"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

- Rząd przygotowuje plan B, aby zmusić Generalną Radę Sądownictwa (CGPJ) do wyboru odpowiadających jej sędziów w Trybunale Konstytucyjnym (TC). Środek ten zmaterializuje się dzisiaj poprzez poprawki do tekstu reformy Kodeksu Karnego, według portalu eldiario.es, który donosi, że PSOE i Unidas Podemos przedstawią w Kongresie poprawkę, która zreformuje ustawę organiczną 6/1985 o sądownictwie, aby zmienić większość trzech piątych wymaganą w CGPJ do wyboru dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy jej odpowiadają.
- pisze hiszpański El Mundo.
Od czerwca ubiegłego roku wygasły mandaty jednej trzeciej sędziów hiszpańskiego TK. Rząd Pedro Sáncheza zaproponował własnych kandydatów, ale nie może doczekać się decyzji Generalnej Rady Sądownictwa. Postanowił więc nie czekać na CGPJ i wprowadzić zmiany ustawowe.
"Atak na konstytucję"
- Dzisiaj, 9 grudnia 2022 r., premier Sánchez przypuścił nowy atak na konstytucję i na najbardziej elementarne zasady państwa prawa. To dziś Sánchez finalizuje atak na władzę sądowniczą, likwidując ostatnie przyczółki podziału władzy w Hiszpanii, a tym samym bezpośrednio zagrażając prawom i wolnościom wszystkich obywateli Hiszpanii.
- skomentował lider hiszpańskiej partii VOX Santiago Abascal, który wezwał do "stworzenia rządu, który odbuduje demokrację, zranioną ojczyznę i zwróci Hiszpanom wolność"
Warto przypomnieć, ze konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa w Polsce rozpoczął się od mianowania przez sejm zdominowany przez PO i PSL "nadprogramowych" sędziów Trybunału Konstytucyjnego, do których mianowania nie miał prawa.
Jak dotąd brak reakcji Brukseli na poczynania socjalistycznego rządu Pedro Sancheza.
- Ale tam jest wyższa kultura prawna. Może nie aż tak bardzo wyższa jak w Niemczech, ale wystarczająco wyższa, żeby Unia nie czuła się zaniepokojona stanem hiszpańskiej praworządności.
- komentuje Rafał Ziemkiewicz
‼️ #ÚLTIMAHORA
— VOX 🇪🇸 (@vox_es) December 9, 2022
Declaración institucional de @Santi_ABASCAL ante el golpe de Pedro Sánchez a la separación de poderes.
⬇️⬇️⬇️ pic.twitter.com/vw4FDTWYoQ
Ale tam jest wyższa kultura prawna. Może nie aż tak bardzo wyższa jak w Niemczech, ale wystarczająco wyższa, żeby Unia nie czuła się zaniepokojona stanem hiszpańskiej praworządności ☝️ https://t.co/bMN5YXIUe3
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) December 9, 2022