Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Maria Zacharowa Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski
Maria Zacharowa / fot. screen YouTube / Ruptly

W piątek w Miejscu Pamięci Auschwitz odbywają się obchody 78. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Główna ceremonia rozpoczęła się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda, a głos podczas ceremonii zabrały m.in. dwie byłe więźniarki Żydówka Eva Umlauf oraz Polka Zdzisława Włodarczyk z domu Bogdaszewska, a także dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Kreml oburzony decyzją Polski

Zaproszenia na uroczystości upamiętniające wyzwolenie Auschwitz nie otrzymał ambasador Rosji w Polsce, co wywołało oburzenie rzecznik rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej. Kremlowska urzędniczka wydała oświadczenie w tej sprawie opublikowane na Telegramie.

„Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane” – napisała Zacharowa.

„W styczniu 2022 r. rosyjskim dyplomatom po raz pierwszy nie udzielono głosu. W tym roku przedstawiciel państwa sukcesora ZSRR, którego żołnierze uratowali świat przed faszystowską zarazą, w rocznicę wyzwolenia obozu w ogóle nie został zaproszony” – dodała.

Zdaniem rzecznik rosyjskiego MSZ Polska od 2004 r. wymyśla preteksty, by w obchodach nie uczestniczyli rosyjscy oficjele: „Nie byli usatysfakcjonowani, ponieważ mieszkańcy ziem, które w latach 1939-1941 weszły w skład Związku Sowieckiego, zostali wymienieni w ekspozycji jako obywatele ZSRR”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia od 2005 r. jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 r. z rąk niemieckich odbity został obóz Auschwitz, z którego uwolniono z niego ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów - w tym pół tysiąca dzieci.

Holokaust pochłonął sześć milionów Żydów, w tym 2 miliony dzieci. Wielka część zamordowanych w Zagładzie stanowili obywatele polscy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz Wiadomości
Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz

Nie żyje popularny wśród użytkowników Twittera ks. Robert Jantczak.

„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo Wiadomości
„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo

Georgine Rodriguez – partnerka Christiano Ronaldo – w jednym z popularnych programów telewizyjnych wyznała, że dzieci piłkarza musiały wzmagać się z przemocą.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut Wiadomości
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut

Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut, sytuacja na froncie jest „stabilnie trudna” – poinformował w poniedziałek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, który odwiedził miejsca najostrzejszych walk na tym odcinku frontu.

Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie Wiadomości
Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie

Produkcja „Love Island” wydała oświadczenie w sprawie rzekomego oszustwa Jaya, jednego z uczestników siódmej edycji show. Pojawiły się podejrzenia, że Jay ukrywał fakt, że ma dziewczynę spoza wyspy, która nie wiedziała, że on wystąpi w programie. Każdy z uczestników przed programem musi złożyć deklarację, że jest wolny i nie ma żadnych zobowiązań partnerskich. Produkcja zapewnia, że Jay także złożył takie oświadczenie i że wszystkie dochodzące do nich sygnały w sprawie uczestników są sprawdzane i mają je pod kontrolą.

MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców Wiadomości
MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców

Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę – oświadczyło w poniedziałek MSZ RP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe