Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
 Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim
/ fot. freepik.com

Z roku na rok rośnie liczba spraw, które coraz chętniej załatwiamy przez Internet. Niemały wpływ na to miała pandemia COVID-19. Polacy masowo zaczęli korzystać z e-urzędów oraz portalu pacjent.gov.pl, w tym z e-recept. Obie te usługi powstały właśnie dzięki Funduszom Europejskim z Programu Polska Cyfrowa. Ale to nie wszystko.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych docelowo uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu. A już w tej chwili podłączonych do niego zostało ponad 10 tys. szkół. Program pozwolił również zadbać o to, abyśmy mieli odpowiednie kompetencje – ponad 648 tys. osób przeszkolono w zakresie korzystania z Internetu i e-usług. Zdigitalizowano (czyli utworzono wersje cyfrowe) prawie 14 mln różnych dokumentów zawierających informacje sektora publicznego oraz udostępniono 191 e-usług publicznych. A wg danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (listopad 2021 r.) poprzez usługi publiczne dostępne online załatwiliśmy ponad 384 mln różnych spraw.

Jak widać, dzięki Programowi Polska Cyfrowa wiele już udało się zrobić na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Teraz czas na jego następcę – program FERC.

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC)

FERC będzie kontynuacją Programu Polska Cyfrowa. Stąd priorytetem są działania na rzecz powszechnego dostępu do Internetu, czyli inwestycje w sieci szerokopasmowe. Program będzie wspierał też udoskonalanie już opracowanych e-usług, na przykład rozbudowane zostanie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pojawią się również nowe obszary, wynikające z nowych wyzwań społeczeństwa informacyjnego, jak – kluczowa dla wszystkich – kwestia cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze e-usługi ze wsparciem Programu Polska Cyfrowa

Coraz większy dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz pandemiczne ograniczenia spowodowały, że w 2020 roku skokowo wzrosła liczba osób korzystających z e-usług.

Największą popularnością (wg danych KPRM) cieszyły się:

  • Internetowe Konto Pacjenta – 19,5 mln logowań, 
  • podatki.gov.pl – ponad 9 mln złożonych e-PIT-ów,
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – 3,4 mln logowań,
  • wnioski online o dowód osobisty – 0,7 mln,
  • elektroniczne wnioski meldunkowe, odpisy aktów stanu cywilnego i zgłoszenia narodzin dziecka – ok. 200 tys.,
  • usługi na portalu biznes.gov.pl – ponad 1 mln logowań.

Najwyraźniej Polacy docenili oszczędność czasu i wygodę, jakie daje korzystanie z rozwiązań cyfrowych. Teraz w ramach FERC planowane są dalsza rozbudowa najpopularniejszych e-usług i tworzenie nowych, które mają ułatwiać nam kontakty z urzędami oraz cały proces leczenia. Będą nowe funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta oraz innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia (m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji do gromadzenia danych). Wsparcie uzyskają także inwestycje w rozwój elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny.

Cyberbezpieczeństwo

To nowy, bardzo istotny obszar wsparcia Funduszy Europejskich wpisany do programu FERC. Bo im więcej osób korzysta z e-administracji i e-usług publicznych, tym ważniejsze jest, żeby mogły robić to w pełni bezpiecznie.

Za rozpoznawanie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz zapobieganie im odpowiada między innymi Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT GOV). W roku 2020 zespół ten odnotował łącznie 23 309 incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa. To aż o 87,9% więcej niż w 2019 roku! Największą grupę incydentów stanowiły te dotyczące właśnie administracji państwowej i operatorów infrastruktury krytycznej.

Dlatego Fundusze Europejskie z FERC będą wspierały wszelkie innowacyjne rozwiązania poprawiające nasze bezpieczeństwo w sieci. W sposób szczególny zaś te, które będą miały zastosowanie w sektorach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki (transport, energetyka, zdrowie, finanse i bankowość, telekomunikacja).
Na co jeszcze przeznaczone będą pieniądze? Między innymi na budowę i rozwój krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów, usług i procesów. Ale też na tworzenie centrów wymiany i analizy informacji (ISAC). A ponieważ cyberbezpieczeństwo w dużej mierze zależy od wiedzy i kompetencji ludzi, dlatego też w FERC zarezerwowano środki na szkolenia z kompetencji cyfrowych, w szczególności dla pracowników administracji publicznej, służby zdrowia oraz przedsiębiorców.

Informacje sektora publicznego (ISP)

ISP może być każda informacja dotycząca życia publicznego. Mogą to być dane statystyczne, dokumenty, badania rynku itp. Liczba tego typu informacji sukcesywnie rośnie, a dostęp do nich gwarantuje nam ustawa. Dlaczego jest to takie ważne? Bo informacje sektora publicznego są inspiracją, punktem wyjścia, a czasami podstawą wielu przedsięwzięć komercyjnych. Dobrym przykładem jest tu pierwsze w Polsce komercyjne rozwiązanie wykorzystujące ISP – platforma Jakdojade.pl. Dane zarządów transportu miejskiego posłużyły tu do stworzenia aplikacji pomagającej nam w sprawnym przemieszczaniu się.

Od niedawna z ISP możemy korzystać za pośrednictwem portalu https://dane.gov.pl/pl.

Na bazie otwartych danych powstały tu takie aplikacje jak ta służąca do zgłaszania zagubionych zwierząt: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1275,znajdaorg oraz portal dla tych, którzy szukają przedszkola: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1260,poradoprzedszkolapl.

Wszystkie one ułatwiają nam codzienne życie, dlatego program FERC będzie wspierał tworzenie aplikacji wykorzystujących udostępnione dotychczas ISP oraz już funkcjonujące e-usługi publiczne.

W budżecie FERC są też przewidziane środki na budowę i rozbudowę infrastruktury do przechowywania i udostępniania danych, poprawę ich jakości, poziomu otwartości i standaryzację wymiany danych. W planach jest też dalsza digitalizacja zasobów kultury, administracji i nauki (m.in. danych z badań naukowych oraz zasobów edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych).

FERC łączy, czyli współpraca międzysektorowa

Nowy program stawia również na promocję współpracy międzysektorowej we wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań, które mają stanowić odpowiedź na konkretne problemy społeczno-gospodarcze. Będą to wspólne działania administracji publicznej, przedsiębiorców, uczelni i instytucji badawczych mające na celu wypracowanie nowych skalowalnych rozwiązań cyfrowych odpowiadających na konkretny problem w takich obszarach, jak m.in. transport, zdrowie, energetyka i ochrona środowiska. Współpraca biznesu, administracji i uczelni może przynieść wiele kreatywnych pomysłów, bez których za kilka lat być może nie będziemy sobie mogli wyobrazić życia. Pieniądze na realizację tych – i wielu innych – pomysłów poprawiających jakość życia obywateli zapewnią Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

 

„Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej”


 

POLECANE
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia

Od niedzieli 11 maja do niedzieli 18 maja na toruńskim lotnisku znów odbędą się zawody samolotowe. Do miasta przylecą najlepsi piloci z Polski, by wziąć udział w Pucharze Polski w Akrobacjach Samolotowych.

Kraków: w domu studenckim znaleziono dwa ciała Wiadomości
Kraków: w domu studenckim znaleziono dwa ciała

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie potwierdziła Polsat News, że w hotelowej części akademika przy ul. Reymonta w Krakowie odkryto ciała dwóch mężczyzn w wieku ok. 50 lat.

Gwiazdor serialu Rodzinka.pl ogłosił radosną nowinę Wiadomości
Gwiazdor serialu "Rodzinka.pl" ogłosił radosną nowinę

Adam Zdrójkowski, znany szerszej publiczności z roli Kuby Boskiego w popularnym serialu Rodzinka.pl, ma powody do świętowania. Aktor właśnie pochwalił się, że kupił mieszkanie w Hiszpanii.

REKLAMA

Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
 Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim
/ fot. freepik.com

Z roku na rok rośnie liczba spraw, które coraz chętniej załatwiamy przez Internet. Niemały wpływ na to miała pandemia COVID-19. Polacy masowo zaczęli korzystać z e-urzędów oraz portalu pacjent.gov.pl, w tym z e-recept. Obie te usługi powstały właśnie dzięki Funduszom Europejskim z Programu Polska Cyfrowa. Ale to nie wszystko.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych docelowo uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu. A już w tej chwili podłączonych do niego zostało ponad 10 tys. szkół. Program pozwolił również zadbać o to, abyśmy mieli odpowiednie kompetencje – ponad 648 tys. osób przeszkolono w zakresie korzystania z Internetu i e-usług. Zdigitalizowano (czyli utworzono wersje cyfrowe) prawie 14 mln różnych dokumentów zawierających informacje sektora publicznego oraz udostępniono 191 e-usług publicznych. A wg danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (listopad 2021 r.) poprzez usługi publiczne dostępne online załatwiliśmy ponad 384 mln różnych spraw.

Jak widać, dzięki Programowi Polska Cyfrowa wiele już udało się zrobić na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Teraz czas na jego następcę – program FERC.

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC)

FERC będzie kontynuacją Programu Polska Cyfrowa. Stąd priorytetem są działania na rzecz powszechnego dostępu do Internetu, czyli inwestycje w sieci szerokopasmowe. Program będzie wspierał też udoskonalanie już opracowanych e-usług, na przykład rozbudowane zostanie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pojawią się również nowe obszary, wynikające z nowych wyzwań społeczeństwa informacyjnego, jak – kluczowa dla wszystkich – kwestia cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze e-usługi ze wsparciem Programu Polska Cyfrowa

Coraz większy dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz pandemiczne ograniczenia spowodowały, że w 2020 roku skokowo wzrosła liczba osób korzystających z e-usług.

Największą popularnością (wg danych KPRM) cieszyły się:

  • Internetowe Konto Pacjenta – 19,5 mln logowań, 
  • podatki.gov.pl – ponad 9 mln złożonych e-PIT-ów,
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – 3,4 mln logowań,
  • wnioski online o dowód osobisty – 0,7 mln,
  • elektroniczne wnioski meldunkowe, odpisy aktów stanu cywilnego i zgłoszenia narodzin dziecka – ok. 200 tys.,
  • usługi na portalu biznes.gov.pl – ponad 1 mln logowań.

Najwyraźniej Polacy docenili oszczędność czasu i wygodę, jakie daje korzystanie z rozwiązań cyfrowych. Teraz w ramach FERC planowane są dalsza rozbudowa najpopularniejszych e-usług i tworzenie nowych, które mają ułatwiać nam kontakty z urzędami oraz cały proces leczenia. Będą nowe funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta oraz innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia (m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji do gromadzenia danych). Wsparcie uzyskają także inwestycje w rozwój elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny.

Cyberbezpieczeństwo

To nowy, bardzo istotny obszar wsparcia Funduszy Europejskich wpisany do programu FERC. Bo im więcej osób korzysta z e-administracji i e-usług publicznych, tym ważniejsze jest, żeby mogły robić to w pełni bezpiecznie.

Za rozpoznawanie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz zapobieganie im odpowiada między innymi Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT GOV). W roku 2020 zespół ten odnotował łącznie 23 309 incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa. To aż o 87,9% więcej niż w 2019 roku! Największą grupę incydentów stanowiły te dotyczące właśnie administracji państwowej i operatorów infrastruktury krytycznej.

Dlatego Fundusze Europejskie z FERC będą wspierały wszelkie innowacyjne rozwiązania poprawiające nasze bezpieczeństwo w sieci. W sposób szczególny zaś te, które będą miały zastosowanie w sektorach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki (transport, energetyka, zdrowie, finanse i bankowość, telekomunikacja).
Na co jeszcze przeznaczone będą pieniądze? Między innymi na budowę i rozwój krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów, usług i procesów. Ale też na tworzenie centrów wymiany i analizy informacji (ISAC). A ponieważ cyberbezpieczeństwo w dużej mierze zależy od wiedzy i kompetencji ludzi, dlatego też w FERC zarezerwowano środki na szkolenia z kompetencji cyfrowych, w szczególności dla pracowników administracji publicznej, służby zdrowia oraz przedsiębiorców.

Informacje sektora publicznego (ISP)

ISP może być każda informacja dotycząca życia publicznego. Mogą to być dane statystyczne, dokumenty, badania rynku itp. Liczba tego typu informacji sukcesywnie rośnie, a dostęp do nich gwarantuje nam ustawa. Dlaczego jest to takie ważne? Bo informacje sektora publicznego są inspiracją, punktem wyjścia, a czasami podstawą wielu przedsięwzięć komercyjnych. Dobrym przykładem jest tu pierwsze w Polsce komercyjne rozwiązanie wykorzystujące ISP – platforma Jakdojade.pl. Dane zarządów transportu miejskiego posłużyły tu do stworzenia aplikacji pomagającej nam w sprawnym przemieszczaniu się.

Od niedawna z ISP możemy korzystać za pośrednictwem portalu https://dane.gov.pl/pl.

Na bazie otwartych danych powstały tu takie aplikacje jak ta służąca do zgłaszania zagubionych zwierząt: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1275,znajdaorg oraz portal dla tych, którzy szukają przedszkola: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1260,poradoprzedszkolapl.

Wszystkie one ułatwiają nam codzienne życie, dlatego program FERC będzie wspierał tworzenie aplikacji wykorzystujących udostępnione dotychczas ISP oraz już funkcjonujące e-usługi publiczne.

W budżecie FERC są też przewidziane środki na budowę i rozbudowę infrastruktury do przechowywania i udostępniania danych, poprawę ich jakości, poziomu otwartości i standaryzację wymiany danych. W planach jest też dalsza digitalizacja zasobów kultury, administracji i nauki (m.in. danych z badań naukowych oraz zasobów edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych).

FERC łączy, czyli współpraca międzysektorowa

Nowy program stawia również na promocję współpracy międzysektorowej we wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań, które mają stanowić odpowiedź na konkretne problemy społeczno-gospodarcze. Będą to wspólne działania administracji publicznej, przedsiębiorców, uczelni i instytucji badawczych mające na celu wypracowanie nowych skalowalnych rozwiązań cyfrowych odpowiadających na konkretny problem w takich obszarach, jak m.in. transport, zdrowie, energetyka i ochrona środowiska. Współpraca biznesu, administracji i uczelni może przynieść wiele kreatywnych pomysłów, bez których za kilka lat być może nie będziemy sobie mogli wyobrazić życia. Pieniądze na realizację tych – i wielu innych – pomysłów poprawiających jakość życia obywateli zapewnią Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

 

„Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe