Naukowcy z Wrocławia zmierzyli szczyty Tatr. Spore zaskoczenie

Naukowcy z Wrocławia zmierzyli tatrzańskie szczyty takie jak m.in. Świnica, Skrajny Granat Orlej Perci czy najwyższe w Polsce Rysy. Okazuje się, że jest kilka zaskoczeń.
 Naukowcy z Wrocławia zmierzyli szczyty Tatr. Spore zaskoczenie
/ fot. Jan Stępień - Wikipedia CC BY-SA 2.5

Wyniki kampanii pomiarowej w Tatrach Zachodnich i Wysokich przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mogą zaskoczyć. Okazuje się, że w kilku przypadkach wyniki różnią się od szacunków, które publikowano do tej pory w podręcznikach do geografii.

Pomiary wskazują, że Świnica jest o metr wyższa, Skrajny Granat na Orlej Perci o trzy metry, zaś pachołek na Rysach jest na wysokości 2 500 m., a nie jak się powszechnie podaje na wysokości 2 499 m.

Poprzedni pomiar nie był tak dokładny?Tomasz Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego twierdzi, że poprzedni pomiar mógł nie być tak dokładny.

– Czasem te wysokości, które spotyka się w jakichś publikacjach albo Encyklopedii Tatrzańskiej, nie są wynikiem pomiaru, tylko szacowania. Zawsze warto sprawdzić, jak mierzona była poprzednia wartość - wówczas można dociekać, skąd te różnice. Na pewno nie są z tego, że Tatry rosną – powiedział.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe