Trudne doświadczenia i ostatni wywiad zmarłego kard. Pella [video]

10 stycznia o godzinie 20.50 po zatrzymaniu akcji serca zmarł australijski kard. George Pell, były metropolita Sydney. O jego śmierci poinformował watykanista Edward Pentin, a następnie katolicka agencja prasowa CNA oraz australijskie media, które podają, że przyczyną śmierci były komplikacje po operacji biodra.
Kard. George Pell Trudne doświadczenia i ostatni wywiad zmarłego kard. Pella [video]
Kard. George Pell / YT print screen/EWTN

Historia życia

Kardynał George Pell urodził się 8 czerwca 1941 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął w roku 1966, sakrę biskupią - z nominacji papieża Jana Pawła II - w roku 1987, kapelusz kardynalski otrzymał w roku 2003. W latach 1987–1996 George Pell był biskupem pomocniczym w Melbourne, a następnie do roku 2001 arcybiskupem tej metropolii. Od 2001 do 2014 roku pełnił urząd arcybiskupa Sydney. Kardynał był także urzędnikiem watykańskim - członkiem Rady Kardynałów w latach 2013–2018, prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej w latach 2014–2019 (urlopowanym od roku 2017).

Hierarcha posiadał licencjat [na uczelniach katolickich stopień naukowy pomiędzy magisterium a doktoratem - przyp. red.] z teologii i doktorat filozofii obronione na Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie oraz na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Więzienie

Ogólnoświatowa opinia publiczna poznała kardynała w wyniku głośnego medialnie procesu o gwałt na dwóch chłopcach. Proces ów nosił znamiona nierzetelności, jednak hierarcha spędził w więzieniu 405 dni, dopóki w kwietniu 2020 roku nie uniewinnił go Sąd Najwyższy Australii. Dowody i sposób procedowania sprawy pozostawiały wiele do życzenia, nawet dla pobieżnego obserwatora - katedra pełna ludzi, otwarte drzwi do zakrystii, informacje, że kardynał w momencie domniemanych gwałtów przebywał w innej części katedry i inne.

Znany australijski dziennikarz Andrew Bolt, który przeprowadził w kard. Pellem obszerny wywiad zaraz po jego zwolnieniu z więzienia, nazwał tę historię "polowaniem na czarownice".

- Nie jestem przyjacielem [kard. Pella - przyp. red.], nie jestem także chrześcijaninem. (...) Nie mam interesu w tej sprawie, chodzi po prostu o prawdę i sprawiedliwość (...) Ten proces był nadużyciem, polowaniem na czarownice - mówił Bolt.

W wywiadzie kard. Pell powiedział, że uważa, iż spędził w więzieniu 405 dni, by odpokutować za siedem spraw wykorzystania seksualnego w australijskim Kościele, które nie doczekały się sprawiedliwych wyroków przed australijskimi sądami.

Po uwolnieniu hierarcha wydał książkę zatytułowaną „Dziennik więzienny”, która opublikowana została także w języku polskim.

Wspomnienie o Benedykcie XVI

Zaledwie kilka dni temu, po śmierci papieża-seniora Benedykta XVI, kardynał Pell udzielił wywiadu katolickiej stacji EWTN, w której wspominał zmarłego papieża.

- Byłem bardzo smutny, tak naprawę byłem zdziwiony tym, jak bardzo się zasmuciłem. Wiedziałem, że był chory, umierający, ale zbierał się (...) zamierzał pożyć trochę dłużej - mówił kard. Pell o Benedykcie XVI.

- Znałem go wystarczająco dobrze, podziwiałem to, kim był, uważałem, że był bardzo dobry dla Kościoła, więc smutno było patrzeć, jak kończy się kolejny wspaniały etap w historii Kościoła - dodał.

Kardynał wspominał także wizytę papieża Benedykta w Australii oraz jego osobę w relacji bezpośredniej.

- Jako osoba był kompletnie inny niż karykatury, jakie rysowane były przez jego wrogów, zwłaszcza przed tym, jak wybrano go na papieża i ludzie sami mogli się przekonać jaki był. Wiecie, nazywano go rottweilerem, pancernym kardynałem, co było absurdalne, bo w nim nie było nic pruskiego, był Bawarczykiem - cichym, delikatnym, pobożnym człowiekiem, dżentelmenem - wspominał hierarcha.

W dwóch słowach kardynał określił zmarłego papieża-seniora, jako "chrześcijańskiego ucznia", mówił, że nie był on obdarzony naturalnym darem politycznym, nie posiadał liderskiego, medialnego charyzmatu Jana Pawła II, ale był tym, kim papież powinien być przede wszystkim - strażnikiem nauki Kościoła.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Powstaje nowa partia. Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał Wiadomości
Powstaje nowa partia. "Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał"

Jak donosi "Wirtualna Polska", Porozumienie i AGROunia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje”

„Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby «katastroficzna» i groźna dla całego świata” – ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Niemiecka armia wchłonie holenderską Wiadomości
Niemiecka armia wchłonie holenderską

Dowódcy armii holenderskiej i niemieckiej zdecydowali, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone, informuje dziennik „NRC”. „To historyczny moment” – komentują oficerowie obu armii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe