Morawiecki: Przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców energii

„Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu – i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na Radzie Ministrów” – napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu przyjętego w poniedziałek przez rząd.
Premier Mateusz Morawiecki  Morawiecki: Przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców energii
Premier Mateusz Morawiecki / flickr.com / Kancelaria Premiera / Public Domain Mark 1.0

"Po intensywnych pracach przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej" – wskazał we wtorkowym wpisie na Facebooku szef rządu.

"Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu – i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na wczorajszej Radzie Ministrów" – zaznaczył.

Premier zwrócił uwagę, że w ramach rządowej tarczy solidarnościowej założono "zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r": do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych; do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami; do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

"To ochrona 17 mln gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 23 mld złotych" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o pomocy rządu

Premier zwrócił też uwagę na "specjalny dodatek elektryczny" – dla tych, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną.

"To ochrona 800 000 gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 1 miliarda złotych" – podkreślił we wtorkowym wpisie Mateusz Morawiecki.

Jak stwierdził szef rządu, ustawa przewiduje także zachęty do oszczędzania energii, które "mają obowiązywać już od 1 października 2022 r.". Jak dodał, chodzi o upust dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużycie energii - "wartość upustu - 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii".

"W obliczu europejskiego kryzysu energetycznego rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pozostawi nikogo bez pomocy" - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. "Tak jak w przypadku poprzednich tarcz - najważniejsza jest dla nas ochrona polskich rodzin. Razem przetrwamy ten trudny czas i pokażemy siłę solidarności!" – napisał szef rządu.

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu podano, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych – odbiorcy tzw. grupy taryfowej G.

Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony ma być jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków – podano.

Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

 

Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu - i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 27 września 2022

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd Wiadomości
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainie: Odessa bez wody, w obwodzie sumskim wyłączony prąd

Jeśli chodzi o bojkot głosowania w Sejmie nad projektem uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, mogę powiedzieć tylko, że zdanie parlamentu wyraża się poprzez głosowanie, a nie poprzez brak udziału w nim - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty Wiadomości
„Dziennikarze Onetu przekazali jej pieniądze za informacje, które mnie obciążą”. Były prezes Polskiego Związku Tenisowego odpowiada na zarzuty

Były prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński opublikował na Facebooku obszerny wpis, w którym odniósł się do stawianych mu zarzutów dot. molestowania i napaści seksualnych. 

Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone Wiadomości
Lewandowski zawieszony. Odwołanie odrzucone

Dla Polaków mistrzostwa świata w Katarze już się zakończyły. Wszystko za sprawą przegranego meczu z Francją (1:3). Nasi piłkarze rozpoczęli pierwsze powroty do kraju. Okazuje się, że przed Robertem Lewandowskim najdłuższy odpoczynek, z racji tego, że komisja ligi podtrzymała karę trzech meczów wykluczenia.

Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO] Wiadomości
Kaczyński przystał na debatę z Tuskiem. Podał konkretny warunek [WIDEO]

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zgodzi się na wyborczą debatę z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, jeżeli debata odbędzie się na uczciwych warunkach.

Donald Tusk wściekły na trzech posłów… Koalicji Obywatelskiej Wiadomości
Donald Tusk wściekły na trzech posłów… Koalicji Obywatelskiej

Donald Tusk miał zagrozić trzem posłom Platformy brakiem miejsca na przyszłych listach wyborczych.

Nauczyciel udostępniał uczniom „książki queer” m.in. o zaletach środowiska sado-maso Wiadomości
Nauczyciel udostępniał uczniom „książki queer” m.in. o zaletach środowiska sado-maso

W Stanach Zjednoczonych w szkole średniej San Juan Hills doszło do skandalu. Transpłciowy nauczyciel języka angielskiego pochwalił się, że prowadzi bibliotekę „książek queer”. Mogą z nich korzystać uczniowie, co wywołało oburzenie wśród rodziców.

Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry. Premier zabiera głos Wiadomości
Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry. Premier zabiera głos

– W głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości oczywiście będę bronił Zbigniewa Ziobry, będę bronił spójności Zjednoczonej Prawicy – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ZP jest formacją „dużego namiotu”, łączącą różne poglądy.

Niemieckie media: Niemcy na 18. [!] miejscu wśród krajów wspierających Ukrainę Wiadomości
Niemieckie media: Niemcy na 18. [!] miejscu wśród krajów wspierających Ukrainę

„Niemcy nie robią wystarczająco dużo, żeby pomóc Ukrainie, są na 18. miejscu wśród krajów wspierających Kijów” – pisze portal tygodnika „Spiegel”. Niemieccy politycy mówią z kolei o swoim walnym udziale we wsparciu Ukrainy.

Burza w Portugalii. Kibice jednoznacznie: Mają dość Cristiano Ronaldo Wiadomości
Burza w Portugalii. Kibice jednoznacznie: Mają dość Cristiano Ronaldo

Z ankiety przeprowadzonej przez portugalskie media wynika, że kibice mają dość Cristiano Ronaldo. Nawet 70 proc. fanów opowiedziało się przeciwko byłemu zawodnikowi Manchesteru United w wyjściowym składzie reprezentacji Portugalii.

„Tak nie można grać, jesteście zacofani”. Legenda reprezentacji Niemiec atakuje Polaków po meczu z Francją Wiadomości
„Tak nie można grać, jesteście zacofani”. Legenda reprezentacji Niemiec atakuje Polaków po meczu z Francją

150-krotny reprezentant Niemiec Lothar Matthaeus rozmawiał z „Przeglądem Sportowym” w Onecie i skomentował grę Biało-Czerwonych podczas katarskiego mundialu. Nie szczędził przy tym krytycznych słów. „Tak nie można grać, jesteście zacofani” – skwitował.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe