M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Warto pamiętać, że głównym celem polityków jest służenie obywatelom

Nie ulega wątpliwości, że rozpoczynający się 2023 rok obfitował będzie w wiele zmiennych i trudnych do przewidzenia zwrotów.
 M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Warto  pamiętać, że głównym celem polityków jest służenie obywatelom
/ pixabay.com

Główną osią zmian i niepewności pozostaje oczywiście tocząca się za naszą granicą wojna, ale także i na arenie wewnętrznej można będzie spodziewać się nieprzewidzianych zwrotów akcji i kreatywności naszych polityków. Wszystko to oczywiście za sprawą zbliżających się wyborów, które, jak mało co, potrafią rozpalić wyobraźnię, kreatywność i zaangażowanie naszych polityków. Z całą pewnością więc także i na łamach „TS” coraz więcej uwagi będziemy w tym roku poświęcać tematom związanym z nadchodzącymi wyborami. Nie mniej jednak nie zamierzamy zapominać o tym, że chociaż zarówno same wybory, będące wszak obywatelskim obowiązkiem, jak i ich wynik, który świadczyć będzie o dalszych kierunkach polityki naszego państwa, są niezwykle istotne, to obok nich toczy się zwykłe życie „zwykłych” obywateli z ich troskami, bolączkami i niezałatwionymi problemami. I właśnie jednej z tych kwestii poświęcamy najnowsze wydanie „Tygodnika Solidarność”. Mowa tu o pracownikach szeroko rozumianych instytucji pomocy społecznej, których zadaniem jest wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z powodów niepełnosprawności, nieporadności, podeszłego wieku czy z innych. Celem tego wsparcia z kolei jest zapewnienie tym właśnie osobom warunków niezbędnych do godnej egzystencji. Niestety temat ten jako mało popularny jest często marginalizowany przez wszystkie strony sceny politycznej. Może właśnie dlatego szczególnie warto o nim wspomnieć właśnie w trwającym roku wyborczym. W działania mające na celu poprawę warunków pracy pracowników socjalnych zaangażowany jest także – o czym szerzej pisze Marcin Krzeszowiec na łamach najnowszego „TS” – NSZZ „Solidarność”, według którego w pierwszej kolejności należy zacząć od poprawy warunków pracy, dofinansowania przez rząd instytucji pomocy społecznej oraz zwiększenie wynagrodzeń. Szerzej o fatalnej sytuacji w sektorze pomocy społecznej mówi Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” i przewodniczący krajowego zespołu roboczego do spraw pomocy społecznej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. Z kolei jak wygląda codzienna praca w DPS-ie, dowiadujemy z reportażu Barbary Michałowskiej i przeprowadzonych przez Nią rozmów z pracownikami ośrodków. Nie ulega wątpliwości, że tęczowe opaski na koncertach, walka o miejsca na listach i pozycje w partii, a przede wszystkim walka o władzę, to ważne dla polityków wyzwania w rozpoczynającym się roku. Warto jednak pamiętać o tym, że głównym celem ich (polityków) działalności jest służenie obywatelom, do których z całą pewnością zaliczają się zarówno pracownicy, jak i beneficjenci szeroko rozumianej pomocy społecznej. Oni także, a może raczej przede wszystkim, zasługują na uwagę i pochylenie się nad ich problemami, o które często bardzo trudno jest im samym walczyć.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe