JSW: Spór na tle płacowym zaostrza się. Podpisano protokół rozbieżności

Dobiegły końca rokowania z udziałem przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych zrzeszających pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) i Zarządu JSW w sprawie tegorocznych podwyżek. Stronom nie udało się porozumieć.
 JSW: Spór na tle płacowym zaostrza się. Podpisano protokół rozbieżności
/ screen YouTube / JSW_SA

 - W związku z brakiem realizacji żądań oraz brakiem rzeczowych propozycji ze strony Zarządu JSW S.A. Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW S.A. w ramach Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przechodzą do następnego etapu jakim są mediacje oraz rozpoczynają przygotowania do akcji protestacyjnych - czytamy w stanowisku opublikowanym przez związkowców po zakończeniu rozmów.

Reprezentatywne organizacje związkowe JSW SA: Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" JSW SA, Federacja Związku Zawodowego Górników JSW SA i Związek Zawodowy "Kadra" Pracowników JSW SA żądają 25-procentowego wzrostu stawek płacy zasadniczej dla pracowników Spółki od 1 stycznia 2023 roku. Przekonują również, że wynik finansowy JSW za rok ubiegły umożliwia realizację tak sformułowanego postulatu.

Efekty rokowań zawarto w podpisanym 12 stycznia protokole rozbieżności.

- Strona Społeczna podtrzymuje swoje stanowisko w kwestii "Podniesienia stawek płac zasadniczych pracowników o 25%" od 01.01.2023 r. argumentując to osiągniętym wynikiem finansowym JSW SA za IX m-cy 2022 r. na poziomie 5,9 mld zł i przewidywanym wynikiem finansowym za 2022 r. na poziomie 7 -7,5 mld zł - brzmi fragment poświęcony żądaniu wysuniętemu przez związki zawodowe.

Poruszono również kwestię zagadkowych słów umieszczonych przez posła Grzegorza Matusiaka (Prawo i Sprawiedliwość) w mediach społecznościowych. Parlamentarzysta podziękował Związkowi Zawodowemu "Jedność", prezesowi JSW Tomaszowi Cudnemu oraz wiceprezesowi Arturowi Wojtkowowi "za merytoryczną dyskusję i ustalenia ws. wynagrodzeń w 2023 roku w JSW".

– Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW SA przytaczając artykuł Posła RP Pana Grzegorza Matusiaka zwracają się z wnioskiem o przedstawienie ustaleń jakie zawarto w trakcie spotkania mediacyjnego. Strona Społeczna oświadcza, że żadne Porozumienie podpisane z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi JSW SA nie blokuje żadnych korzystniejszych rozwiązań w kwestii wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych – zapisano w protokole.

Ustosunkowując się do wniosku strony społecznej, Zarząd JSW oświadczył, że "w trakcie spotkania mediacyjnego z ZZ »Jedność« nie doszło do żadnych ustaleń odnośnie wzrostu wynagrodzeń, nie padły żadne deklaracje, a Prezes Zarządu poinformował, że żądanie ZZ »Jedność« (...) jest nie do przyjęcia".

Jeśli chodzi o postulat zgłoszony przez organizacje reprezentatywne, "Zarząd przyjął do wiadomości stanowisko Strony Społecznej i jest otwarty na prowadzenie rozmów w temacie wzrostu wynagrodzeń w 2023 r.".

– Jednocześnie Zarząd JSW SA poinformował Stronę Społeczną, że przy wzroście wynagrodzeń o 25 %, szacunkowy roczny koszt [podwyżek - przyp. red. SG] wyniósłby ok. 910 mln zł. (726 mln + koszty ZUS) – zaznaczono w punkcie poświęconym stanowisku pracodawcy.

Kierownictwo JSW zaakceptowało propozycję związków zawodowych, by mediatorem w sporze zbiorowym został senator Wojciech Piecha (PiS). Spotkanie mediacyjne ma się odbyć 25 stycznia.

Ustalenia te nie wpływają na związkowe plany przeprowadzenia protestów – podkreśla górnicza Solidarność.

– Do wszystkich pracowników zwracamy się o kontakt z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi na swoich zakładach w celu uzyskania informacji dotyczących akcji protestacyjnych. Uważamy, że brak propozycji dotyczących wynagrodzeń ze strony Zarządu jest postawą skandaliczną wyrażającą brak szacunku wobec pracowników naszej Spółki. Natomiast w związku z brakiem odpowiedzi ze strony właściciela tj. Ministerstwa Aktywów Państwowych na wniosek w sprawie spotkania ze stroną społeczną - właśnie tam przeprowadzimy I etap akcji protestacyjnej. Nie pominiemy też siedziby JSW S.A. – zapowiadają reprezentatywne organizacje związkowe JSW SA.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe