„Myślę tak samo”. Politycy PO bronią haniebnych słów Sikorskiego [WIDEO]

Haniebne słowa dot. rozbioru Ukrainy przez Polskę wypowiedziane przez byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego już zostały wykorzystane przez rosyjskie propagandowe media. Tymczasem politycy PO – Jan Rostowski i Artur Łącki – bronią Sikorskiego, a przewodniczący partii Donald Tusk wciąż nie zabrał w tej sprawie głosu.
Radosław Sikorski „Myślę tak samo”. Politycy PO bronią haniebnych słów Sikorskiego [WIDEO]
Radosław Sikorski / Flickr/Estonian Foreign Ministry/CC BY 2.0

– Myślę, że [polski rząd – red.] miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, wtedy gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. I gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu różnie mogłoby być – powiedział w poniedziałek w Radiu ZET były szef MSZ Radosław Sikorski, odpowiadając na pytanie dot. rozbioru Ukrainy przez Polskę.

Słowa Sikorskiego wywołały prawdziwą burzę i już po zaledwie kilku godzinach zostały wykorzystane przez rosyjską propagandę; odniosła się do nich nawet rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Głos w sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który wezwał opozycję do odcięcia się od słów Sikorskiego.

Politycy PO za Sikorskim

Tymczasem okazuje się, że apel premiera jest jak wołanie na puszczy. Wody w usta nabrał przewodniczący PO Donald Tusk, zaś dwaj znani politycy PO – poseł Artur Łącki i Jan Vincent Rostowski (były minister finansów w rządzie PO-PSL) – postanowili publicznie bronić Sikorskiego. 

Łącki oznajmił podczas rozmowy z red. Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24, że czytał o wypowiedzi Sikorskiego i „nie doczytał się tam jakichś strasznych rzeczy”. Podkreślił również, że Sikorski jest tak obserwowany przez rząd, że „powinien zważać na każde słowo, które mówi”. Co do Ukrainy wskazał, że Polska jako główny sąsiad kraju ogarniętego wojną i jako kraj frontowy NATO „musiała rozpatrywać różne scenariusze, nawet po wojnie przegranej przez Ukrainę”.

Na pewno rząd Polski, oczywiście nie jest to do sprawdzenia ani udowodnienia, ale na pewno w tych pierwszych dniach brał pod uwagę wszelkie scenariusze

– podsumował polityk PO.

„Myślę tak samo jak Radosław Sikorski”

Artur Łącki to nie jedyny polityk Platformy Obywatelskiej, który zdecydował się zabrać w tej sprawie głos. Na Twitterze znamienny wpis opublikował były minister finansów w rządzie PO-PSL Jan Vincent Rostowski. 

Myślę tak samo jak @radeksikorski. Wzywam @MorawieckiM do powiedzenia nam prawdy na ten temat, bo poszlaki są znaczące, że właśnie tak było

– napisał Rostowski na Twitterze.

Czyli tak samo jak Miedwiediew. Wczoraj można było myśleć, że to pojedynczy wyskok, dziś kolejny minister z czasów rządu Donalda Tuska przekazuje tezy rosyjskiej propagandy

– dosadnie podsumował poseł PiS Radosław Fogiel. 

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Wiadomości
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw

Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.

„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę” Wiadomości
„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę”

– Zgoda niemieckiego rządu na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 została na Berlinie wymuszona; ważną rolę w przekonaniu kanclerza RFN odegrała Polska – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna Wiadomości
To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna

Według informacji Interii władze PZPN przygotowują dużą niespodziankę. W czerwcu podopieczni Fernando Santosa mogą zmierzyć się z reprezentacją Niemiec – wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Interia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe