Afera korupcyjna w PE. Politico: Niepokój wśród unijnych przywódców

W oficjalnych wystąpieniach, ale też w prywatnych rozmowach przywódców państw Unii Europejskiej, do treści których dotarł portal Politico, wielu z nich wyrażało zaniepokojenie tym, jak afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim może wpłynąć na inne instytucje unijne i postrzeganie UE przez opinię publiczną.
Parlament Europejski  Afera korupcyjna w PE. Politico: Niepokój wśród unijnych przywódców
Parlament Europejski / fot. Wikipedia - Diliff/ CC BY-SA 3.0

Afera korupcyjna, w którą zamieszana jest b. wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili z frakcji Socjalistów i Demokratów, była jednym z głównych tematów czwartkowego szczytu UE w Brukseli.

„Wydarzenia takie jak to powodują erozję zaufania społeczeństwa do instytucji” - powiedziała w czwartek wieczorem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. „Musimy znowu ciężko pracować, aby odzyskać zaufanie” – dodała.

Podobne wypowiedzi unijnych liderów w rozmowach prywatnych cytuje Politico. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że afera „może zatruć całą UE”, natomiast premier Łotwy Krisjanis Karins stwierdził, że „nie można pozwolić, by to rozlało się na inne instytucje UE”.

Również kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu, że skandal korupcyjny „może zachwiać zaufaniem do demokracji i parlamentaryzmu”.

„Zarzuty korupcyjne wobec jednego z najwyższych przedstawicieli Parlamentu Europejskiego znacząco zaszkodziły naszej instytucji i wpłynęły na zaufanie ludzi do Unii Europejskiej jako całości” – stwierdził z kolei przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber, wzywając europosłów do niewykorzystywania afery do „partyjnych bitew politycznych”.

„Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim jest wielkim, wielkim skandalem. Ci, którzy próbują pouczać niektóre kraje, w tym Polskę, o tym, co to jest praworządność, powinni naprawdę uderzyć się we własną pierś, posprzątać swoje własne podwórko” - stwierdził w czwartek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. „Parlament Europejski naprawdę skompromitował się” – dodał szef polskiego rządu.

Na aferę korupcyjną zareagował również premier Węgier Viktor Orban. W czwartek w nagraniu wideo na Facebooku powiedział, że „czas osuszyć bagno w Brukseli”, nawiązując do słów b. prezydenta USA Donalda Trumpa o „osuszeniu bagna” politycznej korupcji w Waszyngtonie.

Orban stwierdził ponadto, że „wszyscy wiedzą, iż w Brukseli jest pełno przypadków korupcji, ale teraz osiągnęła taki poziom, że policja musiała podjąć działanie”. „Skandal korupcyjny wstrząsnął instytucjami europejskimi, trwają przeszukania domów, policja konfiskuje miliony euro i wszyscy spekulują, którzy brukselscy politycy mogą być jeszcze w to zamieszani” – dodał premier Węgier.

W tym samym czasie rząd w Budapeszcie, który również zmaga się z zarzutami o korupcję, wprowadza kolejne antykorupcyjne zmiany w ustawodawstwie, aby odblokować wypłatę miliardów euro z funduszów unijnych.

Wiceszefowa PE Kaili została w niedzielę postawiona w stan oskarżenia i aresztowana decyzją belgijskiego sądu. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób, to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy. Parlament Europejski odwołał Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej we wtorek w Strasburgu. Wcześniej Grecja zamroziła majątek europosłanki i jej najbliższej rodziny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe