ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie

Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd.
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa / pixabay.com

List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga.

Jak deklarują strony listu, ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.

Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Jednocześnie wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Jak podkreśla MAP, potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem.

Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. "Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte" - wyjaśnił Sasin.

"Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy" - powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że podpisany w Seulu dokument "mówi o tym, że oba rządy będą wspierały inwestycję realizowaną przez dwie duże polskie firmy i firmę koreańską. Jestem przekonany, że ta deklaracja przybierze praktyczny wymiar, aby ta inwestycja jak najszybciej stała się rzeczywistością. W czasie wcześniejszego spotkania złożyliśmy sobie bardzo mocne deklaracje, aby ten projekt mógł być realizowany" - powiedział Sasin.

Jak dodał, inicjatywę podjęcia rozmów przez PGE, ZE PAK i KHNP przyjmuje z zadowoleniem, jego zdaniem to kolejny etap wzmacniania relacji między Polską i Koreą Płd., oraz zacieśniania współpracy biznesowej.

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podkreślał, że projekt wpisuje się w politykę koreańskiego rządu popierającą eksport technologii jądrowych. „Spodziewamy się, że po zawarciu ostatecznego kontraktu projekt przyczyni się do znacznego ożywienia krajowego przemysłu jądrowego” - dodał Lee.

”W obliczu niestabilności globalnych łańcuchów dostaw planujemy rozszerzyć współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł zbrojeniowy, wodór, baterie. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, prowadzącego do obopólnych korzyści” - podkreślił minister.

"Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna"

Jak zaznaczył z kolei prezes KHNP Hwang Joo-Ho, APR 1400 to reaktor generacji III+, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa. Propozycja współpracy ze strony ZE PAK i PGE potwierdza doskonałość technologii z Korei i konkurencyjność koreańskiej energetyki jądrowej.

Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu jądrowego, stąd pomysł na stworzenie planu jego rozwoju. Posiadamy niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Jesteśmy firmą w procesie transformacji energetycznej, która stopniowo odchodzi od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija odnawialne źródła energii - podkreślił szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz.

Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, Polska musi inwestować w energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić nią energetykę konwencjonalną, opartą o węgiel. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego.

„Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. „Będąc liderem krajowej transformacji energetycznej, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w regionie ogłosiliśmy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jesteśmy liderem zielonej energetyki w Polsce i największym inwestorem na Morzu Bałtyckim, a nasze plany obejmują największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe, z których pierwszy prąd popłynie już za 4 lata. Do 2040 r. moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE osiągnie co najmniej 6,5 GW” - zauważył Dąbrowski.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy budują też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektóre bloki tej siłowni zostały już uruchomione.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. Pierwszy blok - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r.

Według KHNP reaktor APR1400 spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Model charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, posiada pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania, np. zapobiegające skutkom uderzenia samolotu pasażerskiego, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie, oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa - wskazał koreański koncern.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r.

Oprócz Amerykanów z Westinghouse swoje oferty ws. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Jak mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki informował, że "po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear".

 

 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie

Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd.
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa / pixabay.com

List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga.

Jak deklarują strony listu, ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.

Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Jednocześnie wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Jak podkreśla MAP, potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem.

Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. "Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte" - wyjaśnił Sasin.

"Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy" - powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że podpisany w Seulu dokument "mówi o tym, że oba rządy będą wspierały inwestycję realizowaną przez dwie duże polskie firmy i firmę koreańską. Jestem przekonany, że ta deklaracja przybierze praktyczny wymiar, aby ta inwestycja jak najszybciej stała się rzeczywistością. W czasie wcześniejszego spotkania złożyliśmy sobie bardzo mocne deklaracje, aby ten projekt mógł być realizowany" - powiedział Sasin.

Jak dodał, inicjatywę podjęcia rozmów przez PGE, ZE PAK i KHNP przyjmuje z zadowoleniem, jego zdaniem to kolejny etap wzmacniania relacji między Polską i Koreą Płd., oraz zacieśniania współpracy biznesowej.

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podkreślał, że projekt wpisuje się w politykę koreańskiego rządu popierającą eksport technologii jądrowych. „Spodziewamy się, że po zawarciu ostatecznego kontraktu projekt przyczyni się do znacznego ożywienia krajowego przemysłu jądrowego” - dodał Lee.

”W obliczu niestabilności globalnych łańcuchów dostaw planujemy rozszerzyć współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł zbrojeniowy, wodór, baterie. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, prowadzącego do obopólnych korzyści” - podkreślił minister.

"Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna"

Jak zaznaczył z kolei prezes KHNP Hwang Joo-Ho, APR 1400 to reaktor generacji III+, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa. Propozycja współpracy ze strony ZE PAK i PGE potwierdza doskonałość technologii z Korei i konkurencyjność koreańskiej energetyki jądrowej.

Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu jądrowego, stąd pomysł na stworzenie planu jego rozwoju. Posiadamy niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Jesteśmy firmą w procesie transformacji energetycznej, która stopniowo odchodzi od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija odnawialne źródła energii - podkreślił szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz.

Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, Polska musi inwestować w energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić nią energetykę konwencjonalną, opartą o węgiel. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego.

„Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. „Będąc liderem krajowej transformacji energetycznej, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w regionie ogłosiliśmy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jesteśmy liderem zielonej energetyki w Polsce i największym inwestorem na Morzu Bałtyckim, a nasze plany obejmują największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe, z których pierwszy prąd popłynie już za 4 lata. Do 2040 r. moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE osiągnie co najmniej 6,5 GW” - zauważył Dąbrowski.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy budują też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektóre bloki tej siłowni zostały już uruchomione.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. Pierwszy blok - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r.

Według KHNP reaktor APR1400 spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Model charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, posiada pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania, np. zapobiegające skutkom uderzenia samolotu pasażerskiego, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie, oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa - wskazał koreański koncern.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r.

Oprócz Amerykanów z Westinghouse swoje oferty ws. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Jak mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki informował, że "po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear".

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe