Pamięć o buncie więźniów niemieckiego obozu zagłady Treblinka. List Andrzeja Dudy

Ekscelencje, Dostojni Goście, Panie i Panowie!
Spotykają się Państwo w miejscu, w którym milczenie przemawia mocniej, wymowniej niż nawet najstaranniej dobrane słowa. Tutaj, w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince, zgładzonych zostało przeszło 800 tysięcy Żydów. Tu śmierć ponieśli żydowscy mieszkańcy Warszawy oraz wielu innych miejscowości na Mazowszu i Podlasiu, a także Żydzi – obywatele Niemiec i Austrii, Czech i Słowacji, Jugosławii i Grecji. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego z czcią pochylam czoło, składając hołd pamięci wszystkich ofiar Holokaustu.
Przed 75 laty rozpoczęła się Akcja Reinhardt, której celem była Zagłada narodu żydowskiego. To największe w dziejach ludobójstwo zaplanowały i przeprowadziły władze III Rzeszy. W okupowanej przez hitlerowców Polsce – na ziemi Polin, która przez tysiąc lat była dla Żydów bezpiecznym, gościnnym domem – Niemcy zbudowali fabryki śmierci. Ze wszystkich krajów Europy transportowali miliony niewinnych, sterroryzowanych, upokorzonych, wyjętych spod prawa ludzi, aby odebrać im życie.
Spośród tych, którzy trafili tu, do Treblinki, ocalała jedynie garstka: zaledwie kilkudziesięciu z kilkuset więźniów, którzy 2 sierpnia 1943 roku – za przykładem heroicznych bojowników warszawskiego getta – podjęli nierówną walkę zbrojną z prześladowcami. Ich zryw nie mógł zmienić losów całego narodu, ale dał szansę na uratowanie się świadkom, którzy – jak Samuel Willenberg – przez następne dekady nieśli światu wiedzę o tamtych dramatycznych wydarzeniach.
Bezwzględność, konsekwencja i rozmiary zbrodni Holokaustu, motywowanej rasistowską ideologią nazizmu, budzą po dziś dzień najwyższe przerażenie. Ale nie wolno nam zamykać oczu, nie wolno nam nigdy zapomnieć. Musimy zawsze pamiętać o tym, co tutaj się stało. Chcemy zwłaszcza, byśmy i my, współcześni, i każde następne pokolenie dobrze rozumieli przyczyny tej tragedii. Jest to konieczne, abyśmy umieli skutecznie zapobiegać zjawiskom, które w zalążku niosłyby groźbę jej powtórzenia. Dlatego niepodległa Polska pielęgnuje i czci pamięć o ofiarach Zagłady również po to, aby do podobnej zbrodni nie doszło już nigdy więcej.
Chwała bohaterskim powstańcom Treblinki! Cześć pamięci wszystkich ofiar Holokaustu!
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Bunt więźniów w obozie śmierci w Treblince wybuchł jako zbrojne powstanie. Uwięzieni zdawali sobie sprawę z tego, że to jedyny sposób na ocalenie życia.
Obóz zagłady w Treblince był jednym z trzech obozów - obok Bełżca i Sobiboru - zlokalizowanych na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie realizowano niemiecki plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, znany pod kryptonimem Aktion Reinhardt.
źródło: prezydent.pl