Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą „Żeby Polska była Polską” Fundacji Jana Pietrzaka

6 listopada 2022 r. podczas koncertu w Warszawskim Domu Technika już po raz dziesiąty wręczone zostały nagrody „Żeby Polska była Polską”.  Towarzystwo Patriotyczne – Fundacja Jana Pietrzaka, satyryka i publicysty, piosenkarza, autora tekstu  i wykonawcy słynnej pieśni „Żeby Polska była Polską” – honoruje w ten sposób osoby, które szczególnie przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce.
Fot. Mikołaj Bujak (IPN) Andrzej Gwiazda uhonorowany nagrodą „Żeby Polska była Polską” Fundacji Jana Pietrzaka
Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Jednym z tegorocznych laureatów nagrody został Andrzej Gwiazda – działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, w latach 2007–2011 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, Jak napisano w uzasadnieniu wyróżnienia, Andrzej Gwiazda otrzymał je „za mądrość i odwagę podczas historycznych wydarzeń Sierpnia 1980 roku, zmieniających losy Polski, za niezłomną postawę w dążeniu do pełnej niepodległości”.

Laudację na cześć laureata wygłosił prezes IPN dr Karol Nawrocki, który powiedział:

Jego postać jest dziś częścią historycznej pamięci o ostatnim półwieczu Polski. Andrzej Gwiazda ma dziś swoje miejsce w niezliczonych opracowaniach, biogramach, książkach i podręcznikach. Pan Andrzej Gwiazda jest częścią narodowej pamięci.

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Prezes IPN przypomniał biografię laureata, akcentując w sposób osobisty niektóre epizody, jak wojenne dzieciństwo i wywózkę całej rodziny do Kazachstanu, gdzie mimo ciężkich warunków Andrzej Gwiazda pokochał przyrodę i górskie wędrówki, czy osiedlenie się po powrocie do Ojczyzny w Gdańsku, gdzie państwo Joanna i Andrzej Gwiazdowie mieszkają do dziś „w mieszkaniu po inteligencku zastawionym aż po sufit książkami, tonącym w kłębach papierosowego dymu, które było świadkiem niezliczonych spotkań opozycjonistów, ale też esbeckich rewizji”. Podkreślił, że obchodzące w tym roku 60. rocznicę ślubu małżeństwo państwa Gwiazdów „do dziś stanowi jedną z najbardziej oryginalnych i niezwykłych par polskiego życia publicznego. Byli razem przy zakładaniu Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, redagowaniu »Robotnika Wybrzeża«, w strajkach sierpniowych, w tworzeniu i redagowaniu czasopisma »Poza Układem« (...) razem pozostawali konsekwentnie krytyczni wobec systemu komunistycznego, ale także krytyczni wobec establishmentu i źle pojętej jednomyślności”.

Czujemy się dziś zaszczyceni, mogąc uhonorować Andrzeja Gwiazdę, człowieka wrażliwego, zawsze wolnego duchem, nagrodą „Żeby Polska była Polską”. A ja powiem więcej: żeby Polska była Polską, Andrzej Gwiazda powinien żyć 200 lat, a jeśli z jakichś nieznanych przyczyn jest to niemożliwe, to my wszyscy musimy zadbać o to, aby pamięć o nim trwała co najmniej tysiąc  – podsumował dr Nawrocki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe