Premier Morawiecki: Pierwsi ostrzegaliśmy przed odrodzeniem rosyjskiego imperializmu

W swoim tekście premier wskazał, że odzyskanie w 1918 r. przez Polskę po 23 latach niewoli niepodległości było dopiero początkiem walki o wolność.
“Młody kraj w ciągu następnych dwóch lat musiał zmierzyć się z zagrożeniem zarówno ze wschodu, jak i z zachodu. Na niepodległość Polski nie godziła się ani rewolucyjna Rosja, ani Niemcy”, przypomniał Morawiecki zaznaczając, że niemiecka propaganda pisała, że Polska jest tylko państwem tymczasowym.
"Polska jako pierwsza ostrzegała"
Odnotował, że odparcie przez armię Józefa Piłsudskiego bolszewickiej ofensywy służyło nie tylko uratowaniu Polski, ale również Europy, która jak podkreślił również i dzisiaj może liczyć na Warszawę.
Zaznaczył, że projekt II RP zawierał w sobie “ambicje stworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur”, które pozostają aktualne do dziś. Dodał, że ta alternatywna ścieżka nowoczesności mogłaby być inspiracją dla dzisiejszej UE.
Premier Morawiecki stwierdził, że w historii polskiej walki o niepodległość jest uderzające podobieństwo do walki, którą toczy dziś Ukraina z Rosją. Wskazał, że również propaganda prezydenta Rosji Władimira Putina próbuje udowodnić, że “Ukraina jako samodzielne państwo nie ma racji bytu, a sam naród ukraiński de facto nie istnieje”.
“W lutym, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, nikt nie dawał tej drugiej szans na zwycięstwo. Jej los wydawał się przesądzony. A jednak stało się inaczej”, napisał Mateusz Morawiecki, wskazując, że losy Polski i Ukrainy dowodzą, że narody pragnące wolności mogą stawić czoła najpotężniejszym mocarstwom.
Przypomniał, że Polska jako pierwsza ostrzegała o odradzającym się imperializmie rosyjskim, gdyż “świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność”, a także czujność.
“Ta czujność każe nam również traktować niepodległość jako ciągłe zadanie do realizacji. To dlatego w najbliższym czasie na bezpieczeństwo przeznaczymy 3 proc. PKB”, wyjaśnił Morawiecki przypominając, że właśnie w imię zapewnienia niepodległości Polska zbudowała gazociąg Baltic Pipe oraz inwestuje w budowę elektrowni jądrowych.
Artykuł Mateusza Morawieckiego ukazał się w ramach najnowszej odsłony projektu"Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.