Kłopoty hiszpańskich socjalistów. Wielka afera korupcyjna. „Narkotykowe orgie z prostytutkami”

Wielka afera korupcyjna wybuchła w Hiszpanii w połowie lutego i zatacza coraz szersze kręgi. Dotyka deputowanych rządzącej socjalistycznej PSOE i może wpłynąć na majowe wybory regionalne, będące rozgrzewką do wyborów powszechnych. O „aferze Mediator” donoszą wszystkie media w Hiszpanii.
 Kłopoty hiszpańskich socjalistów. Wielka afera korupcyjna. „Narkotykowe orgie z prostytutkami”
/ fot. Flickr / Contando Estrelas / CC BY-SA 2.0

Prokuratura w Santa Cruz de Tenerife wytropiła siatkę kryminalną złożoną z wysokich urzędników państwowych i ich pośredników, którzy oferowali biznesmenom intratne kontrakty publiczne i inne korzyści związane z sektorem publicznym, w tym dotacje z funduszy europejskich, w zamian za łapówki i prezenty. Do tej pory aresztowano 13 osób.

Socjalistyczny deputowany z Wysp Kanaryjskich, 60-letni Juan Bernardo Fuentes (ps. Tito Berni), poprzez swojego łącznika - 47-letniego biznesmena Marco Antonio Navarro (ps. Mediator) - przekonywał przedsiębiorców, którzy starali się o kontrakty publiczne lub dotacje, aby płacili „prowizje” w wysokości 5 tys. euro za „uprzywilejowane traktowanie”. Łapówki były wpłacane na konto amatorskiego dziecięcego klubu sportowego Vega Tetir, którego prezesem był deputowany. Uiszczanie opłat przez biznesmenów pozwalało także na unikanie inspekcji w przedsiębiorstwach oraz anulowanie wysokich grzywien czy mandatów.

„Narkotykowe orgie z prostytutkami”

Jak wynika z akt sądowych, aby przekonać zainteresowanych biznesmenów i wzbudzić ich zaufanie, skorumpowani deputowani organizowali spotkania w Kongresie Deputowanych (niższa izba parlamentu) oraz w siedzibie Gwardii Cywilnej w Madrycie, gdzie kontaktem był generał Francisco Javier Espinoza Navas. Osiągane z biznesmenami porozumienia były celebrowane na zakrapianych alkoholem kolacjach, po których odbywały się narkotykowe orgie z prostytutkami w klubach i hotelach. Hiszpańska prasa zamieściła zdjęcia deputowanego podczas jednej z orgii. Za wszystko płacili przedsiębiorcy, średnio 3 - 3,5 tys. euro za noc „wielkiej fiesty” – wynika z zeznań Mediatora, na które powołał się portal Libertad Digital.

Nawet podczas pandemii, kiedy obywatele musieli pozostawać w swoich domach, liderzy siatki wraz z 15-16 deputowanymi zamknęli się na piętrze jednego z luksusowych hoteli kanaryjskich, gdzie świętowali do rana z prostytutkami, konsumując alkohol, narkotyki i viagrę

– ujawnił Mediator.

Organizator siatki Juan Bernardo Fuentes był zastępcą rzecznika w komisjach ministerstwa finansów i sprawozdawcą ustawy antykorupcyjnej; teraz jest oskarżony o korupcję, fałszowanie dokumentów, pranie brudnych pieniędzy, wykorzystywanie wpływów wynikających z urzędu i przynależność do organizacji przestępczej. Socjalistyczna partia PSOE wydaliła go ze swoich szeregów 14 lutego, stracił też mandat poselski.

„Macki” sięgały kilku ministerstw?

Według opozycyjnej prawicowej Partii Ludowej oprócz regionu Wysp Kanaryjskich „macki” organizacji sięgały kilku ministerstw i socjalistycznych rządów autonomicznych, w tym Aragonii i Walencji. Prawicowa Vox mówi o „mafii sycylijskiej” i domaga się powołania parlamentarnej komisji śledczej w sprawie skandalu.

– A wszystko wydało się w absurdalny sposób – powiedział w wywiadzie dla radia Cope łącznik z przedsiębiorcami Marco Antonio Navarro. Oficjel ds. sportu na Teneryfie Angel Luis Perez nie umiał wyjaśnić żonie, na co wydał 2 700 euro z karty kredytowej. Przyciśnięty przez małżonkę do muru zrzucił winę na Mediatora, a następnie zaskarżył go do sądu o oszustwo. Sąd oddalił pozew pod warunkiem, że Mediator udostępni wiadomości ze swojego telefonu komórkowego. Komórka okazała się kopalnią informacji. Navarro nagrywał wszystkich wokół - polityków, przyjaciół, przedsiębiorców - i w każdych okolicznościach: podczas kolacji, w łóżkach z prostytutkami czy w chwilach wciągania kokainy.

W wyniku śledztwa generał dywizji Francisco Espinoza Navas znalazł się już w więzieniu, a deputowany Juan Bernardo Fuentes stracił mandat poselski. Mediator zapewnia tymczasem, że „najważniejsze jeszcze nie zostało ujawnione” i że „będzie gorąco”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO] Wiadomości
Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO]

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie Wiadomości
Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie

Gościem red. Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus był wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który zabrał głos ws. nowej reformy sądownictwa, a także nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe