Jarosław Kaczyński o atakach na PiS. Podał jedną z przyczyn

Jarosław Kaczyński odwiedził Opole i przybliżył przyczyny dla których jego formacja jest atakowana. - System nadużycia i rabunku pewnej grupie społecznej w Polsce odpowiadał, ona się na nim bogaciła, umacniała swoją pozycję społeczną. To jedna z przyczyn ataków na PiS - powiedział polityk.
Jarosław Kaczyński w Opolu Jarosław Kaczyński o atakach na PiS. Podał jedną z przyczyn
Jarosław Kaczyński w Opolu / PAP/Krzysztof Świderski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę spotkał się m.in. z mieszkańcami Opola.

Kaczyński powiedział m.in. o przyczynach, jak mówił, rozpoczętego od samego początku rządów PiS ataku na tę formację poprzez zastosowanie socjotechniki, "która wynika z przekonania, że przy pomocy środków masowego przekazu można wszystko, można najuczciwszego człowieka pokazać jako łobuza i złodzieja, a łobuza i złodzieja - jako bardzo uczciwego człowieka".

"Pierwsza z nich (przyczyn - PAP) jest najprostsza. Po prostu ten system, system nadużycia, system rabunku pewnej grupie społecznej w Polsce odpowiadał. Ona się na nim bogaciła, umacniała swoją pozycję społeczną, swoją przewagę nad innymi. Była święcie przekonana, że mając także wsparcie z zewnątrz tę sytuację utrzyma" - powiedział.

Prezes PiS dodał, że jego formacja w końcu wygrała wybory.

"Ale okazało się, jeśli by wierzyć naszym przeciwnikom, że w gruncie rzeczy to jest nielegalne, że wygraliśmy, że niby mamy prawo do rządzenia, ale mamy prawo do rządzenia pod ścisłą kontrolą tych, którzy przegrali i gruncie rzeczy realizując ich program, kontynuując to, co było" - zaznaczył Kaczyński.

Według niego ten przekaz jest kontynuowany.

Zdaniem prezesa PiS ataki na jego formację mają też inne przyczyny.

"Jedna z nich ma charakter zewnętrzny. Otóż nasza polityka jest skierowana na szybki rozwój Polski, na umacnianie polskiej wspólnoty narodowej. My się nie boimy słowa naród. My uważamy, że warto być Polakiem" - dodał.

Kaczyński: PiS chce silnej Polski

"Chcemy, żeby ta wspólnota była czymś realnym, tzn. czymś, co daje szanse, możliwości, a jeśli trzeba - pomoc wszystkim. Nasi przeciwnicy tego poglądu - niezależnie od tego, co dziś mówią - nie podzielali" - wskazał.

Zdaniem Kaczyńskiego to wchodziło w radykalny konflikt z przeświadczeniem, którzy mają sąsiedzi Polski ze wschodu i zachodu.

"Oczywiście oni tego nigdy wprost nie sformułowali, ale także im, czyli Niemcom, po prostu silna Polska nie odpowiada" - ocenił. (PAP)

szz/ pad/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew Wiadomości
"Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew"

Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji - przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe