Mjanma: Wygnani chrześcijanie przygotowują się do świąt w obozach

Tysiące chrześcijan Mjanmy przygotowuje się do świąt w obozach dla uchodźców. Kraj cały czas pogrążony jest chaosie po ubiegłorocznym zamachu stanu, a rządząca junta wojskowa wciąż walczy z obrońcami demokracji. Lokalny Kościół wzywa do organizowania skromnych świąt oraz solidarności z ofiarami przemocy i dzielenia z potrzebującymi.
zdjęcie poglądowe Mjanma: Wygnani chrześcijanie przygotowują się do świąt w obozach
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/drehkopp

Wygnani

Mieszkańcy wielu chrześcijańskich wiosek w stanach Kachin, Kayah, Karen i Chin musieli opuścić swe domy z powodu nieustannego ostrzału i szukać schronienia w tymczasowych obozach lub nawet w lesie w obawie przed atakami wojska na ludność cywilną oskarżaną o współpracę ze zbrojnymi grupami oporu. Ludzie mieli nadzieję, że wygnanie będzie chwilowe, ale stan ten utrzymuje się od miesięcy, mnożąc trudności codziennego życia.

- Nikt się nie spodziewał takiej sytuacji, gdyby nie wsparcie Kościoła, nie przeżylibyśmy tego trudnego czasu – mówi 42-letnia kobieta, która musiała uciekać z całą rodziną.

Święta

Mimo ograniczeń przygotowania do świąt toczą się także w obozach dla uchodźców. Święta będą skromne, bez zbędnych iluminacji i zbytku. Zamiast na dekoracje fundusze przeznaczane są na pomoc potrzebującym. Dla wielu uchodźców będzie to już drugie Boże Narodzenie z dala od domu.

- Towarzyszy nam mieszanka smutku i radości. Cieszymy się z narodzin Jezusa, ale cierpimy z powodu przedłużającego się konfliktu i tego, że wciąż nie wiemy, kiedy będziemy mogli wrócić do swych domów – podkreśla jedna z birmańskich matek.

Wśród uchodźców posługują kapłani, którzy wyjechali razem z wiernymi. Ks. Celso Ba Shwe podkreśla, że z powodu działań zbrojnych tylko w diecezji Loikaw trzy czwarte wszystkich parafii dotkniętych jest konfliktem. Zniszczonych zostało tam osiem kościołów. W wyniku zamachu stanu przesiedlonych zostało ponad milion Birmańczyków.

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Rangun


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie – informuje Times of Israel.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe