Niemieckie media atakują Instytut Pileckiego. Internauci nie wytrzymali: „Macie tupet…”

„Berlińska filia Instytutu Pileckiego przebiła się w niemieckiej stolicy pod liberalną flagą, ale w Polsce Instytut prowadzi nacjonalistyczną politykę historyczną” – pisze na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, cytowany w polskojęzycznej wersji Deutsche Welle Felix Ackermann.
Witold Pilecki Niemieckie media atakują Instytut Pileckiego. Internauci nie wytrzymali: „Macie tupet…”
Witold Pilecki / Screen YT IPN

Według niemieckiego publicysty Instytut Pileckiego powstał jako „alternatywa dla IPN” – Obranym celem było od początku stworzenie polskiego Yad Vashem - pisze niemiecki publicysta. Według niego Instytut, którego „berlińska filia chce sprawiać wrażenie liberalnej i wieloperspektywicznej, roztaczając wokół siebie aurę organizacji pozarządowej”, w Polsce „stawia na wspieraną przez państwo nacjonalizację pamięci o ofiarach niemieckiej okupacji”.

Według Ackermanna skupienie się przez Instytut na sprawach brutalnych reżimów Białorusi czy Rosji odwraca uwagę od tego, że „Polska stała się w ostatnich latach krajem autorytarnie rządzonym, w którym PiS narusza zasadę trójpodziału władzy i wykorzystuje media publiczne do kampanii nienawiści przeciwko politycznym przeciwnikom”.

 

Komentarze

Opinia niemieckiego publicysty wywołała pośród komentujących na Twitterze Polaków mocno negatywne emocje:

Polska nie ma prawa do prowadzenia polityki historycznej. A jeżeli już chce, to koniecznie powinna mówic o polskich kolaborantach. Oni się nigdy nie zmienia…

Macie tupet.

Niemieckie oblicze jest tylko jedno. Nierozliczeni mordercy dzieci i złodzieje dzieci i wszystkiego innego. Bandyci po prostu.

Te niemieckie rytualne potępienie rzekomego łamanie trójpodziału władz w PL i praworządności przypominają mi sowiecką nowomowę nt. walki o pokój, amerykańskiego imperializmu, rewanżyzmu niemieckiego itp. Żadnego związku z rzeczywistością, czysta propaganda.

Germans just hate Poland and will write anything to disparage it

– piszą wyraźnie zdenerwowani komentatorzy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe