Nieoficjalnie: Iran zabiega o pomoc Rosji. Chodzi o program nuklearny

Zdaniem amerykańskiego wywiadu Iran zabiega o pomoc Rosji dla swego programu nuklearnego, na wypadek gdyby nie doszło do wznowienia międzynarodowego porozumienia z Teheranem z 2015 roku - podaje w piątek CNN, powołując się na źródła wywiadowcze i ekspertów.
nieoficjalnie Nieoficjalnie: Iran zabiega o pomoc Rosji. Chodzi o program nuklearny
nieoficjalnie / grafika własna

Z ustaleń wywiadu wynika, że Teheran chce zdobyć materiały nuklearne oraz paliwo do reaktorów; zwłaszcza pozyskanie paliwa jest istotne, ponieważ przyspieszyłoby to etap, w którym Iran byłyby w pełni zdolny wyprodukować broń atomową - relacjonuje CNN.

Na razie nie wiadomo, czy Kreml jest zainteresowany taką współpracą. Rosja była jednym z sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranu i w takim charakterze uczestniczyła w wiedeńskich rozmowach na temat przywrócenia mocy prawnej tej umowy - wyjaśniają eksperci w rozmowie z CNN.

Iran dostarcza Rosji drony i pociski rakietowe

Jednak propozycje Iranu dotyczące pomocy w pracach nad programem nuklearnym padły w momencie, gdy Teheran i Moskwa zacieśniły współpracę.

Iran dostarcza Rosji drony i pociski rakietowe wykorzystywane podczas ataków na Ukrainę. Ostatnio pojawiały się doniesienia, że Iran zamierza przekazać Moskwie kolejną partię broni, zawierającą 1 tys. różnego rodzaju jednostek uzbrojenia, w tym rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfagar o zasięgu 300 i 700 km.

Ponadto, według rozmówcy CNN, który jest wysokim rangą przedstawicielem administracji USA, negocjacje z Teheranem w sprawie ożywienia międzynarodowego porozumienia nuklearnego utknęły, a umowa w tej sprawie jest "prawie martwa". Prace Teheranu nad wzbogaceniem uranu poszły znacznie dalej, niż przewidywały ustalenia międzynarodowego paktu, a czas, jakiego Iran potrzebowałby na wyprodukowanie broni nuklearnej skrócił się do miesięcy.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson powiedziała CNN, że obecnie USA "współpracują ze swymi partnerami, by ujawnić zacieśniające się więzi między Iranem oraz Rosją i pociągnąć te kraje do odpowiedzialności".

Specjalny wysłannik USA do Iranu Rob Malley powiedział, że Waszyngton nadal stawia na dyplomację w kontaktach z Iranem; dodał jednak: "w ostateczności użyjemy innych narzędzi, w tym opcji militarnej, jeśli będzie to konieczne, aby uniemożliwić Iranowi pozyskanie broni nuklearnej". 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował Bartka? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował "Bartka"?

Do skrytobójczego zamachu na Henryka Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachowcem był miejscowy milicjant Rudolf Dadak, który nigdy nie został osądzony za swoją zbrodnię, tak samo jak inspiratorzy zamachu - m.in. Henryk Wendrowski. Pomimo prowadzonego śledztwa, nie zostali oni ujawnieni ani postawieni przed sądem.

Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe