Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II w katedrze Almudena w Madrycie. Pierwsza na świecie stołeczna katedra z taką kaplicą

W ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Hiszpanii w katedrze Almudena w Madrycie została otwarta kaplica poświęcona polskiemu Papieżowi. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro, a wzięli w niej udział m. in. minister Piotr Wawrzyk, ambasador Anna Sroka oraz licznie przybyła Polonia.
Katedra Almudena w Madrycie Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II w katedrze Almudena w Madrycie. Pierwsza na świecie stołeczna katedra z taką kaplicą
Katedra Almudena w Madrycie / wikipedia/CC BY-SA 4.0/Fernando

Kard. Carlos Osoro przypomniał w homilii, że Jan Paweł II konsekrował madrycką katedrę w 1993 r.

- W nowej kaplicy będziemy mogli się modlić, spowiadać i doświadczyć spotkania z człowiekiem, który umiłował wszystkich ludzi bez względu na konsekwencje, bronił ich, bronił godności ludzkiej istoty. To człowiek, który wyszedł z waszej ziemi, drodzy bracia Polacy. Stał się prorokiem w świecie i nauczył nas jak kochać według miary Bożej miłości... Jan Paweł II wszędzie starał się pokazać i podarować Bożą miłość. Miłość zawsze zwycięża - podkreślił kard. Osoro. Hiszpański purpurat złożył także życzenia Polakom z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości.

Kaplica Jana Pawła II

Nowa kaplica podkreśla najważniejsze aspekty z życia i duchowości Jana Pawła II. Ma charakter pielgrzymkowy i pokutny. Z jednej strony przypomina o licznych podróżach papieża, z drugiej każdy “pielgrzymując” wokół kaplicy, może zobaczyć zdjęcia z ważnych spotkań Jana Pawła II, usiąść na ławce przypominającej łódź, która jest symbolem Kościoła prowadzonego przez światło Chrystusa, wyspowiadać się i z nowymi siłami głosić Jego Ewangelię. Drewno cyprysowe, z którego została wykonana kaplica przypomina o umiłowaniu przyrody przez polskiego Papieża.

Z okazji otwarcia kaplicy Instytut Kultury Polskiej w Madrycie przygotował wystawę “Papież dialogu” oraz koncert “Unum cor et anima una”, na który tłumnie przybyli mieszkańcy Madrytu i okolic. W katedrze zabrzmiały utwory Wojciecha Kilara oraz Romualda Twardowskiego. W hołdzie Janowi Pawłowi II prof. Twardowski podarował “Arię na wiolonczelę”, która po raz pierwszy została wykonana w madryckiej katedrze.

Almudena jest pierwszą stołeczną katedrą na świecie, która może poszczycić się kaplicą Jana Pawła II.

Virgen de la Almudena

Dziewica z Almudeny (Virgen de la Almudena) jest patronką archidiecezji madryckiej, jej imię patronuje także katedrze Santa María de la Almudena w Madrycie. Według legendy wizerunek Santa María de la Real de la Almudena, wcześniej noszący nazwę „Santa María la Mayor”, został znaleziony w 1085 r. podczas podboju Madrytu przez króla Alfonsa VI de León. Nazwa "Almudena" pochodzić ma prawdopodobnie od arabskiego słowa "al-mudayna" (cytadela) i odnosić się ma do kompleksu wojskowego, który zajmował cypel, na którym obecnie stoją katedra i Pałac Królewski w Madrycie.

Najbardziej znany tradycyjny przekaz mówi, że wizerunek Maryi zamurowano w VIII w., chroniąc go w ten sposób przed najazdem arabskim. Po odbiciu Madrytu przez Hiszpanów modlono się o jego odnalezienie i po wielu dniach modlitw, podczas procesji, odpadł kawałek muru odsłaniając wizerunek wraz z palącymi się świecami. Legenda ta pochodzić ma z XIII w. Według naukowców figura ma jednak pochodzić z czasów późnego średniowiecza.

Obecna katedra Almudena stoi na miejscu dawnego, bardzo starego kościoła pw. Santa María de la Almudena. Budowla ma 102 metry długości i 73 metry wysokości, budowana była od końca XIX do końca XX wieku w kilku różnych stylach architektonicznych. Konsekrował ją papież Jan Paweł II w 1993 roku.

Marek Raczkiewicz CSsR /vaticannews / Madryt


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos Wiadomości
Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos

Wiedzę o naruszających prawo kontaktach dyrektora Biura Bezpieczeństwa w warszawskim ratuszu Michała D. i prokurator Ewy W. uzyskano w toku szerokiego śledztwa; sugestie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego są nieuprawnione - czytamy w oświadczeniu Prokuratury Regionalnej w Szczecinie przekazanym PAP - Swoje stanowisko w tej sprawie Rafał Trzaskowski będzie miał okazję przedstawić w realiach procesowych zeznając w charakterze świadka - dodano.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe