Radia Gdańsk emitowane będą audycje Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego, oparte na rozmowach z działaczami Solidarności Walczącej Trójmiasto, m.in. Andrzejem Kołodziejem, Romanem Zwiercanem, Ewą Kubasiewicz, Magdaleną Kowalską-Czachor, Markiem Czachorem, Karolem Krementowskim, Piotrem Jagielskim, Jadwigą Chmielowską. Muzykę do audycji  skomponował Tomasz Perz, całość cyklu zrealizował Stefan Kotiuk.

26 sierpnia 2022 r. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna  odbędzie się debata na żywo z udziałem dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku dr. Pawła Warota, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności dr. Mateusza Smolany oraz prezesa Radia Gdańsk dr. Adama Chmieleckiego, poświęcona znaczeniu  antykomunistycznego przesłania Solidarności Walczącej w latach 80-tych, ale także jego aktualności dzisiaj, po upływie 40 lat. Zaprezentowane zostaną także kierunki  badań i upamiętnień, podejmowane poprzez poszczególne instytucje. 

Tego samego dnia o godz. 19.00 w studiu radiowym im. Janusza Hajduna odbędzie się (transmitowany także na żywo) koncert warszawskiego zespołu „Ferajna z Hoovera", posiadającego w swoim repertuarze najbardziej znane piosenki powstańcze. Utwory zadedykowane zostaną ludziom  Solidarności Walczącej, którzy w swoich postawach życiowych i  w walce z reżimem komunistycznym stanu wojennego świadomie odwoływali się do etosu i znaku Polski Walczącej, podobnie jak pokolenia czasów okupacyjnych II wojny światowej.

Uniwersalne wartości: wolność i solidarność

– Historia Solidarności Walczącej jest piękna i inspirująca. Ta organizacja była swoistą latarnią całego ruchu antykomunistycznego, wskazując ten najważniejszy cel – niepodległość. W swojej nazwie, symbolice oraz działalności nawiązywała do najważniejszych wydarzeń i tradycji patriotycznych, odwoływała się również do chyba najbardziej uniwersalnych, powtarzalnych wartości w dziejach Polski: wolności i solidarności. Dlatego to właśnie dzieje tej organizacji wybraliśmy na kolejną odsłonę cyklu edukacyjno-tożsamościowego Radia Gdańsk #Pamięć, który realizujemy od 2020 roku

– podkreśla prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki.

 

– Dodatkową inspirację stanowił fakt, że oddział trójmiejski był jednym z najsilniejszych w całej strukturze Solidarności Walczącej, oczywiście poza tym najważniejszym ośrodkiem we Wrocławiu. Symbolami działalności tego oddziału są m.in. Ewa Kubasiewicz, skazana w stanie wojennym przez Sąd Marynarki Wojennej na najwyższy wyrok – dziesięciu lat więzienia oraz Andrzej Kołodziej, bohater Sierpnia '80, lider strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej, wcześniej działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a później właśnie Solidarności Walczącej. Jego losy pokazują, że na historię ruchu antykomunistycznego w Trójmieście i w całej Polsce trzeba patrzeć całościowo i w perspektywie ciągłości. Dlatego w tym roku Radio Gdańsk historię Solidarności pokazuje właśnie przez pryzmat Solidarności Walczącej. Warto też wspomnieć, że bohaterem jednej z audycji będzie Piotr Jagielski, pracownik rozgłośni, wieloletni główny inżynier, który w latach 80. jako pracownik gdyńskiego Radmoru wspierał Solidarność Walczącą od strony technicznej. Krótko mówiąc, bohaterowie są wśród nas, trzeba ich tylko poszukać

– dodaje prezes Radia Gdańsk.

 

Cykl #Pamięć

Ważnym aspektem misji publicznej Radia Gdańsk są realizowane cyklicznie od 2020 roku rocznicowe akcje medialne #Pamięć, których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń polskiej historii po 1945 roku. W merytorycznej  współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz  Instytutem Dziedzictwa Solidarności na antenie i w mediach społecznościowych Radia Gdańsk dotychczas zrealizowane zostały następujące edycje: #Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010, #Pamięć. Sierpień'80, #Pamięć. Grudzień 1970. Każda kolejna odsłona cyklu realizowana jest w atrakcyjnej i szerokiej formule. Słuchaczom Radia Gdańsk proponujemy wyjątkową oprawę medialną – w postaci audycji i debat historycznych oraz  koncertów dedykowanych bohaterom – ofiarom Grudnia czy ludziom Solidarności.

Akcje medialne #Pamięć to znacznie więcej niż przedstawione na nowo „suche" fakty, które w latach PRL-u podlegały ścisłej cenzurze. Współpracując z historykami i instytucjami, których zadaniem jest odkłamywanie peerelowskiej propagandy, skupiamy się przede wszystkim na świadectwach bohaterów wydarzeń – ludzi represjonowanych przez komunistyczny system. Bitych, więzionych, pozbawianych praw obywatelskich, uciszanych na wiele sposobów. Rozmowy z nimi, uczestnikami walki z „imperium zła", jakim był Związek Sowiecki, stają się dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, zarówno źródłem emocjonującej wiedzy, jak i bardzo aktualną refleksją o współczesnym świecie.

Akcja medialna #Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto Radia Gdańsk objęta jest Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, współorganizatorami są Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Partnerem akcji jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto. Patronat medialny objęły „Tygodnik Solidarność" i „Magazyn Solidarność".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe