„Hiszpania ma KRS taki jak w Polsce, trwa pat. Czy KE blokuje KPO i żąda testowania sędziów? Nie”

Zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce sędziowie członkowie Krajowej Rady Sądownictwa [W Hiszpanii - Consejo General del Poder Judicial] wybierani są przez parlament.
Polski organ składa się z 25 członków: 15 sędziów wybieranych przez Sejm, 6 parlamentarzystów (4 posłów wybieranych przez Sejm oraz 2 posłów wybieranych przez Senat), ministra właściwego ds. sprawiedliwości, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz osoby powołanej przez prezydenta.
W Hiszpanii rada składa się z przewodniczącego, który jest zawsze szefem Sądu Najwyższego oraz z 20 członków wybieranych - tak jak w Polsce - w głosowaniu w parlamencie większością 3/5 głosów.
Wiceminister zwraca uwagę
„Hiszpania ma KRS taki jak w Polsce (sędziowie wybierani przez parlament), trwa pat przy odnowieniu kadencji. Czy KE blokuje KPO? Żąda testowania sędziów? Nie, oczekuje aby jak najszybciej parlament wybrał członków na kolejną kadencję” – pisze w mediach społecznościowych wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Jak dodaje polityk, „Hiszpania nie jest szantażowana odebraniem funduszy ani wewnętrznie, ani przy udziale opozycji zewnętrznie. Nikt nie podważa legalności podejmowanych działań, nikt nie kwestionuje KRS”.
„Władze Hiszpanii nie dają sobie wmówić, że ich kraj jest jakimś pariasem potrzebującym nadzoru UE, twardo i zdecydowanie broni swoich interesów. Może to robić również dlatego, że mimo wielkich emocji wokół sprawy ma opozycję, która nie zwalcza własnego kraju” – podkreśla.
Odpowiadała parlamentarzyście hiszpańskiemu z EPP. Co ciekawe opozycja hiszpańska będąca w sporze z rządzącymi socjalistami nie forsuje rezolucji nakazujących odbieranie swojemu krajowi unijnych funduszy.
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) January 12, 2023
Opozycja formułuje swoje zastrzeżenia na poziomie PE, KE w tym sporze stanęła po stronie rządu🇪🇸. Hiszpania nie jest szantażowana odebraniem funduszy ani wewnętrznie,ani przy udziale opozycji zewnętrznie. Nikt nie podważa legalności podejmowanych działań, nikt nie kwestionuje KRS
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) January 12, 2023
🇪🇸sędziowie są od lat powoływani tak samo jak sędziowie w Polsce po reformach KRS. Nikomu tam do głowy nie przyszło by podważyć status tych sędziów. Rząd w obliczu kilkuletniego paraliżu KRS zdecydował się na zdecydowane działania, a nie "kompromisy".https://t.co/QCsBtEQGOa
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) January 12, 2023