Niezależności energetyczna KGHM wsparta współpracą z Rumunią

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezesi KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisali niewiążące memorandum o współpracy (MOU).
 Niezależności energetyczna KGHM wsparta współpracą z Rumunią
/ fot. KGHM S.A.

KGHM liczy, że wymiana doświadczeń oraz współpraca prowadzona na mocy porozumienia przyspieszy budowę pierwszych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Memorandum o współpracy wydaje się uzupełniać wcześniej podjęte przez miedziowy koncern kroki zmierzające do wdrożenia technologii SRM. SRM mają wytwarzać zieloną energię na potrzeby zakładów produkcyjnych KGHM i przyczynić się do osiągnięcia przez koncern neutralności energetycznej do 2050 r. W lutym bieżącego roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale w obecności wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce. NuScale jako pierwsza spółka w USA uzyskała certyfikaty dla swoich lekkowodnych małych, modularnych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 50 MW. Niedawno KGHM wystąpił do Państwowej Agencji Atomistyki z wnioskiem o ocenę jakości i bezpieczeństwa technologii SRM. Trwają wstępne prace nad przygotowaniem studium lokalizacyjnego. Powstaje też Testowe Centrum Sterowania z symulatorem sterowni SMR, w którym uczyć się będą przyszli operatorzy elektrowni.

 

Energia jądrowa: niezależność i niższe koszty

Memorandum o współpracy zakłada, że w okresie 36 miesięcy KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA wymieniać się będą doświadczeniami i wiedzą w zakresie technicznych, ekonomicznych, prawnych, finansowych i organizacyjnych aspektów projektów mających na celu wdrożenie technologii SRM w Europie.

Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia

– powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 

Nie tylko wymiana doświadczeń

Nuclearelectrica SA to koncern, w którym dominującą pozycję ma rumuńskie państwo (82,49 proc. wszystkich akcji). Specjalizuje się w eksploatacji siłowni jądrowych w Rumunii. Podobnie jak KGHM zawarł z amerykańską firmą NuScale porozumienie na zakup technologii SMR. Planuje wdrożyć tę technologię w Rumunii, uruchamiając elektrownię złożoną z sześciu modułów o mocy 77 MWe – łącznie 462 MWe.

KGHM, który zapowiada uruchomienie pierwszej elektrowni opartej na reaktorach modułowych do 2029 roku, pozyskał zatem zagranicznego partnera zainteresowanego rozwojem tej samej technologii. Będzie mógł z nim nie tylko wymienić się doświadczeniami o uwarunkowaniach projektów dotyczących technologii SMR, ale również orędować za SRM jako źródłem „zielonej energii” na arenie Unii Europejskiej. Zwracał na to uwagę Marcin Chludziński podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu: – Energia jest głównym narzędziem polityki, rozwoju albo blokowania rozwoju gospodarczego. Zarówno budowy projektów pełnoskalowych w projekcie rządowym, jak i w technologiach SMR przez innych inwestorów to droga do niezależności energetycznej. Ale aby znowu zyskała uznanie w kontekście europejskim, potrzebujemy współpracy między krajami, które stawiają na tę technologię.

 

Droga Rumunii

Rumuni mogą potwierdzić, że eksploatacja elektrowni jądrowych jest bezpieczna i może zapewnić niezależność energetyczną. Po tym, jak w wyniku katastrofy w Czarnobylu część krajów Europy, w tym Polska, odstąpiło od zamiaru budowy elektrowni jądrowej, Rumuni zdecydowali się kontynuować prace nad oddaniem do użytku pierwszych bloków. W odróżnieniu od Polaków, którzy skłaniali się do wykorzystania w swojej elektrowni technologii radzieckiej (bloki energetyczne typu WWER-440), Rumuni zakupili rozwiązania techniczne od kanadyjskiej firmy Atomic Energy of Canada Limited (AECL). Za wyborem przemawiał fakt, że paliwem w tej technologii jest niewzbogacony uran, który Rumunia może wydobywać na terenie własnego kraju, osiągając tym samym niezależność energetyczną. Elektrownia Atomowa w Rumunii działa nieprzerwanie do dzisiaj. Trwają prace nad jej rozbudową.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe