„Myślą, że chce pan zacząć od Polski”. Roger Waters pisze list do Putina

Roger Waters, współzałożyciel Pink Floyd, opublikował list skierowany do Władimira Putina. Muzyk zapytał rosyjskiego przywódcę o motywację jego działań oraz o to, kiedy zamierza zakończyć wojnę na Ukrainie. „Myślą, że chce pan zacząć od Polski” – napisał.
Roger Waters   „Myślą, że chce pan zacząć od Polski”. Roger Waters pisze list do Putina
Roger Waters / Wikipedia - Jethro -/ CC BY-SA 2.5

O Watersie zrobiło się ostatnio głośno za sprawą listu, jaki przesłał do pierwszej damy Ołeny Zełenskiej. Skrytykował w nim postępowanie państw Zachodu w kwestii wspierania Ukrainy. Powiedział, że dostarczanie broni jest „tragiczną pomyłką”, natomiast Stanom Zjednoczonym zależy na tym, by wojna nie skończyła się zbyt szybko. 

W rezultacie Waters spotkał się z ogromną falą krytyki, a jego koncerty w Polsce planowane na 2023 rok zostały odwołane.

„Roger Waters nie zagra w Krakowie. Kto wspiera Putina i jego propagandę nie powinien mieć wstępu do naszego Miasta!” – poinformował Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Roger Waters komentuje

Artysta przekazał, że nie odwołał żadnych występów. Tu nie przebierał w słowach, pisząc:

„Prawdą jest, że radny miasta Krakowa, pan Łukasz Wantuch, zagroził, że zorganizuje spotkanie, na którym poprosi radę o uznanie mnie za persona non grata z powodu moich publicznych wysiłków mających na celu zachęcenie wszystkich zaangażowanych w katastrofalną wojnę na Ukrainie, zwłaszcza rządów USA i Rosji, do pracy na rzecz wynegocjowania pokoju, a nie eskalowania spraw w kierunku gorzkiego końca, który może być wojną nuklearną i końcem wszelkiego życia na tej planecie” – przekonywał Waters.

Muzyk pisze list do Putina

Współzałożyciel Pink Floyd postanowił zwrócić się do prezydenta Rosji, pytając go, jakie intencje mu towarzyszą i czym się właściwie kieruje. 

„Coraz częściej jestem proszony, aby napisać także do Pana, więc zaczynam. Po pierwsze, czy chce Pan, żeby ta wojna się skończyła? Jeśli odpowiedziałby Pan: »Tak, proszę«, to natychmiast ułatwiłoby sprawę. Gdybyś wyszedł i powiedział: »Federacja Rosyjska nie ma również dalszych interesów terytorialnych poza bezpieczeństwem rosyjskojęzycznej ludności Krymu, Doniecka i Ługańska«, to też by pomogło. Mówię to, ponieważ znam kilku ludzi, którzy myślą, że chcecie najechać całą Europę, zaczynając od Polski i reszty państw bałtyckich. Jeśli tak jest, to piep***ć cię” – czytamy słowa muzyka na Facebooku.

„Twój atak na Ukrainę mnie zaskoczył. To haniebna wojna. Bez względu na to, czy była sprowokowana, czy nie” – zakończył.

 

Roger Waters Los Angeles, CA Sunday 25th September 2022 Recently I have been reading comments on social media, asking why I’ve written to Mrs. Olena Zelenska but not Mr. Vladimir Putin? Very good question, I’m glad you asked, here it is. Roger Waters' open letter to Vladimir Putin. Dear President Putin, since The Russian Federation invaded Ukraine on February 24th this year I have tried to use my small influence to encourage a ceasefire and a diplomatic settlement that addresses the security needs of both Ukraine and The Russian Federation. In that endeavor I have written two open letters to Mrs. Olena Zelenska the wife of the Ukrainian President. These letters are readily available on the internet. I am increasingly asked to write to you too, so here goes. Firstly, would you like to see an end to this war? If you were to reply and say, “Yes please.” That would immediately make things a lot easier. If you were to come out and say, “Also the Russian Federation has no further territorial interest beyond the security of the Russian speaking populations of The Crimea, Donetsk and Lubansk.” That would help too. I say this because, I know some people who think you want to overrun the whole of Europe, starting with Poland and the rest of the Baltic states. If you do, fuck you, and we might as well all stop playing the desperately dangerous game of nuclear chicken that the hawks on both sides of the Atlantic seem so comfortable with, and have at it. Yup, just blow each other and the world to smithereens. The problem is, I have kids and grandkids, and so do most of my brothers and sisters all over the world and none of us would relish that outcome. So, please Mr Putin indulge me, and make us that assurance. Alright back to the table, if I’ve read your previous speeches correctly, you would like to negotiate a state of neutrality for a sovereign neighboring Ukraine? Is that correct? Assuming such a peace could be negotiated it would have to include an absolutely binding agreement not to invade anyone ever again. I know, I know, the USA and NATO invade other sovereign countries at the drop of a hat, or for a few barrels of oil, but that doesn’t mean you should, your invasion of Ukraine took me completely by surprise, it was a heinous war of aggression, provoked or not. When Mrs. Zelenska replied to me via Twitter, I was very surprised and mightily moved, if you were to reply to me, I would mightily respect you for it, and take it as an honorable move in the right direction towards a sustainable peace. Yours sincerely Roger Waters

Opublikowany przez Roger Waters Poniedziałek, 26 września 2022

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stoltenberg zaskoczył. Podał warunek wstępny wstąpienia Ukrainy do NATO Wiadomości
Stoltenberg zaskoczył. Podał warunek wstępny wstąpienia Ukrainy do NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w środę, że warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie z Rosją. 

Burza w Pałacu Buckingham: Wyszły na jaw „metody” wychowawcze Karola III. „Zmuszał Williama i Harry'ego do jednego” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Wyszły na jaw „metody” wychowawcze Karola III. „Zmuszał Williama i Harry'ego do jednego”

Wszystko wskazuje na to, że król Karol III bardzo rygorystycznie podchodził do wychowania swoich synów – księcia Williama i księcia Harry'ego. Chłopcy w dzieciństwie musieli podporządkowywać się surowemu podejściu ojca w różnych aspektach. Jednym z nich był... ubiór.

[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. „Najlepszy wynik od wielu miesięcy” Wiadomości
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. „Najlepszy wynik od wielu miesięcy”

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. respondentów, a Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 proc. głosów – wynika z najnowszego badania poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?” Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?”

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe