Elektrownia jądrowa. Wizyta ministrów Moskwy i Sasina w USA. Jest komunikat

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:
Pilne! Elektrownia jądrowa. Wizyta ministrów Moskwy i Sasina w USA. Jest komunikat
Pilne! / grafika własna

Amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego to główne tematy rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Rozmowy odbyły się 23 października w Waszyngtonie.

"To bardzo konstruktywne i ważne spotkanie, które dotyczyło naszych wspólnych projektów w zakresie energetyki jądrowej. Służyło temu, by wyjaśnić wszelkie kwestie, które pozostały jeszcze do wyjaśnienia jeśli chodzi o decyzję rządu dotyczącą wyboru partnera w projekcie budowy polskiej energetyki jądrowej" – podkreślał wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z amerykańską sekretarz energii.

Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska, Polska docenia współpracę z USA, opartą na międzyrządowej umowie podpisanej w październiku 2020 r.

"Te 18 miesięcy realizacji umowy przez USA, przygotowania dokumentów do decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej - to była realizacja umowy. Ostatnim etapem tej współpracy jest podjęcie decyzji, czy przyjmujemy końcowy raport strony amerykańskiej" – mówiła.

Minister Anna Moskwa dodała także, że obecnie Rząd RP stoi przed wyzwaniem wyboru technologii. Polski program jądrowy zakłada powstanie dwóch elektrowni w dwóch lokalizacjach.

"Zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata" – powiedziała.

"Jesteśmy blisko decyzji, by wskazać partnera. Myślę, że po tym spotkaniu jesteśmy o wiele bliżej tego, by ta decyzja mogła zostać podjęta" – dodawał Jacek Sasin.

Wicepremier podkreślał znaczenie inwestycji w energetykę jądrową dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

"Nie mamy czasu"

"Nie mamy czasu. Potężny kryzys energetyczny, jaki nas obecnie dotyka powoduje, że musimy szybko podejmować decyzje dotyczące budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o nowe, czyste, tanie i pewne źródła, a takim właśnie źródłem jest energetyka jądrowa. Zależy nam, by rozstrzygające decyzje zapadły jak najszybciej. Dlatego właśnie poprosiliśmy panią sekretarz o spotkanie, podczas którego wyjaśnimy wszelkie kwestie pozostające jeszcze do wyjaśnienia" – powiedział Jacek Sasin.

Wicepremier podkreślił, że to się w znacznej mierze udało. Odniósł się również do pytań o ewentualne zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w budowę drugiej polskiej elektrowni jądrowej.

"Projekt biznesowy pojawił się jako równoległy do programu rządowego. Jesteśmy zainteresowani, by jak najwięcej udało się w Polsce zbudować mocy wytwarzania energii z energii jądrowej. Takie inicjatywy będziemy wspierać" – wyjaśnił Jacek Sasin.

"Budowa elektrowni jądrowej to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. Dzisiaj przedyskutowaliśmy decydujące elementy oferty złożonej przez USA. Pozostało jeszcze kilka kwestii, w których oczekujemy doprecyzowania przez stronę amerykańską. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będziemy w stanie ogłosić decyzję rządu w tej sprawie" – dodała również Anna Moskwa.

"Elektrownia jądrowa to nie tylko technologia i wykonawstwo. To jest również potencjał ludzki, który chcielibyśmy wykorzystać w Polsce. Chcielibyśmy widzieć w Polsce centrum szkoleniowe i być regionalnym hubem nie tylko w odnawialnych źródłach energii, ale też w innych dziedzinach energetyki. Chcieliśmy wyjaśnić, w jakim aspekcie i zakresie to partnerstwo z USA daje nam szanse, by być takim centrum jądrowym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślała minister klimatu i środowiska.

Podczas spotkania omówiona została również polska propozycja zawieszenia Federacji Rosyjskiej w prawach członka Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

"Działania Rosji na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są niedopuszczalne. Jedynym słusznym kierunkiem jest zawieszenie tego państwa w ramach Agencji. Jeżeli ta decyzja nie odniesie oczekiwanego skutku, to powinniśmy działać jeszcze ostrzej i doprowadzić do całkowitego wykluczenia Rosji z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej"


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Najlepszy wynik od wielu miesięcy Wiadomości
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. "Najlepszy wynik od wielu miesięcy"

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. respondentów, a Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 proc. głosów - wynika z najnowszego badania poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?” Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?”

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe