„Trzeba mieć argumenty. A nie głupawe łżerankingi”. Eksperci wyśmiali wpis Tuska

Donald Tusk nie ustaje w atakach na prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Lider PO powołując się na „ranking Global Power”, stwierdził, że Polska za czasów rządów PiS-u spadła, jeśli chodzi o klasyfikację siły militarnej. Do słów byłego premiera odnieśli się analitycy oraz eksperci ds. wojskowości. „Trzeba mieć argumenty. A nie głupawe łżerankingi” – piszą.
Donald Tusk „Trzeba mieć argumenty. A nie głupawe łżerankingi”. Eksperci wyśmiali wpis Tuska
Donald Tusk / PAP/Marcin Obara

„W rankingu siły militarnej GlobalPower w 2014 Polska była 18 na świecie. Po dwóch kadencjach PiS spadliśmy na 24 miejsce. Mimo rosnących zagrożeń i długów. Z ciebie, Jarosławie, taki wódz, jaki maratończyk” – napisał uszczypliwie Tusk. 

Tusk skrytykowany przez ekspertów

Specjalista ds. wojny hybrydowej, bezpieczeństwa morskiego i terroryzmu Michał Piekarski zauważył, że „nie ma czegoś takiego jak „Global Power”.

„Jest ranking Global Fire Power i to jest raczysko jakich mało. I niestety, ale owszem w tym pseudorankingu Polska w 2014 była na miejscu 18 teraz jest na 24. Ale… Dlaczego ten indeks to kiepskie źródło?” – zastanawiał się Piekarski.

„W rezultacie według tego pseudorankingu do top 10 sił powietrznych, należą… Egipt i Pakistan, potęgami lądowymi są Maroko i Syria, a morskimi Korea Północna i… Kolumbia. Reasumując – polemizując w sprawach obronności, trzeba mieć argumenty. A nie głupawe łżerankingi” – pisał analityk, oceniając, że nie ma tutaj żadnej sensownej metodologii.

Słowa Tuska wyśmiał także Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich oraz autor książek o służbach specjalnych prezydenta Rosji.

Jak polityk pretendujący do stanowiska premiera może cytować takie źródło? Myślałem, że ma grono ekspertów od obronności, którzy mu piszą analizy na ten temat – ironizował dziennikarz. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Wiadomości
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi

Nie żyje Uładzimir Makiej – minister spraw zagranicznych Białorusi. Polityk miał 64 lata. Wiadomość o śmierci Makieja poinformowało MSZ Białorusi.

Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców Wiadomości
Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców

Jak wynika z przeprowadzonego w tym tygodniu w Niemczech sondażu, zdecydowana większość obywateli nie chciałaby powrotu Angeli Merkel na stanowisko szefa rządu - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe