ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie

Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd.
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa / pixabay.com

List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga.

Jak deklarują strony listu, ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.

Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Jednocześnie wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Jak podkreśla MAP, potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem.

Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. "Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte" - wyjaśnił Sasin.

"Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy" - powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że podpisany w Seulu dokument "mówi o tym, że oba rządy będą wspierały inwestycję realizowaną przez dwie duże polskie firmy i firmę koreańską. Jestem przekonany, że ta deklaracja przybierze praktyczny wymiar, aby ta inwestycja jak najszybciej stała się rzeczywistością. W czasie wcześniejszego spotkania złożyliśmy sobie bardzo mocne deklaracje, aby ten projekt mógł być realizowany" - powiedział Sasin.

Jak dodał, inicjatywę podjęcia rozmów przez PGE, ZE PAK i KHNP przyjmuje z zadowoleniem, jego zdaniem to kolejny etap wzmacniania relacji między Polską i Koreą Płd., oraz zacieśniania współpracy biznesowej.

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podkreślał, że projekt wpisuje się w politykę koreańskiego rządu popierającą eksport technologii jądrowych. „Spodziewamy się, że po zawarciu ostatecznego kontraktu projekt przyczyni się do znacznego ożywienia krajowego przemysłu jądrowego” - dodał Lee.

”W obliczu niestabilności globalnych łańcuchów dostaw planujemy rozszerzyć współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł zbrojeniowy, wodór, baterie. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, prowadzącego do obopólnych korzyści” - podkreślił minister.

"Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna"

Jak zaznaczył z kolei prezes KHNP Hwang Joo-Ho, APR 1400 to reaktor generacji III+, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa. Propozycja współpracy ze strony ZE PAK i PGE potwierdza doskonałość technologii z Korei i konkurencyjność koreańskiej energetyki jądrowej.

Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu jądrowego, stąd pomysł na stworzenie planu jego rozwoju. Posiadamy niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Jesteśmy firmą w procesie transformacji energetycznej, która stopniowo odchodzi od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija odnawialne źródła energii - podkreślił szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz.

Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, Polska musi inwestować w energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić nią energetykę konwencjonalną, opartą o węgiel. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego.

„Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. „Będąc liderem krajowej transformacji energetycznej, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w regionie ogłosiliśmy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jesteśmy liderem zielonej energetyki w Polsce i największym inwestorem na Morzu Bałtyckim, a nasze plany obejmują największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe, z których pierwszy prąd popłynie już za 4 lata. Do 2040 r. moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE osiągnie co najmniej 6,5 GW” - zauważył Dąbrowski.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy budują też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektóre bloki tej siłowni zostały już uruchomione.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. Pierwszy blok - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r.

Według KHNP reaktor APR1400 spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Model charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, posiada pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania, np. zapobiegające skutkom uderzenia samolotu pasażerskiego, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie, oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa - wskazał koreański koncern.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r.

Oprócz Amerykanów z Westinghouse swoje oferty ws. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Jak mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki informował, że "po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear".

 

 


 

POLECANE
Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. rozmów z Polską nt. wysłania wojsk na Ukrainę.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów Wiadomości
Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów

Arabia Saudyjska podpisała we wtorek umowę na zakup od USA uzbrojenia za blisko 142 mld dolarów - poinformował Biały Dom.

Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu z ostatniej chwili
Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu

Lider prawicowej AUR George Simion i proeuropejski burmistrz Bukaresztu Nicosur Dan mają równe poparcie przed drugą turą wyborów prezydenckich 18 maja - wynika z sondażu firmy AtlasIntel. Analitycy zauważają jednak, że badanie nie uwzględnia diaspory, wśród której przewagę ma Simion.

Polscy żołnierze na Ukrainie? Prowadzone są rozmowy z ostatniej chwili
Polscy żołnierze na Ukrainie? "Prowadzone są rozmowy"

"USA prowadzą rozmowy z Polską o wysłaniu żołnierzy na zachodnią Ukrainę" – donosi branżowy serwis zajmujący się tematyką obronną Defence24.pl we wtorek po południu.

Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule z ostatniej chwili
Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule

Wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, Steve Witkoff i Keith Kellogg, udadzą się do Stambułu, gdzie w czwartek mają wziąć udział w ewentualnych ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych – podał we wtorek Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione z planami.

Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R. Wiadomości
Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R.

Na temat Mieszka R., studenta, który w bestialski sposób zamordował pracownice UW, opinie wydają kolejni psycholodzy i psychiatrzy. Biegły sądowy Jerzy Pobocha nie wyklucza, że w przypadku tego zabójcy nie było żadnych sygnałów świadczących o chorobie. - Wystarczy nawet niewielka ilość jakichś dopalaczy, narkotyków, czy alkoholu, by wyzwolić tak silną psychozę - przyznaje dr Pobocha.

Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce z ostatniej chwili
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował we wtorek, że jedną z pierwszych podróży zagranicznych papieża Leona XIV będzie wizyta na Ukrainie. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreśla, że podróż na Ukrainę przebiega przez Rzeszów, zatem świeżo wybrany następca św. Piotra na pewno zatrzyma się także w Polsce. "Zobaczymy, czy Episkopat załatwi więcej" – dodaje Jasina. 

Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak Wiadomości
Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak

W poniedziałek 12 maja na antenie TVP odbyła się ostatnia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich debata. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej, a prowadzącą, ku zaskoczeniu większości kandydatów, okazała się być Dorota Wysocka-Schnepf, której wybór do tej funkcji spotkał się wcześniej z ostrym sprzeciwem 8 z 11 sztabów wyborczych.

REKLAMA

ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie

Spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Porozumienie o współpracy podpisali też szefowie MAP i ministerstwa handlu, przemysłu i energii Korei Płd.
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. elektrowni jądrowej w Pątnowie
fot. ilustracyjne / elektrownia jądrowa / pixabay.com

List podpisano w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga.

Jak deklarują strony listu, ich intencją jest ocena możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK.

Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Jednocześnie wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Jak podkreśla MAP, potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem.

Jak mówił wicepremier Sasin, w Pątnowie powstanie elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. "Pierwszą zbuduje Westinghouse, postępowanie w sprawie drugiej zostanie wkrótce rozstrzygnięte" - wyjaśnił Sasin.

"Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy" - powiedział Sasin.

Wicepremier dodał, że podpisany w Seulu dokument "mówi o tym, że oba rządy będą wspierały inwestycję realizowaną przez dwie duże polskie firmy i firmę koreańską. Jestem przekonany, że ta deklaracja przybierze praktyczny wymiar, aby ta inwestycja jak najszybciej stała się rzeczywistością. W czasie wcześniejszego spotkania złożyliśmy sobie bardzo mocne deklaracje, aby ten projekt mógł być realizowany" - powiedział Sasin.

Jak dodał, inicjatywę podjęcia rozmów przez PGE, ZE PAK i KHNP przyjmuje z zadowoleniem, jego zdaniem to kolejny etap wzmacniania relacji między Polską i Koreą Płd., oraz zacieśniania współpracy biznesowej.

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podkreślał, że projekt wpisuje się w politykę koreańskiego rządu popierającą eksport technologii jądrowych. „Spodziewamy się, że po zawarciu ostatecznego kontraktu projekt przyczyni się do znacznego ożywienia krajowego przemysłu jądrowego” - dodał Lee.

”W obliczu niestabilności globalnych łańcuchów dostaw planujemy rozszerzyć współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł zbrojeniowy, wodór, baterie. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, prowadzącego do obopólnych korzyści” - podkreślił minister.

"Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna"

Jak zaznaczył z kolei prezes KHNP Hwang Joo-Ho, APR 1400 to reaktor generacji III+, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa. Propozycja współpracy ze strony ZE PAK i PGE potwierdza doskonałość technologii z Korei i konkurencyjność koreańskiej energetyki jądrowej.

Lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu jądrowego, stąd pomysł na stworzenie planu jego rozwoju. Posiadamy niezbędną infrastrukturę i doświadczenie. Jesteśmy firmą w procesie transformacji energetycznej, która stopniowo odchodzi od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija odnawialne źródła energii - podkreślił szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz.

Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, Polska musi inwestować w energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić nią energetykę konwencjonalną, opartą o węgiel. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego.

„Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu. Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego” - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. „Będąc liderem krajowej transformacji energetycznej, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w regionie ogłosiliśmy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jesteśmy liderem zielonej energetyki w Polsce i największym inwestorem na Morzu Bałtyckim, a nasze plany obejmują największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe, z których pierwszy prąd popłynie już za 4 lata. Do 2040 r. moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE osiągnie co najmniej 6,5 GW” - zauważył Dąbrowski.

KHNP należy do państwowego koncernu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Jest operatorem wszystkich działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy budują też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niektóre bloki tej siłowni zostały już uruchomione.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. Pierwszy blok - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r.

Według KHNP reaktor APR1400 spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Model charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, posiada pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania, np. zapobiegające skutkom uderzenia samolotu pasażerskiego, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie, oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa - wskazał koreański koncern.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r.

Oprócz Amerykanów z Westinghouse swoje oferty ws. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

Jak mówił w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie budowana przy użyciu technologii amerykańskiej Westinghouse.

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki informował, że "po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear".

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe