loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Polska reżyserka odbierając nagrodę w Wenecji: PiS-em kierują nacjonaliści, rasiści, homofobi i mizogini
Opublikowano dnia 25.07.2017 20:43
"Przede wszystkim chciałabym zadedykować Srebrnego Lwa moim rodakom, którzy właśnie teraz na polskich ulicach bronią naszej demokracji, niezależności władzy sądowniczej i wolności gwarantowanych w polskiej konstytucji." - tak swoje przemówienie rozpoczęła polska reżyserka teatralna Maria Kleczewska, która odebrała w Wenecji nagrodę specjalną Srebrnego Lwa podczas 45. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w ramach Biennale.

zrzut ekranu - Youtube.com

Niestety w 2015 r. prawicowe Prawo i Sprawiedliwość (cóż za ironiczna nazwa!) przejęło w Polsce całą władzę. To partia, którą kierują nacjonaliści, rasiści, homofobi i mizogini.

- kontynuowała polska reżyserka.

Konserwatywny rząd uczynił teatr pierwszym i najważniejszym celem swojego programu kulturalnego, a to dlatego, że polski teatr pozostaje potężną dziedziną sztuki, nie boi się dyskusji o nawet najbardziej niewygodnych i bolesnych sprawach. Polacy regularnie chodzą do państwowych teatrów, rocznie kupując ponad 6 mln biletów. To dlatego nasz rząd zaatakował twórców teatralnych z taką zaciętością i dlatego chce nas uciszyć. Nazywają nas zdrajcami, a naszą sztukę antypolską.

- opisywałą sytuację w Polsce przed publicznością z całego świata.

Na świecie obserwujemy dziś zanik empatii, a Europa zwraca się ku partiom prawicowym. Sztuka nie jest w stanie zatrzymać tendencji radykalnych. Sztuka może nam przypominać o wartościach ogólnoludzkich i przywracać empatię.

- zakończyła.

/ Źródło: gazeta.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jacek
Matysiak

Polska-Izrael. Ostra debata między ofiarami kata...
Im więcej wszystko się zmienia tym bardziej pozostaje takie same. Czekamy na “Dobrą Zmianę” w przemienieniu eksterytorialnych żydowskich placówek ziejących antypolskim jadem i pogardą dla prawdy, a utrzymywanych z kieszeni polskiego podatnika, w instytucje służące historycznej prawdzie. Chodzi tu o kierownictwo Muzeum w Auschwitz, Muzeum Polin i kilka innych ośrodków, na które łożą Polacy, aby ich i ich najświętsze idee i wartości brutalnie i chamsko opluwano. Niestety jeśli miotła “Dobrej Zmiany” już się zdarła Polacy będą zobligowani szukać nowej. Takiej polskiej miotły, która wymiecie te błazeńskie umizgi elit polskiego budżetu w kierunku rozpuszczonych jak dziadowskie bicze przez poprzednie reżimy, rozmaite antypolskie atrapy. Przyjaźń polsko-żydowska przypomina Globalne Ocieplenie wszyscy o niej mówili i ją sponsorowali dopóki nie odczuli prawdziwego oziębienia.
avatar
Przemysław
Jarasz

Dziewięciu zatrzymanych, 237 zarzutów karnych. Policja na Śląsku rozbiła narkotykowy gang pseudokibiców
Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem dużymi ilościami narkotyków i środków psychotropowych na terenie województwa śląskiego. Dziewięciu zatrzymanych usłyszało w sumie 237 zarzutów m.in. wprowadzenia na czarny rynek ponad 100 kg narkotyków wartych około 4 miliony złotych. Sześciu z podejrzanych, zostało już tymczasowo aresztowanych. Grozi im do 12 lat więzienia. Większa część gangu to mieszkańcy Zabrza, prawdopodobnie związani ze środowiskiem pseudokibiców Górnika.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Te pomniki muszą stanąć!
Apeluję do władz Krakowa o zrealizowanie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości bardzo dawno temu podjętych uchwał.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.