ISW: Przywódca Czeczenii Kadyrow i założyciel "Grupy Wagnera" Prigożyn publicznie podważyli autorytet Putina

W ostatnim czasie przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i założyciel "Grupy Wagnera", Jewgienij Prigożyn uderzyli w dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej po utracie Łymana. "Nie mogę milczeć o tym, co się stało" - stwierdził Kadyrow.
Władimir Putin  ISW: Przywódca Czeczenii Kadyrow i założyciel
Władimir Putin / PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Teraz wypowiedziom tym przyglądają się eksperci z Amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Łyman jest miastem w obwodzie donieckim, które zostało wyzwolone przez ukraińską armię. Teraz rosyjskie media państowwe i kontrolowani przez Kreml blogerzy krytykują Kadyrowa i Prigożyna.

Ramzan Kadyrow zarzucił rosyjskiemu dowództwu wojskowemu brak zdecydowanej reakcji na to, co ma miejsce w Łymaniu. Winą za porażki w regionie obarczył Aleksandra Łapina, dowódcę Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji.

- Generał pułkownik rozmieścił myśliwce z Ługańskiej Republiki Ludowej i innych jednostek na granicach kierunku łymańskiego. Nie zapewnił im jednak niezbędnej łączności i dostaw amunicji - stwierdził Kadyrow.

Dodał, że Rosja musi zrobić wszystko, co w jej mocy, by zająć terytoria czterech regionów Ukrainy. Nawet nie wykluczając broni jądrowej o małej mocy. Podobnego zdania jest Prigożyn.

ISW podkreśla, że zachodni obserwatorzy skoncentrowali się na groźbach nuklearnych, które wypowiedział Kadyrow.

– Ich wypowiedzi z 1 października wywarły głęboki wpływ na rosyjską przestrzeń informacyjną. Wspólnie złamali narrację Kremla, który starał się złagodzić klęskę wokół Łymania. Przed wystąpieniem Kadyrowa media federalne wyrażały przede wszystkim nadzieję, że zmobilizowane wojska i rozmieszczone posiłki mogłyby utrzymać linię lub przeprowadzić kontrataki w najbliższej przyszłości. Jednak kremlowska propaganda natychmiast podchwyciła wypowiedzi Kadyrowa i Prygożyna, co skłoniło komentatorów na żywo do nasilenia krytyki wysokiego dowództwa wojskowego – przekazano w raporcie ISW.

Amerykanie poinformowali, że propagandyści kremlowscy mieli przeszkadzać w przemówieniu Andrija Gurulowa. Były zastępca dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej obwinił o porażkę wyższe dowództwo wojskowe.

Publiczne podważenie autorytetu Putina

Analitycy ocenili, że słowa Kadyrowa i Prigożyna podważają autorytet rosyjskiego przywódcy.

– Putin jest prawdopodobnie odpowiedzialny za decyzję nie tylko o nie wzmacnianiu Łymania, ale także o próbie jego powstrzymania – fakty, które są znane prawdopodobnie przynajmniej kilku osobom z jego wewnętrznego kręgu. Stąd bezpośredni atak Kadyrowa na [gen. pułkownika Ołeksandra] Łapina jest pośrednim atakiem na Putina, niezależnie od tego, czy Kadyrow zdaje sobie z tego sprawę, czy nie. Putin i jego rzecznicy byli niezwykle małomówni w sprawie działań dowódców wojskowych lub ich zastępców, co sprawia, że wypowiedź Kadyrowa i jej echa Prigożyna są szczególnie zauważalne – dodaje ISW..

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdańsku. Jak podało Radio Gdańsk do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze Strażnika Teksasu Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze "Strażnika Teksasu"

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w "Strażniku Teksasu" oraz "Szklanej pułapce". Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci Wiadomości
Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło we wtorek rano na gminnej drodze w Szynwałdzie (pow. tarnowski). Bus wiozący niepełnosprawne dzieci na zajęcia do szkół w Tarnowie wypadł z jezdni i wjechał do przydrożnego rowu – podaje tarnowska policja.

Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów Wiadomości
Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, prezydent Ukrainy zarzucił merowi Kijowa Witalijowi Kliczce fałszowanie raportów dot. utworzenia tzw. punktów niezłomności.

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei Wiadomości
Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe