Wręczenie nagród za udział w konkursie „Solidarność - droga do wolności"

We wtorek 17.01.2023 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom i finalistom III edycji Konkursu „Solidarność - droga do wolności". Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych miasta Łomży i powiatu łomżyńskiego oraz po raz pierwszy do studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
fot. facebook Solidarność Oświatowa w Łomży Wręczenie nagród za udział w konkursie „Solidarność - droga do wolności
fot. facebook Solidarność Oświatowa w Łomży

Formuła tego konkursu zakłada, że finał odbywa się zawsze 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Poprzednie dwie edycje były skierowane do uczniów szkół średnich i polegały na wykazaniu się wiedzą w eliminacjach szkolnych i międzyszkolnych. Tegoroczna III edycja została rozszerzona o nową formułę akademicką skierowaną do studentów. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu wspomnień świadków uczestników tamtych wydarzeń w formie pamiętnika, wywiadu, opowiadania, reportażu czy eseju.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem: przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", MEiN, MKiDN, IPN Oddział Białystok, Marszałka Województwa Podlaskiego, Starostwa Powiatu Łomżyńskiego i Prezydenta Łomży.

Na uroczystość przybyli laureaci i finaliści wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście: Marek Olbryś - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Lech Marek Szabłowski - Starosta Powiatu Łomżyńskiego, Krzysztof Sychowicz - Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, Andrzej Kropiwnicki – Przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, dr hab. Sylwia Chojnowska - Prorektor ANS w Łomży, Elżbieta Ziółkowska – przedstawiciel Miejskiej Biblioteki Publicznej, Bernard Zbigniew Kossakowski — Dyrektor CEN w Łomży oraz radni Rady Miejskiej w Łomży. 

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „Solidarności" oraz powitania przybyłych gości. Z uwagą wysłuchano wykładu okolicznościowego dr hab. Krzysztofa Sychowicza, prof. ANS w Łomży. Podkreślił on historyczne znaczenie ruchu społecznego, jakim była „Solidarność" w latach 80-tych ubiegłego wieku i jego rolę w procesie budowania wolnej Polski. 

Podczas uroczystości rozdania nagród Wicemarszałek Województwa Podlaskiego wręczył Krzysztofowi Sychowiczowi Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia i wieloletnią pracę na rzecz Województwa Podlaskiego w obszarze działań społecznych oraz naukowych w dziedzinie historii. 
Konkurs miał na celu motywowanie młodych ludzi do poznawania najnowszej historii Polski, przypominanie o roli „Solidarności" w procesie budowania wolnej Ojczyzny, a także kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
 
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
I miejsce -  Anna Tarnacka II LO 
II miejsce - Damian Patalan ZSMiO Nr 5 
III miejsce - Kozikowski Sebastian  I LO i Gutowski Paweł ZSMiO Nr 5  

Komisja Konkursowa przyznała również wyróżnienia następującym finalistom: (w kolejności alfabetycznej) Jankowski Łukasz (ZSMiO Nr 5), Kotyński Jakub (III LO ),  Mleczek Aleksandra (III LO), Nalewajek Mateusz (ZSTiO Nr 4), Nieciecki Jakub (I LO), Sikorska Aleksandra (I LO), Szymańska Aleksandra (ZSEiO Nr 6), Tkacz Gabriela (ZSWiO Nr 7), Zelkowska Julia (II LO), Zysk Malwina (ZSWiO Nr 7).

Wśród studentów nagrodzone zostały Sara Polita i Aneta Fabiszewska, studentki II stopnia na kierunku Administracja Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. 


Nagrodami w Konkursie były: tablety, smartwatche, albumy tematyczne, książki, sprzęt sportowy i inne nagrody ufundowane przez: IPN Oddział Białystok, Region Mazowsze NSZZ „Solidarność", Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Prezydenta Miasta Łomży i innych anonimowych darczyńców. 
Pomysłodawcami i organizatorami Konkursu są Jolanta Chojnowska, Jolanta Katarzyna Kowalewska, Tadeusz Kowalewski z Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność" w Łomży oraz Samorząd Studentów ANS w Łomży pod opieką dr Moniki Surawskiej. Koordynatorem wersji konkursu dla studentów był dr Tadeusz Kowalewski.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model” Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model”

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN „Top Model”. Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe