Tomasz Terlikowski: Poszukiwanie

Oczekiwanie na przyjście Pana. Tak najkrócej określić można Adwent. Oczekiwanie jednak, tak jak wiara, wiąże się także z wątpliwościami. Warto o tym pamiętać.
Archanioł Gabriel zwiastuje Najświętszej Marii Pannie Tomasz Terlikowski: Poszukiwanie
Archanioł Gabriel zwiastuje Najświętszej Marii Pannie / Wikipedia domena publiczna

Kilka dni temu papież Franciszek wypowiedział niesamowite słowa, do których warto wracać.

Nawet największy wierzący przechodzi przez tunel wątpliwości. I nie jest to nic złego, wręcz przeciwnie, czasem jest to niezbędne dla rozwoju duchowego: pomaga nam zrozumieć, że Bóg jest zawsze większy, niż to sobie wyobrażamy; dzieła, których dokonuje, są zaskakujące w porównaniu z naszymi kalkulacjami; Jego działania są inne, przekraczają nasze potrzeby i oczekiwania; i dlatego nigdy nie wolno nam przestać Go szukać i nawracać się na Jego prawdziwe oblicze

– zaznaczył papież. A jego słowa przypomniały mi się, gdy czytałem najnowszy – wydany już po Nagrodzie Nobla – tomik Louise Glück. „Zimowe przepisy dla naszej wspólnoty” zawiera wiersze nostalgiczne, pełne smutku, ale i surrealizmu, opisujące odchodzenie. 

Dla mnie jednym z najmocniejszych wierszy w tym tomiku jest „Dziecięca historia”, który w pewnym sensie wprowadza nas w prawdę o drodze, zwątpieniu i celu. O czym jest? O powrocie rodziny z wakacji. Rodzina widziana jest początkowo okiem dzieci. Rodzice to król i królowa, córki to księżniczki. Czy to powrót do dzieciństwa samej autorki? Niewykluczone, bo chętnie – choćby w znakomitym „Arraracie” – powracała ona do własnych wspomnień. Nie ma to jednak znaczenia. Istotne jest co innego. Otóż radosny nastrój wiersza, przekomarzanie sióstr przełamany zostaje pytaniem osoby doświadczonej. „Kto może mówić o przyszłości?” – pyta poetka. Odpowiedź jest boleśnie szczera. „Nikt nie wie nic o przyszłości (…) Ale księżniczki będą musiały w niej żyć” – stwierdza autorka. I to jest już moment, w którym tekst tego wiersza staje się dojmująco smutny. Obraz drogi do domu, choć spokojny, staje się już tylko okazją do stwierdzenia, że „spokój nie jest prawdą”.

Rozpacz jest prawdą. O tym

wiedzą matka i ojciec. Wszelka nadzieja stracona.

Musimy wrócić tam, gdzie ją straciliśmy,

jeśli chcemy ją znowu odnaleźć.

Brak nadziei, brak ufności, zwątpienie to jedna z chorób naszego wieku. Choroba, która dotyka każdego z nas. I może jedyną drogą do jej ponownego odnalezienia jest powrót do miejsca, gdzie ją utraciliśmy. Dla Glück, jak się zdaje, jest to nieistniejąca już przeszłość, uczucia i emocje dziecka, którego już nie ma. Ale dla mnie, dla człowieka wierzącego, przeszłość jest pamiętana. Nie przeze mnie, ale przez Boga. Odnalezienie nadziei to powrót do Niego, rozmowa z Nim. Widzianym przez mgłę, już nie w dziecięcej naiwności, ale niekiedy w bólu dojrzewania. 

Droga wiary i niewiary jest drogą wątpliwości, o czym warto pamiętać szczególnie tuż przed świętami, w których niemal do każdego powraca obraz dzieciństwa. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Powstaje nowa partia. Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał Wiadomości
Powstaje nowa partia. "Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał"

Jak donosi "Wirtualna Polska", Porozumienie i AGROunia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Wielka inwestycja PZPN? Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? "Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów"

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje”

„Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby «katastroficzna» i groźna dla całego świata” – ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe