Ukraiński sondaż. 80% Ukraińców chciałoby militarno-politycznego sojuszu z Polską i Litwą

Jak wynika z ogólnopolskiego sondażu, przeprowadzonego w warunkach wojennych na Ukrainie przez Grupę Socjologiczną „Rating”, aż 80% respondentów pozytywnie odnosi się do idei utworzenia sojuszu wojskowo-politycznego złożonego z Ukrainy, Polski i Litwy. 
zdjęcie poglądowe Ukraiński sondaż. 80% Ukraińców chciałoby militarno-politycznego sojuszu z Polską i Litwą
zdjęcie poglądowe / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Na ciekawe wyniki badań socjologicznych dot. międzynarodowych sojuszy i wstąpienia Ukrainy do NATO zwróciła uwagę analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Maria Piechowska.

Ukraińcy popierają sojusze z Polską

Badanie pokazuje, że aż 80% Ukraińców pozytywnie odnosi się do idei utworzenia sojuszu militarno-politycznego złożonego z Polski, Litwy i Ukrainy. Przeciwko opowiada się 6%, a 9% nie ma w tej sprawie zdania. Idea sojuszy wojskowo-politycznych z wymienionymi krajami europejskimi cieszy się dużym poparciem wśród wszystkich grup regionalnych, wiekowych i majątkowych.

Jeszcze więcej, bo aż 85% respondentów popiera pomysł stworzenia sojuszu wojskowo-politycznego złożonego z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii. 3% sprzeciwia się takiej inicjatywie, 7% jest obojętnych.

Ukraińcy chcą do NATO i UE

W badaniu zapytano także o poparcie dla wejścia Ukrainy do NATO. Okazuje się, że w ostatnich miesiącach ponownie wzrosło i jest najwyższe w historii badań: 86% poparłoby tę inicjatywę w referendum, 3% byłoby przeciw, a 8% nie oddałoby głosu. Poparcie dla wejścia do UE i NATO jest niemal jednomyślne wśród przedstawicieli wszystkich makroregionów, grup wiekowych i majątkowych.

Badanie przeprowadzono w warunkach wojennych na ludności Ukrainy w wieku 18 lat i starszej, we wszystkich regionach, z wyjątkiem czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu, a także terytoriów, na których w czasie badania nie było ukraińskiego połączenia komórkowego.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? "Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje"

Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby "katastroficzna" i groźna dla całego świata - ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

Polski szowinizm. Przemilczana wina. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
"Polski szowinizm. Przemilczana wina". Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikacje niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Niemiecka armia wchłonie holenderską Wiadomości
Niemiecka armia wchłonie holenderską

Dowódcy armii holenderskiej i niemieckiej zdecydowali, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone, informuje dziennik „NRC”. „To historyczny moment” – komentują oficerowie obu armii.

Zamach na Krymie. Nie żyje dwóch oficerów Rosgwardii Wiadomości
Zamach na Krymie. Nie żyje dwóch oficerów Rosgwardii

Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) – poinformował w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe