PiS ma poważny problem? „Wyborcy nie godzą się na to. To wygląda na samobój”

Aż osiem projektów będzie procedowanych na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zanim powstanie finalna wersja tzw. ustawy wiatrakowej – donosi serwis Wirtualna Polska. Solidarna Polska – głosem swojego lidera Zbigniewa Ziobry – już zapowiedziała sprzeciw. Ustawa ma być ostro krytykowana także w samym PiS.
Szef PiS Jarosław Kaczyński  PiS ma poważny problem? „Wyborcy nie godzą się na to. To wygląda na samobój”
Szef PiS Jarosław Kaczyński / fot. Patrycja Kamińska / Kancelaria Sejmu

Według informacji podanych przez Wirtualną Polskę, wbrew medialnym zapowiedziom tzw. ustawa wiatrakowa może nie być procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

– Mamy osiem projektów. Projekty te będą rozpatrywane łącznie. Jeśli będą ciekawe rozwiązania w tych projektach, to będziemy zbierać je do ostatecznej wersji ustawy. Pracę nad nimi zaczynamy w przyszłym tygodniu – powiedział portalowi wiceszef klubu parlamentarnego PiS i jeden z najważniejszych polityków partii rządzącej Marek Suski.

CZYTAJ TAKŻE: Duży wzrost poparcia dla PiS, 6 partii w Sejmie

Zapytany o to, czy ustawa wiatrakowa zostanie uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu, odparł, że „szanse na to są raczej małe”. – Przy ośmiu projektach będzie sporo dyskusji – dodał.

Premier będzie szukał poparcia u opozycji?

Ustawa wiatrakowa spotyka się z chłodnym przyjęciem w samej koalicji rządzącej. Zbigniew Ziobro zapowiedział już, że Solidarna Polska nie poprze projektu. Serwis donosi, że do ustawy sceptycznie podchodzą także posłowie z PiS – głównie ci, którzy sprzeciwiali się „piątce dla zwierząt”, reprezentujący małe miasteczka i wsie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Dziwny przypadek”. Patryk Jaki podczas debaty nt. korupcji w PE [WIDEO]

– Ustawa wiatrakowa jest w PiS totalnie krytykowana. Nasi wyborcy nie godzą się na to. To wygląda na samobój. To będzie kolejny problem dla naszej partii, a Komisja Europejska może stwarzać kolejne – powiedziała posłanka PiS Teresa Hałas.

Wirtualna Polska twierdzi, że takich głosów w PiS jest więcej, jednak „nie wszyscy politycy chcą wypowiadać się w tej sprawie pod nazwiskiem”.

Co w ustawie?

Rządowy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej wpłynął do Sejmu w połowie lipca ub.r. Przewiduje on, że decyzja o możliwości lokalizowania nowych lądowych elektrowni wiatrowych oraz o odblokowaniu możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni będzie zależała od gmin. Zmiany w ustawie 10 H są jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

CZYTAJ TAKŻE: Zbigniew Ziobro przygotowuje się do samodzielnego startu w wyborach. Sekretarz generalny PiS odpowiada

13 grudnia 2022 r. rząd przyjął autopoprawkę do projektu noweli ustawy wiatrakowej. Polegała ona na dodaniu rozwiązań umożliwiających partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej. Obecnie zakres przedmiotowy ustawy obejmuje zasady partycypacji mieszkańców gminy w korzyściach z lokalizacji elektrowni wiatrowych. Dodano więc definicję mocy zainstalowanej oraz mieszkańca gminy.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że wniosek w sprawie KPO zostanie złożony, kiedy będzie procedowany w Sejmie projekt ustawy wiatrakowej. – W porządku obrad Sejmu znalazła się już ustawa wiatrakowa; będzie procedowana, mam nadzieję, na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, a więc być może właśnie w przestrzeni kolejnych dwóch tygodni, chcemy złożyć wniosek o wypłatę środków z Krajowego Programu Odbudowy – zapowiedział premier.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe