„DGP”: „Polski rząd zgodził się na zapisy, które pozwalają Brukseli blokować wypłatę pieniędzy z polityki spójności. Nie mają ich inne kraje”

Zdaniem redaktorów „Dziennika Gazety Prawnej” rząd Mateusza Morawieckiego zgodził się na zapisy dot. możliwości blokowania przez Brukselę środków dla Polski z tzw. polityki spójności. Zapisów takich nie posiada co najmniej kilka krajów. 
premier Mateusz Morawiecki „DGP”: „Polski rząd zgodził się na zapisy, które pozwalają Brukseli blokować wypłatę pieniędzy z polityki spójności. Nie mają ich inne kraje”
premier Mateusz Morawiecki / PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że Komisja Europejska zamierza wstrzymać praktycznie wszystkie fundusze dla Polski, póki ta nie cofnie ustaw reformujących sądownictwo. Informacje te potwierdził Stefan De Keersmaecker, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Zdaniem dziennika problem z wypłatą pieniędzy nie dotyczy tylko KPO, ale funduszy z polityki spójności. Jest to suma opiewająca na zawrotne 75 mld euro dotacji w budżecie na lata 2021–2027. Do tego dochodzi jeszcze 16 programów regionalnych, składających się na sumę 31 mld euro. 

Czytaj więcej: Bruksela szantażuje Warszawę. Albo Polska się podda, albo nie dostanie ani grosza

Polscy negocjatorzy w UE zgodzili się na zapisy, których nie mają inne kraje?

Tymczasem „Dziennik Gazeta Prawna” informuje w środę, że potencjalna blokada środków przez Brukselę jest możliwa, ponieważ rząd Mateusza Morawieckiego zgodził się na zapisy w umowie partnerstwa, które potencjalnie pozwalają Brukseli blokować wypłaty pieniędzy na realizację polityki spójności.

Przejrzeliśmy treść dokumentu i porównaliśmy go z analogicznymi, wypracowanymi przez inne państwa UE. Uwarunkowania wypłat zgodnością z zapisami Karty praw podstawowych (KPP) – która jest źródłem prawa europejskiego – nie ma w umowie litewskiej, słoweńskiej, bułgarskiej czy niemieckiej. Co ciekawe, nie ma go również w poprzedniej umowie polskiej na lata 2014–2020

– podaje „DGP” i dodaje, że tym samym Komisja zyskuje bardzo skuteczny środek nacisku na polski rząd. W dokumencie jest zapis o „skutecznym stosowaniu i wdrażaniu Karty praw podstawowych”, a także ocenie jego realizacji przez KE. Tymczasem Artykuły KPP od 47 do 50 dotyczą m.in. wymiaru sprawiedliwości. Tym samym utrąca to wielokrotnie powtarzany argument polskiego rządu, że Komisja Europejska działa bezprawnie, ponieważ nie ma kompetencji do zajmowania się polskim sądownictwem.

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co dalej z podatkiem VAT na żywność? Premier ogłosił decyzję Wiadomości
Co dalej z podatkiem VAT na żywność? Premier ogłosił decyzję

- W tym tygodniu ukaże się rozporządzenie Ministerstwa Finansów wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda: Rada Dialogu Społecznego ma teraz fundamentalne znaczenie Wiadomości
Andrzej Duda: Rada Dialogu Społecznego ma teraz fundamentalne znaczenie

Rada Dialogu Społecznego ma teraz, także w zmaganiu się ze skutkami pandemii, fundamentalne znaczenie. Nie ma innej drogi, byśmy przeszli przez ten trudny okres, jak spokojny dialog na poziomie państwowym - powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu RDS.

Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną Wiadomości
Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną

Mołdawia, która w czerwcu tego roku uzyskała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej, pada ofiarą coraz mocniejszych ataków ze strony Rosji. Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadził serię szkoleń dla swojego mołdawskiego odpowiednika, czyli ANRCETI, by pomóc w uchronieniu państwa przed kryzysem energetycznym.

W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam Wiadomości
"W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam"

Wiceszef MON Marcin Ociepa udzielił wywiadu Wprost.

Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. „Przeszłam operację usunięcia” Wiadomości
Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. „Przeszłam operację usunięcia”

Ewa Chodakowska podzieliła się z internautami przejmującym wyznaniem. Okazuje się, że niedawno przeszła zabieg, który był zabiegiem usunięcia nowotworu.

„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna Wiadomości
„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska–Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdański. Jak podało Radio Gdańsk, do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe