Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Ponad 120 tys. wolontariuszy, tysiące aukcji oraz wydarzeń – tak w liczbach wygląda odbywający się w niedzielę 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra zbiera na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.
Jerzy Owsiak Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Jerzy Owsiak / PAP/Rafał Guz

Tegoroczny finał WOŚP przebiega pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Poprzedzają go akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Od początku swojej działalności fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń.

Pieniądze zbierane podczas 31. Finału WOŚP zostaną przeznaczone na zbiera wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. 

Walka z sepsą

„Chcemy walczyć z sepsą. To nie choroba, ale reakcja organizmu na zakażenie. Organizm się broni; aby ta walka była skuteczna, trzeba wyposażyć, według naszych szacunków, ponad 80 laboratoriów szpitalnych w sprzęt, który będzie bardzo szybko diagnozował i określał jak można skutecznie leczyć pacjenta” – mówił wcześniej prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Dodał, że po raz pierwszy orkiestra będzie grała dla wszystkich – małych i dużych pacjentów. „Sepsa nikogo nie omija – czy są to noworodki, czy pacjent w bardzo podeszłym wieku – po prostu może zaatakować każdego” – mówił Owsiak.

W tegorocznym finale WOŚP uczestniczy ponad 120 tys. wolontariuszy w kraju i zagranicą, którzy zbierają pieniądze do puszek. Przygotowano 225 tys. puszek oraz 35,7 mln serduszek w wersji polskiej i ponad 1,55 mln w wersji angielskiej. Uruchomiono ponad 1,6 tys. orkiestrowych sztabów, które koordynują tysiące imprezy i wydarzeń związanych z finałem w Polsce i w różnych częściach świata. Owsiak powiedział, że „orkiestra gra” m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Islandii, USA, Nowej Zelandii, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Singapurze i w Arabii Saudyjskiej.

Wydarzenia towarzyszące finałowi WOŚP odbywają się w niedzielę w wielu miastach i miejscowościach w całej Polsce.

W Warszawie studio, z którego będzie transmitowany finał WOŚP ustawiono na Placu Defilad. Na Placu Bankowym zaś odbywać się będą koncerty; stamtąd też wystartuje bieg „Policz się z cukrzycą”. W ramach aukcji WOŚP w stolicy można wylicytować udzielenie ślubu przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego lub rejs po Wiśle, w którym prezydent będzie sternikiem. W organizację aukcji włączył się też miejskie spółki – m.in. warszawskie zoo (spacer po ogrodzie zoologicznym z dyrektorem Andrzejem Kruszewiczem), czy stołeczny Zarząd Zieleni (rejs po Wiśle).

Miejski finał WOŚP w Szczecinie zorganizowany będzie w Ogrodach Śródmieście, gdzie odbędą się pokazy tańca i koncerty. Atrakcje związane „orkiestrą” odbędą się też m.in. w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, gdzie zaplanowano licytacje, występy artystyczne i pokazy medyczne. Można też wziąć udział w internetowych aukcjach; do wylicytowania jest m.in. piastowanie urzędu prezydenta Świnoujścia w dowolnie wybranym dniu 2023 r. lub spacer w tunelu pod Świną jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem.

W Łodzi tradycyjnie już najważniejsze wydarzenia zaplanowano na Rynku Włókniarek Łódzkich. W ramach finału odbędzie się koncert, w którym udział wezmą lokalne zespoły oraz gwiazda wieczoru - Maryla Rodowicz. Szereg atrakcji czeka też odwiedzających w niedzielę łódzką Manufakturę i rynek. W pasażach galerii handlowej pojawią się m.in. pojazdy łódzkich klubów motocyklowych, a w rynku - sprzęt wojskowy, motocykle z okresu II wojny światowej czy zabytkowe samochody.

We Wrocławiu finał WOŚP odbędzie się w rynku, gdzie ustawiono scenę koncertową. Wystąpią m.in. wrocławscy gitarzyści, którzy zagrają „Hey Joe” Jimiego Hendrixa, rozpoczynając w ten sposób odliczanie do próby bicia Gitarowego Rekordu Świata 2023 we Wrocławiu. Władze stolicy Dolnego Śląska i spółki miejskie przygotowały też szereg aukcji. Wylicytować można m.in. unikatową Gitarę Dobrych Relacji, koszulkę koszykarskiej reprezentacji Polski z autografami uczestników Eurobasketu 2009, znanych z parkietów NBA, dźwig MPK czy pakiet „VIP na wyścigach konnych” na wrocławskie Partynice.

W Krakowie w ramach finału odbędą się koncerty, zawody sportowe, pokazy filmów oraz spotkania fanów motoryzacji. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na licytację rękawice bokserskie od mera Kijowa Witalija Kliczki, które były prezentem w podziękowaniu za pomoc, jaką krakowianie ofiarowali walczącej Ukrainie. Na zakończenie 31. Finału WOŚP odbędzie się „Ogniste Show” przed wejściem głównym Nowohuckiego Centrum Kultury.

W Białymstoku główną scenę koncertową ustawiono na Rynku Kościuszki. W tym miejscu też przygotowano liczne atrakcje jak rozgrzewka z morsami, wystawa samochodów offroad czy możliwość zajrzenia do wozu strażackiego.

Występ Majki Jeżowskiej i Margaret, pokazy psów, wozów bojowych i pożarniczych, licytacje, w tym wizyty na backstage największej imprezy kulturalnej w Rzeszowie – Europejskiego Stadionu Kultury 2023 to niektóre z atrakcji 31. finału WOŚP w stolicy Podkarpacia.

W Radomiu, oprócz koncertów, odbędą pokazy zabytkowych samochodów oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

W Olsztynie w ramach WOŚP zaplanowano m.in. wspólną kąpiel morsów. Koncerty odbędą się na scenie na Starym Mieście; szereg imprezy przygotowano w centrach handlowych, szkołach i przedszkolach.

W Bydgoszczy koncerty odbędą się na Starym Rynku. Przewidziano też imprezy sportowe, m.in. bicie rekordu liczby osób, które na ergometrze wioślarskim pokonają 500 m, wspólne treningi biegowe i kolarskie w leśnym parku. Można wziąć też udział w licznych licytacjach, m.in. dzień w ratuszu z prezydentem Bydgoszczy, zwiedzanie Sejmu w towarzystwie posłów z regionu czy lot szybowcem nad miastem.

Za pieniądze zebrane w ramach 31. Finału WOŚP kupione będą m.in.: urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF; analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego; zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych; systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych.

Podczas zeszłorocznego finału zebrano ponad 224 mln zł. Pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu okulistycznego dla dzieci.


 

POLECANE
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

REKLAMA

Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Ponad 120 tys. wolontariuszy, tysiące aukcji oraz wydarzeń – tak w liczbach wygląda odbywający się w niedzielę 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra zbiera na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.
Jerzy Owsiak Dziś 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Jerzy Owsiak / PAP/Rafał Guz

Tegoroczny finał WOŚP przebiega pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Poprzedzają go akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Od początku swojej działalności fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń.

Pieniądze zbierane podczas 31. Finału WOŚP zostaną przeznaczone na zbiera wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. 

Walka z sepsą

„Chcemy walczyć z sepsą. To nie choroba, ale reakcja organizmu na zakażenie. Organizm się broni; aby ta walka była skuteczna, trzeba wyposażyć, według naszych szacunków, ponad 80 laboratoriów szpitalnych w sprzęt, który będzie bardzo szybko diagnozował i określał jak można skutecznie leczyć pacjenta” – mówił wcześniej prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Dodał, że po raz pierwszy orkiestra będzie grała dla wszystkich – małych i dużych pacjentów. „Sepsa nikogo nie omija – czy są to noworodki, czy pacjent w bardzo podeszłym wieku – po prostu może zaatakować każdego” – mówił Owsiak.

W tegorocznym finale WOŚP uczestniczy ponad 120 tys. wolontariuszy w kraju i zagranicą, którzy zbierają pieniądze do puszek. Przygotowano 225 tys. puszek oraz 35,7 mln serduszek w wersji polskiej i ponad 1,55 mln w wersji angielskiej. Uruchomiono ponad 1,6 tys. orkiestrowych sztabów, które koordynują tysiące imprezy i wydarzeń związanych z finałem w Polsce i w różnych częściach świata. Owsiak powiedział, że „orkiestra gra” m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Islandii, USA, Nowej Zelandii, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Singapurze i w Arabii Saudyjskiej.

Wydarzenia towarzyszące finałowi WOŚP odbywają się w niedzielę w wielu miastach i miejscowościach w całej Polsce.

W Warszawie studio, z którego będzie transmitowany finał WOŚP ustawiono na Placu Defilad. Na Placu Bankowym zaś odbywać się będą koncerty; stamtąd też wystartuje bieg „Policz się z cukrzycą”. W ramach aukcji WOŚP w stolicy można wylicytować udzielenie ślubu przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego lub rejs po Wiśle, w którym prezydent będzie sternikiem. W organizację aukcji włączył się też miejskie spółki – m.in. warszawskie zoo (spacer po ogrodzie zoologicznym z dyrektorem Andrzejem Kruszewiczem), czy stołeczny Zarząd Zieleni (rejs po Wiśle).

Miejski finał WOŚP w Szczecinie zorganizowany będzie w Ogrodach Śródmieście, gdzie odbędą się pokazy tańca i koncerty. Atrakcje związane „orkiestrą” odbędą się też m.in. w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, gdzie zaplanowano licytacje, występy artystyczne i pokazy medyczne. Można też wziąć udział w internetowych aukcjach; do wylicytowania jest m.in. piastowanie urzędu prezydenta Świnoujścia w dowolnie wybranym dniu 2023 r. lub spacer w tunelu pod Świną jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem.

W Łodzi tradycyjnie już najważniejsze wydarzenia zaplanowano na Rynku Włókniarek Łódzkich. W ramach finału odbędzie się koncert, w którym udział wezmą lokalne zespoły oraz gwiazda wieczoru - Maryla Rodowicz. Szereg atrakcji czeka też odwiedzających w niedzielę łódzką Manufakturę i rynek. W pasażach galerii handlowej pojawią się m.in. pojazdy łódzkich klubów motocyklowych, a w rynku - sprzęt wojskowy, motocykle z okresu II wojny światowej czy zabytkowe samochody.

We Wrocławiu finał WOŚP odbędzie się w rynku, gdzie ustawiono scenę koncertową. Wystąpią m.in. wrocławscy gitarzyści, którzy zagrają „Hey Joe” Jimiego Hendrixa, rozpoczynając w ten sposób odliczanie do próby bicia Gitarowego Rekordu Świata 2023 we Wrocławiu. Władze stolicy Dolnego Śląska i spółki miejskie przygotowały też szereg aukcji. Wylicytować można m.in. unikatową Gitarę Dobrych Relacji, koszulkę koszykarskiej reprezentacji Polski z autografami uczestników Eurobasketu 2009, znanych z parkietów NBA, dźwig MPK czy pakiet „VIP na wyścigach konnych” na wrocławskie Partynice.

W Krakowie w ramach finału odbędą się koncerty, zawody sportowe, pokazy filmów oraz spotkania fanów motoryzacji. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na licytację rękawice bokserskie od mera Kijowa Witalija Kliczki, które były prezentem w podziękowaniu za pomoc, jaką krakowianie ofiarowali walczącej Ukrainie. Na zakończenie 31. Finału WOŚP odbędzie się „Ogniste Show” przed wejściem głównym Nowohuckiego Centrum Kultury.

W Białymstoku główną scenę koncertową ustawiono na Rynku Kościuszki. W tym miejscu też przygotowano liczne atrakcje jak rozgrzewka z morsami, wystawa samochodów offroad czy możliwość zajrzenia do wozu strażackiego.

Występ Majki Jeżowskiej i Margaret, pokazy psów, wozów bojowych i pożarniczych, licytacje, w tym wizyty na backstage największej imprezy kulturalnej w Rzeszowie – Europejskiego Stadionu Kultury 2023 to niektóre z atrakcji 31. finału WOŚP w stolicy Podkarpacia.

W Radomiu, oprócz koncertów, odbędą pokazy zabytkowych samochodów oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

W Olsztynie w ramach WOŚP zaplanowano m.in. wspólną kąpiel morsów. Koncerty odbędą się na scenie na Starym Mieście; szereg imprezy przygotowano w centrach handlowych, szkołach i przedszkolach.

W Bydgoszczy koncerty odbędą się na Starym Rynku. Przewidziano też imprezy sportowe, m.in. bicie rekordu liczby osób, które na ergometrze wioślarskim pokonają 500 m, wspólne treningi biegowe i kolarskie w leśnym parku. Można wziąć też udział w licznych licytacjach, m.in. dzień w ratuszu z prezydentem Bydgoszczy, zwiedzanie Sejmu w towarzystwie posłów z regionu czy lot szybowcem nad miastem.

Za pieniądze zebrane w ramach 31. Finału WOŚP kupione będą m.in.: urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF; analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego; zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych; systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych.

Podczas zeszłorocznego finału zebrano ponad 224 mln zł. Pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu okulistycznego dla dzieci.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe