Apteczki pierwszej pomocy – co powinno znajdować się na wyposażeniu?

Mimo tego, że nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka pierwszej pomocy, to jednak można wskazać szereg produktów, które doskonale sprawdzą się zarówno na akcji ratunkowej, jak i w niewielkiej, mobilnej apteczce turystycznej. Jakie to akcesoria? O czym jeszcze trzeba pamiętać przed zakupem?
 Apteczki pierwszej pomocy – co powinno znajdować się na wyposażeniu?
/ grafika: freepik.com

Czy apteczki pierwszej pomocy są w Polsce obowiązkowe?

 

Nie. Zgodnie z literą prawa nie można narzucić obywatelom, by ci mieli takie akcesorium w swoim domu. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto się w nią zaopatrzyć. Niski koszt zakupu w połączeniu z bardzo dużym wzrostem bezpieczeństwa domowników to atuty, których nie sposób lekceważyć.

 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że – wbrew obiegowej opinii – apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa nie tylko w miejscu zatrudnienia (co reguluje art. 209 Kodeksu pracy), ale i w pojazdach komunikacji publicznej, w tym także w taksówkach!

 

Wynika to z tego, że jest ona podstawowym elementem, który składa się na system pierwszej pomocy. Co więcej, sporo wskazuje na to, że prawny obowiązek jej posiadania zostanie niebawem rozszerzony. Coraz częściej mówi się o tym, że apteczka będzie obowiązkowa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 


Profesjonalna, samochodowa apteczka pierwszej pomocy

 

Na taką apteczkę warto jednak spojrzeć nieco szerzej. Jeśli często wyjeżdżamy autem za granicę, to zakup takiego akcesorium będzie wręcz obowiązkiem kierowcy. W większości państw, z którymi sąsiaduje Polska, apteczka jest wymagana przez prawo, a za jej brak możemy zostać ukarani mandatem.

 

Co znajdziemy w apteczce pierwszej pomocy?

 

Skład apteczki pierwszej pomocy może różnić się w zależności od wielu czynników. Można tu wskazać na jej cenę oraz gabaryty, jak i na specyfikę miejsca, gdzie ta się znajduje. Zupełnie inaczej do jej wyposażenia podejdą np. duże zakłady chemiczne, a inaczej kancelaria prawna.

 

Można jednak wskazać szereg kryteriów wspólnych, jakie taka apteczka powinna spełniać. Przede wszystkim bez chwili zawahania można zaopatrywać się w produkty, które są zgodne z niemiecką normą DIN 13157. Jest ona honorowana w większości państw Unii Europejskiej, w tym i w Polsce. Najwyższej jakości apteczki kupisz np. tutaj: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.
 

Dobrze byłoby, gdyby w naszym zestawie znajdowały się:

 

  • plastry w wielu różnych rozmiarach,
  • nożyczki,
  • ustniki,
  • kompresy chłodzące,
  • opatrunki (G, M, K),
  • chusty z flizeliny,
  • bandaże w wielu różnych rozmiarach,
  • rękawiczki jednorazowe (najlepiej kilka par),
  • woda utleniona lub inne środki działające dezynfekująco.

 

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze odpowiedniej apteczki?

 

Na takie akcesorium warto patrzeć w ujęciu całościowym. Nie należy skupiać się jedynie na wyposażeniu, choć nie ulega wątpliwości, że jest ono niezwykle ważne. Warto poświęcić też nieco czasu na analizę materiałów, z jakich została wykonana sama apteczka.

 

Osoby, które szukają solidnej, łatwej do transportowania apteczki z pełnym wyposażeniem, na pewno docenią stelaż, twarde tworzywo podobne do plastiku oraz możliwość transportowania całego zestawu zarówno w dłoni, jak i na plecach.

 

Z drugiej strony dobry zestaw dla osób aktywnych przede wszystkim musi być lekki i poręczny. Atutem będzie też ucho do podpięcia do karabińczyka oraz zgodność ze standardami jak Duty BELT/Molle/PALS.

 

Na rynku znajdziemy wiele apteczek, które świetnie sprawdzą się w różnych schematach użytkowania – kluczowe jest to, by zakup poprzedzić dokładną analizą naszych potrzeb. W ten sposób znacznie zwiększamy szanse na to, że zakupimy dokładnie taką apteczkę, jaka jest nam niezbędna!

 

Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe