Piotr Duda: Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli zaopiekowani, to zaopiekujmy się pracownikami DPS-ów

Dziś odbywa się posiedzenie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, w którym bierze udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Piotr Duda wygłosił długie, wyczerpujące wiele tematów przemówienie, przedstawiając liczne aspekty bieżącej działalności związku. Następnie odpowiadał na liczne pytania członków Zarządu Regionu. 

Przewodniczący przypomniał, że rozpoczęty rok jest istotny dla całego związku. 

Zeszły rok zdominowała pomoc udzielona naszym przyjaciołom z Ukrainy, okazaliśmy naszą solidarność. Życzę nam wszystkim pokoju, ze wszystkimi innymi problemami sobie poradzimy. Przed nami rok trudny, to rok wyborczy w związku, rok wyborów parlamentarnych. Cieszymy się z tego, że jesteśmy tak demokratyczną organizacją, bowiem w związku od najniższych szczebli jesteśmy wybierani. Wybory parlamentarne to dla nas rok żniw, to czas wypełnienia uchwały programowej z 2018 r., czas przyciśnięcia do muru polityków i ugrania dla nas jak najwięcej. To pozytywne wykorzystywanie polityków do naszych celów. 

Przewodniczący przypomniał, że po odwołaniu Marszu Godności, co nastąpiło po tragedii w Przewodowie, Solidarność usiadła do rozmów z rządem. 

Odbyło się jedno plenarne posiedzenie i jedno posiedzenie podzespołów, które są podzielone na poszczególne obszary, nie tylko branżowe, ale i merytoryczne. Trzy główne postulaty, które mieliśmy na sztandarach Marszu Godności, to były problemy zakładów energochłonnych, emerytury stażowe i podwyżka szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Warto przypomnieć, że udało się, po długich rozmowach z premierem, często toczonych nawet w nocy, że płaca minimalna została wysoko podniesiona – od 1 stycznia na poziomie 3490, od 1 lipca 3600 złotych. To dużo więcej, niż przewidywali pracodawcy, to sukces Solidarności. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o podwyżkach w sferze finansów publicznych.

Według nas podwyżka w sferze finansów publicznych powinna wynieść minimum 20 proc., rząd proponuje 7,8 proc. i tak zostało przyjęte w Sejmie w ustawie budżetowej. Przez to może dojść do spłaszczenia tych wypłat, to spowoduje, że fachowcy, urzędnicy państwowi będą zarabiać na poziomie zbliżonym do minimalnego wynagrodzenia. Nie możemy na to pozwolić, szczególnie że z ust pana premiera, z ust ministrów słyszymy, że chcą mieć fachowców. Nie znajdzie się ich za minimalne wynagrodzenie. Pamiętamy także o oświacie, jest specjalny podstolik w negocjacjach z rządem. 

Ważny jest dla nas temat DPS-ów, wiemy, jakie tam są zaniechania. Większość pracowników zajmujących się naszymi seniorami jest wynagradzana przez samorządy. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie systemu, gdzie samorządy odpowiadają za sprawy technicznie, a cała kasa na wynagrodzenia idzie z budżetu. To byłoby przejrzyste. Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników medycznych i niemedycznych rząd nie jest w stanie wpisać opiekunów seniorów. To trudna praca, ci ludzie zastępują nieraz swoim podopiecznym rodzinę. Dlatego mamy też specjalny podstolik dotyczący DPS-ów. Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli dobrze zaopiekowani, to najpierw musimy zaopiekować się pracownikami DPS-ów. 

W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o problemach z respektowaniem ochrony działaczy związkowych.

Skuteczna ochrona działaczy związkowych to dla nas bardzo ważna i priorytetowa sprawa. Immunitet, który dzisiaj mamy, nic nam nie daje. Też o tym rozmawiamy z rządem. Spraw sądowych o przywrócenie działaczy związkowych jest coraz więcej. Niedawno zwolniono przewodniczących w IKEA, w Browarach Braniewo. Nie chcemy zasłaniać się jak niektórzy politycy immunitetem w sprawach prywatnych. Immunitet powinien obowiązywać, gdy wypełniamy swój mandat, w tym wypadku działacza związkowego. W zmianie prawa domagamy się nowelizacji ustawy Kodeksu postępowania cywilnego, żeby było jasne, że jeśli przyjdzie pracodawcy zwolnienie przewodniczącego, czy działacza związkowego z artykułu 52, tylko dlatego, że jest on przeszkodą dla pracodawcy, to do czasu rozstrzygnięcia przez sąd prawomocnym wyrokiem działacz ten jest pełnoprawnym pracownikiem. Jeśli się okaże, że sąd uznał, że popełnił czyn, który kwalifikuje się do artykułu 52, to odchodzi z firmy i koniec kropka

– podkreślił Piotr Duda. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o wieku emerytalnym, szczególnie że niedawno obchodziliśmy 10. rocznicę jego podniesienia przez rząd PO-PSL. 

Słyszeli państwo niedawno Grzegorza Schetynę, który mówił, że PO nie podwyższyła wieku emerytalnego. Oni kłamią rano, w południe i wieczorem. Są lepsi niż były premier Węgier, który tak o sobie mówił. Dlatego będziemy przypominać, jak rzeczywistość wyglądała za rządów PO-PSL. Będziemy też przypominać, że to Solidarność była głównym motorem walki z podwyższeniem wieku emerytalnego

– skwitował przewodniczący Komisji Krajowej. 

 


 

POLECANE
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję Wiadomości
Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję

- Umowa o zasobach mineralnych między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą jest sygnałem dla Rosji, że między celami narodów amerykańskiego i ukraińskiego nie ma zasadniczej różnicy – oświadczył w czwartek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla Fox Business Network.

Grzybowe morderstwo. Trzy trupy po obiedzie z muchomorem Wiadomości
"Grzybowe morderstwo". Trzy trupy po obiedzie z muchomorem

W Australii rozpoczął się proces kobiety oskarżonej o zamordowanie trzech starszych osób. Sprawa budzi szczególne emocje nie tylko na antypodach ze względu przyczynę śmierci ofiar. Wszyscy troje zmarli po obiedzie, jaki zaserwowała im oskarżona. Kobieta nie przyznaje się do winy.

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze Wiadomości
Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Wiosna to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Spacerując po lesie czy parku, trzeba uważać. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą skutkować groźnymi powikłaniami. Przypadków zachorowań jest coraz więcej.

Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad z ostatniej chwili
Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad

Po słonecznym czwartku w piątek nastąpi załamanie pogody. IMGW przestrzega przed "niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, mogącymi powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". 

J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron Wiadomości
J.D. Vance o Rosji i Ukrainie: Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron

- Zadaniem dyplomacji jest próba zbliżenia obu stron - powiedział wiceprezydent USA J.D. Vance w wywiadzie dla Fox News Digital. Amerykański urzędnik podkreślił, że pierwszym krokiem do zakończenia wojny na Ukrainie jest otrzymanie propozycji pokojowych od Rosji i Ukrainy.

Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody pilne
Groźne bakterie z wodociągów. Kilka miejscowości bez wody

Mieszkańcy trzech podkarpackich miejscowości: Brzozowa, Humnisk i Starej Wsi nie mogą pić wody z sieci wodociągowej. Nawet po przegotowaniu. Nie nadaje się do przygotowywania posiłków ani higieny. W przebadanych próbkach sanepid stwierdził obecność bakterii kałowej.

Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty Wiadomości
Prokuratura Bodnara ściga kibiców Legii za transparenty

W trakcie meczu Legii Warszawa z Lechią Gdańsk 21 kwietnia na trybunach zawisły transparenty, dotyczące Rafała Trzaskowskiego i Gizeli Jagielskiej. Prokuratura poinformowała, że wszczęła dochodzenia w sprawie pomówień.

Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Rafałowi Trzaskowskiemu

Po debacie prezydenckiej, zorganizowanej w ostatni poniedziałek przez "Super Express", pracownia SW Research przeprowadziła dla Onetu sondaż. Respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, który z kandydatów najbardziej zawiódł podczas swojego wystąpienia. Zdecydowanym "zwycięzcą" tego badania został Rafał Trzaskowski.

REKLAMA

Piotr Duda: Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli zaopiekowani, to zaopiekujmy się pracownikami DPS-ów

Dziś odbywa się posiedzenie Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, w którym bierze udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Piotr Duda wygłosił długie, wyczerpujące wiele tematów przemówienie, przedstawiając liczne aspekty bieżącej działalności związku. Następnie odpowiadał na liczne pytania członków Zarządu Regionu. 

Przewodniczący przypomniał, że rozpoczęty rok jest istotny dla całego związku. 

Zeszły rok zdominowała pomoc udzielona naszym przyjaciołom z Ukrainy, okazaliśmy naszą solidarność. Życzę nam wszystkim pokoju, ze wszystkimi innymi problemami sobie poradzimy. Przed nami rok trudny, to rok wyborczy w związku, rok wyborów parlamentarnych. Cieszymy się z tego, że jesteśmy tak demokratyczną organizacją, bowiem w związku od najniższych szczebli jesteśmy wybierani. Wybory parlamentarne to dla nas rok żniw, to czas wypełnienia uchwały programowej z 2018 r., czas przyciśnięcia do muru polityków i ugrania dla nas jak najwięcej. To pozytywne wykorzystywanie polityków do naszych celów. 

Przewodniczący przypomniał, że po odwołaniu Marszu Godności, co nastąpiło po tragedii w Przewodowie, Solidarność usiadła do rozmów z rządem. 

Odbyło się jedno plenarne posiedzenie i jedno posiedzenie podzespołów, które są podzielone na poszczególne obszary, nie tylko branżowe, ale i merytoryczne. Trzy główne postulaty, które mieliśmy na sztandarach Marszu Godności, to były problemy zakładów energochłonnych, emerytury stażowe i podwyżka szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Warto przypomnieć, że udało się, po długich rozmowach z premierem, często toczonych nawet w nocy, że płaca minimalna została wysoko podniesiona – od 1 stycznia na poziomie 3490, od 1 lipca 3600 złotych. To dużo więcej, niż przewidywali pracodawcy, to sukces Solidarności. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o podwyżkach w sferze finansów publicznych.

Według nas podwyżka w sferze finansów publicznych powinna wynieść minimum 20 proc., rząd proponuje 7,8 proc. i tak zostało przyjęte w Sejmie w ustawie budżetowej. Przez to może dojść do spłaszczenia tych wypłat, to spowoduje, że fachowcy, urzędnicy państwowi będą zarabiać na poziomie zbliżonym do minimalnego wynagrodzenia. Nie możemy na to pozwolić, szczególnie że z ust pana premiera, z ust ministrów słyszymy, że chcą mieć fachowców. Nie znajdzie się ich za minimalne wynagrodzenie. Pamiętamy także o oświacie, jest specjalny podstolik w negocjacjach z rządem. 

Ważny jest dla nas temat DPS-ów, wiemy, jakie tam są zaniechania. Większość pracowników zajmujących się naszymi seniorami jest wynagradzana przez samorządy. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie systemu, gdzie samorządy odpowiadają za sprawy technicznie, a cała kasa na wynagrodzenia idzie z budżetu. To byłoby przejrzyste. Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników medycznych i niemedycznych rząd nie jest w stanie wpisać opiekunów seniorów. To trudna praca, ci ludzie zastępują nieraz swoim podopiecznym rodzinę. Dlatego mamy też specjalny podstolik dotyczący DPS-ów. Jeśli chcemy, żeby nasi seniorzy byli dobrze zaopiekowani, to najpierw musimy zaopiekować się pracownikami DPS-ów. 

W ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o problemach z respektowaniem ochrony działaczy związkowych.

Skuteczna ochrona działaczy związkowych to dla nas bardzo ważna i priorytetowa sprawa. Immunitet, który dzisiaj mamy, nic nam nie daje. Też o tym rozmawiamy z rządem. Spraw sądowych o przywrócenie działaczy związkowych jest coraz więcej. Niedawno zwolniono przewodniczących w IKEA, w Browarach Braniewo. Nie chcemy zasłaniać się jak niektórzy politycy immunitetem w sprawach prywatnych. Immunitet powinien obowiązywać, gdy wypełniamy swój mandat, w tym wypadku działacza związkowego. W zmianie prawa domagamy się nowelizacji ustawy Kodeksu postępowania cywilnego, żeby było jasne, że jeśli przyjdzie pracodawcy zwolnienie przewodniczącego, czy działacza związkowego z artykułu 52, tylko dlatego, że jest on przeszkodą dla pracodawcy, to do czasu rozstrzygnięcia przez sąd prawomocnym wyrokiem działacz ten jest pełnoprawnym pracownikiem. Jeśli się okaże, że sąd uznał, że popełnił czyn, który kwalifikuje się do artykułu 52, to odchodzi z firmy i koniec kropka

– podkreślił Piotr Duda. 

Nie mogło zabraknąć rozmowy o wieku emerytalnym, szczególnie że niedawno obchodziliśmy 10. rocznicę jego podniesienia przez rząd PO-PSL. 

Słyszeli państwo niedawno Grzegorza Schetynę, który mówił, że PO nie podwyższyła wieku emerytalnego. Oni kłamią rano, w południe i wieczorem. Są lepsi niż były premier Węgier, który tak o sobie mówił. Dlatego będziemy przypominać, jak rzeczywistość wyglądała za rządów PO-PSL. Będziemy też przypominać, że to Solidarność była głównym motorem walki z podwyższeniem wieku emerytalnego

– skwitował przewodniczący Komisji Krajowej. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe