Wszystkich nas łączy prąd. Wystawa obrazująca historię legnickiej energetyki

Wystawa obrazującą 125-letnią historię legnickiej energetyki od piątku 20 stycznia można oglądać w Muzeum Miedzi. Wśród kilkuset eksponatów znaleźć można prawdziwe unikaty.
 Wszystkich nas łączy prąd. Wystawa obrazująca historię legnickiej energetyki
/ fot. NSZZ "S" Region Zagłębie Miedziowe

– Dokładnie 25 stycznia mija 125 lat od uruchomienia w Legnicy pierwszych linii tramwajowych, które oczywiście musiały być zasilane prądem. Po to powołano 11 stycznia spółkę Electricitäts Werke Liegnitz, czyli Legnickie Zakłady Elektryczne, która miała utrzymywać tę linię a oprócz tego doprowadzić prąd do mieszkań legniczan, zakładów pracy, fabryk, sklepów, i tak się rozpoczęła historia energetyki w naszym mieście. Początek miała w budynku przy ulicy Wrocławskiej, przy dawnej zajezdni tramwajowej. W 1914 roku elektrownia już na tyle się rozbudowała, że potrzebowała nowej siedziby, którą wybudowano przy ulicy Wałbrzyskiej, a dyrekcja mieściła się tu, gdzie obecnie, przy ulicy Partyzantów – opowiada Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi.

– Na naszej wystawie pokazujemy urządzenia, których na co dzień nie można zobaczyć. Staramy się też opowiedzieć historię zakładu poprzez ludzi. Wspólnie z Zespołem Szkół Elektryczno-Mechanicznych będziemy edukować młodzież, opowiadać o zaletach, zagrożeniach związanych z prądem. Myślę, że przebywając na wystawie, będzie można pożytecznie spędzić czas

– dodaje Marcin Makuch.

Wielowątkowa historia

Ekspozycja obrazująca ponad wiek legnickiej energetyki podzielona jest na trzy części. Oprócz obiektów pochodzących ze zbiorów legnickiego SEP-u, lokalnego oddziału Tauron, OP NSZZ „Solidarność” Tauron Kraków Oddział w Legnicy,z kolekcji Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Miedzi, a także wielu osób prywatnych.

– Jest wielowątkowa, gdyż wielowątkowa jest też historia legnickiej energetyki. To historia niemiecka, po wojnie polska. W międzyczasie mamy także historię bytności radzieckiej, bo należy pamiętać, że przez pierwsze dwa lata po wojnie to armia radziecka zarządzała legnicką energetyką. Następnie przez kilkadziesiąt lat korzystała z prądu wytworzonego przez legnicki zakład. Wszystkie te wątki znajdziemy na wystawie

– podsumowuje Marek Żak, kurator wystawy.

Ekspozycję, znajdującą się w gmachu głównym muzeum, na pierwszym piętrze pałacowej części muzeum od ulicy Partyzantów. Dostępna będzie do kwietnia 2023 roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe