[wideo] "Polityczna poprawność dzieli ludzi". Profesor Bralczyk ostro o feminatywach
![[wideo]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/91146/1663271255bc12073b8df2189da1ea40.jpg)
Język, który ma być językiem inkluzywnym, włączającym... język, który ma zapobiegać konfliktom, właśnie konflikty tworzy. Ileż ludzi się kłóci o to, co przedtem nie było tak artykułowane, a więc nie było przedmiotem problemu
– rozpoczął swą myśl prof. Bralczyk. Zaznaczył, że dochodzi do tego, że język czy zjawiska językowe, które mają za zadanie usprawnić komunikację, służą do podsycania konfliktów.
Polityczna poprawność, jak bardzo jest dyskutowana i jak często dzieli ludzi. Feminatywy. No oczywiście, że tak! Kiedyś się mówiło: „Polacy!”. I wszyscy wiedzieli, to razem. A teraz się mówi „Polki i Polacy”. Od razu się dzieli... tu Polki, a tu Polacy. No, może trzeba by jakieś trzecie słowo wymyślić, przeciwko któremu kobiety by nie protestowały? Ale tylko „polactwo” mi przychodzi do głowy, a to chyba niedobre jest
– skomentował profesor.
W każdym razie dzieli, dzieli. A to problemy z Murzynem jakie mamy. Mieliśmy problemy z Murzynami kiedyś? To w Ameryce mieli, a u nas nie było. A teraz są. To dobre słowo, czy niedobre słowo... albo walka o niebinarność. Nie mówi się już studenci czy studentki, tylko "osoby studenckie”. A jak ktoś jest niebinarny to może powiedzieć „byłom”. I ja to szanuję! Niech mówi „byłom”, aczkolwiek my nie musimy mieć chyba obowiązku... a nie, przepraszam. Zaczynam już zajmować stanowisko, a nie chciałem
– podsumował prof. Bralczyk.
Nie ma już Polaków. Są Polki i Polacy. Chyba po raz pierwszy prof. Jerzy Bralczyk zdecydował się tak odważnie wypowiedzieć o funkcji feminatyw w języku. Posłuchajcie. Nie chcę tu obierać stanowiska. Pamietajmy tylko, że podstawową funkcją języka jest łączenie i komunikacja. pic.twitter.com/dpFBpdyESw
— Maciej Kawecki (@kawecki_maciej) September 15, 2022
Prof. Bralczyk – kim jest?
Prof. Jerzy Jerzy Bralczyk to polski językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Jeden z popularnych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Opublikował ponad 20 książek na przestrzeni ponad 30 lat:
Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w 1986, a tytuł profesorski uzyskał w 2000. Od 1999 wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest członkiem Rady Języka Polskiego od 1996, czyli od początku jej istnienia, a od 2003 zasiada w jej prezydium (od 2007 jako wiceprzewodniczący); w konsekwencji jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile.
W swojej działalności reprezentuje preskryptywne podejście do języka. W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program Mówi się (od 2001 do 2007) oraz w TVN Lingua we wtorki i czwartki audycję Na słówko (od 2008 do 2009). W Polskim Radiu prowadzi codzienną audycję Słowo o słowie. Pisze również felietony dla miesięcznika „Wiedza i Życie”. Układa lub prowadzi różne ogólnopolskie i regionalne dyktanda w Radiu i w Telewizji.
Od 1 września 2020 do 26 lutego 2021 prowadził na antenie Radia Pogoda swoją autorską audycję pt. Słowo się rzekło, gdzie omawiał pochodzenie, znaczenie oraz kontekst użycia wybranych słów występujących w polskich piosenkach, które można usłyszeć na antenie tej rozgłośni. Następnie w lutym 2021 został felietonistą Radia Nowy Świat, na antenie którego, co piątek między godziną 9:00 a 10:00 omawia kwestie związane z językiem polskim w ostatniej godzinie programu Poranna Manna, prowadzonym przez Wojciecha Manna wraz z synem Marcinem.