„Die Welt”: „Dyplomatyczne trzęsienie ziemi”. Czy to koniec przyjaźni między Paryżem i Berlinem?

„Francja zdecydowała się przełożyć coroczne konsultacje międzyrządowe z Niemcami, a sposób, w jaki tego dokonała, wywołał dyplomatyczne trzęsienie ziemi. Prezydent Francji nie szczędzi słów krytyki pod adresem kanclerza Olafa Scholza, oskarżając Niemcy o brak solidarności i destabilizację Europy” – pisze Martina Meister na łamach „Die Welt” w tekście opublikowanym również przez Onet.
Olaf Scholz, Emmanuel Macron „Die Welt”: „Dyplomatyczne trzęsienie ziemi”. Czy to koniec przyjaźni między Paryżem i Berlinem?
Olaf Scholz, Emmanuel Macron / Pixabay.com/ Wikipedia CC BY 4,0 Kremlin.ru

W UE – zwłaszcza w takich potęgach jak Włochy i Francja – narasta niezadowolenie z ogłoszonego w zeszłym tygodniu przez Niemcy ogromnego pakietu o wartości 200 mld euro, który ma uchronić konsumentów i przedsiębiorstwa przed pełnymi skutkami kryzysu energetycznego

– pisała na początku października Barbara Moens na łamach Politico.

Teraz, jak donosi „Die Welt”, według rzecznika niemieckiego rządu Steffena Hebestreita powodem przełożenia konsultacji mają być m.in. różnice w poglądach. Według niego istnieje „cały szereg różnych kwestii”, co do których obu rządom nie udało się jeszcze wypracować wspólnego stanowiska. Według „Die Welt” powodem przełożenia terminu może być również chęć wywarcia przez Paryż na Berlinie presji w celu uzyskania ustępstw, a sygnał, jaki tym samym wysyła Macron, „wskazuje na to, że relacje między najlepszymi przyjaciółmi Europy nie są w najlepszej kondycji”.

Pałac Elizejski najwyraźniej porzucił wszelkie zasady dyplomacji, bo Berlin nie został wcześniej poinformowany o przełożeniu spotkania. To może wskazywać na nagłe ochłodzenie stosunków francusko-niemieckich

– pisze Meister.

Już wcześniej, choćby na początku pandemii COVID-19, Francuzi widzieli egoistyczne posunięcia Niemiec, ale mieli się powstrzymywać od krytyki.

Miarka się jednak przebrała. Ostatnio prezydent Francji skrytykował kanclerza Niemiec Olafa Scholza za sprzeciw Berlina w sprawie unijnego limitu cen gazu. – Mamy teraz chwilę prawdy. Europa jest solidarna wobec Niemiec i dlatego normalne jest, że Niemcy również muszą okazać solidarność wobec Europy – powiedział francuski prezydent w wywiadzie dla magazynu „Les Echos”.

– Niemcy muszą zmienić swój model działania. Nie możemy nie zauważyć tego, jak bardzo jest to destabilizujące – powiedział Macron, po czym bez ogródek skrytykował niemieckie podejście go-it-alone: – Jeśli chcecie być solidarni, nie powinniście wybierać strategii narodowej, ale realizować wspólną strategię europejską

– pisze Martina Meister.

Innym przedmiotem sporu jest gazociąg z Hiszpanii do Niemiec, który mógłby transportować gaz z hiszpańskich gazoportów do desperacko potrzebujących gazu Niemiec. Gazociąg, którego budowa blokowana jest przez Francję, która w opinii niektórych komentatorów nie chce europejskiej konkurencji dla energii ze swoich elektrowni atomowych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D. szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że "Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom"

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe