Dla pracodawców i pracowników. Rozszerzone wydanie poradnika Ordo Iuris dotyczącego obowiązku szczepień
W związku z wprowadzeniem obowiązku szczepień ochronnych przeciwko Covid-19, Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik kierowany do osób objętych obowiązkiem szczepień, ich pracodawców, studentów kierunków medycznych oraz pracowników organów władz publicznych odpowiedzialnych za egzekwowanie obowiązku. Poradnik, oprócz wyjaśnienia praw i obowiązków wyżej wymienionych grup podmiotów, dotyka także tematyki warunków odmowy zaszczepienia, możliwych kar za niewypełnienie obowiązku szczepień, okoliczności zwalniających z obowiązku szczepień.
Wydanie II rozszerzone poradnika zostało przygotowane w odpowiedzi na pytania pracodawców, którzy obawiają się negatywnych konsekwencji prawnych nierozwiązania umowy o pracę z niezaszczepionym pracownikiem. Co istotne, obowiązujące przepisy nie nakładają na pracodawców obowiązku wyciągnięcia wobec pracownika odmawiającego przyjęcia szczepienia konsekwencji w postaci zwolnienia, przeniesienia na inne stanowisko czy skierowania na bezpłatny urlop. Pracownik nie musi także składać deklaracji o przyjęciu szczepienia przed wyznaczonym w rozporządzeniu terminem. Natomiast działania represyjne podjęte przez pracodawcę, związane z brakiem zaszczepienia mogą zostać uznane za dyskryminację.
W poszerzonej wersji poradnika wskazano m.in., że wprowadzony obowiązek szczepień personelu medycznego przeciwko Covid-19 wydaje się nie rodzić negatywnych konsekwencji po stronie pracodawców w związku z jego niewypełnieniem przez pracowników. Obowiązujące przepisy prawa nie wiążą możliwości wykonywania zawodu medycznego z wypełnieniem obowiązku szczepień przeciwko Covid-19. Ponadto, roszczenia pacjentów żądających zadośćuczynienia za zakażenie wirusem Sars-Cov-2 w placówce leczniczej, w związku z niewypełnieniem wynikającego z rozporządzenia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 wydają się niemal niemożliwe do udowodnienia.
Natomiast jeśli pracodawca chciałby zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami pracowników, którzy na terenie zakładu pracy zakazili się chorobą Covid-19, zasadnym będzie pisemne poinformowanie pracowników o zagrożeniach tą chorobą, występujących na danym stanowisku pracy. Pracodawca powinien przy tym podać informację o możliwości przyjęcia szczepionki, o korzyściach które płyną z jej przyjęcia i możliwych ryzykach.
„Dobrze zorganizowany i sprawnie działający system opieki zdrowotnej to podstawa realizacji konstytucyjnego prawa każdego do ochrony zdrowia. Nieprecyzyjne prawo, przez które pracodawcy zwalniają pracowników bojąc się ewentualnych negatywnych konsekwencji prawnych ich dalszej pracy, prowadzi do destrukcji tego fundamentu. Dlatego tak ważne jest rzetelne informowanie pracodawców o ryzykach jakie wiążą się z działaniami podjętymi wobec niezaszczepionych pracowników” – wskazał Łukasz Bernaciński, Członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.