Klęska Zielonego Ładu? Ani Rosja, ani Chiny nie chcą być zielone

Na ile Zielony Ład jako program Unii Europejskiej ma szansę zachęcić cały świat do realizacji polityki klimatycznej według porozumienia paryskiego? Odbywający się w listopadzie ub.r. w Egipcie COP27 przyjął 60 decyzji wdrażających postanowienia kolejnych dokumentów: konwencji klimatycznej, protokołu z Kioto i porozumienia paryskiego. Dla młodych zielonych neokomunistów to oczywiście o wiele za mało. Dla jaskrawozielonej biurokracji z Brukseli także.
Krowa, turbina wiatrowa Klęska Zielonego Ładu? Ani Rosja, ani Chiny nie chcą być zielone
Krowa, turbina wiatrowa / fot. pixabay.com

Istnieje taka opinia, że Unia Europejska przyjęła swój Zielony Ład w reakcji na zasadnicze niepowodzenia swojej ambitnej polityki klimatycznej. Dla Zielonego Ładu – o czym nikt otwarcie nie mówi – obecnie największym problemem jest rosyjska agresja na Ukrainę. Realnie ta wojna zepchnęła na dalszy plan utopijny program dekarbonizacji i dotyczy to nie tylko Europy, ale także całego świata. Dążący do swoich imperialnych celów Putin w najmniejszym stopniu nie liczy się z żadnym programem ochrony klimatu przed globalnym ociepleniem.

Chiński węglowy Wielki Mur

Zielone Chiny? Nie tak szybko. Pekin jest tak zależny od paliw kopalnych, jak nigdy żadne państwo. Chiny ani Indie nie mają najmniejszego zamiaru przyspieszyć u siebie transformacji energetycznej. Chociaż bez tych dwóch gigantów żadna taka transformacja nie jest możliwa. Oba ogromne i najludniejsze państwa świata realizują właśnie przyspieszony rozwój gospodarczy i cywilizacyjny, więc zupełnie nie mają zamiaru rezygnować z konwencjonalnej energii. Jednak z hipokryzją typową dla wielu państw członkowskich ONZ ich przedstawiciele zachwycali się programem transformacji energetycznej. Tym bardziej, że dostrzegając potrzebę uwzględnienia wymiaru społecznego polityki klimatycznej, COP27 przyjął program prac nad sprawiedliwą transformacją, która niestety niesie ze sobą ogromne ryzyko przebiegania albo jako transformacja niesprawiedliwa, albo jako zupełnie nieskuteczna.

Chiny są największym konsumentem energii oraz największym emitentem dwutlenku węgla na świecie. Według ostatnich badań Banku Światowego emitują one około 30 proc. tego związku chemicznego. To więcej niż w Stanach Zjednoczonych i innych krajach rozwiniętych razem wziętych. ChRL odpowiada także za 1/3 światowych zanieczyszczeń tlenkiem siarki. 64 proc. energii w Państwie Środka wytwarza się z węgla. Razem z energetyką gazową z węglowodorów produkuje się około 74 proc. energii. Chiński rząd po pandemii COVID-19 ponownie skupił się na wytwarzaniu prądu z węgla, aby zapewnić stabilność dostaw najtańszej energii. Co więcej, władze w Pekinie zapowiadają, że energetyka węglowa będzie nadal rosła aż do 2040 roku, a potem zacznie spadać. Właściwie z chińskiego punktu widzenia, wobec niewyobrażalnie wielkich potrzeb gospodarczych i społecznych, może to być zrozumiałe. Niezrozumiałe jest tylko to, dlaczego wciąż krążą w mediach informacje o ogromnych inwestycjach w energię wiatrową i słoneczną. Pekin zagraża również światowej gospodarce i światowemu zdrowiu poprzez niezrównoważoną, rabunkową eksploatację zasobów naturalnych nie tylko w Chinach, ale również w Afryce, a także łamiąc prawa człowieka. Między październikiem 2022 roku a styczniem 2023 roku amerykańskie służby celne i straż graniczna skonfiskowały 2600 importowanych z Chin paneli słonecznych o wartości 806 mln dolarów, podejrzewając, że zostały one wyprodukowane przy użyciu niewolniczej pracy tysięcy internowanych Ujgurów.

Do czołówki emitentów dwutlenku węgla należą jeszcze: na drugiej pozycji Stany Zjednoczone –12,55 proc., na trzeciej Unia Europejska – 7,33 proc., na czwartej Indie – 7 proc., z tym, że Indie mają najszybszy wzrost produkcji energii także z węgla. W 2050 roku będą drugim największym emitentem CO2 po Chinach i znacznie większym niż USA i UE. Tymczasem zgodnie z Zielonym Ładem UE najszybciej zredukuje swoje emisje do zera. USA zamierzają znacznie zmniejszyć emisję w najbliższych latach.

Podejrzana misja Johna Kerry’ego

Od pewnego czasu światowi obrońcy klimatu starają się zawrócić Chiny z „węglowego szlaku”. Prawdopodobnie do najbardziej zaangażowanych w tę akcję należy John Kerry, demokrata, sekretarz stanu USA w administracji Baracka Obamy, od 2021 roku pełnomocnik prezydenta USA Joe Bidena do spraw klimatu. Jednym z jego celów, jak się zdaje, jest szybkie nawrócenie kierownictwa Komunistycznej Partii Chin na obrońców klimatu. Nadużycia i niszczenie środowiska w Chinach rzeczywiście zasługują na to, aby się nimi zająć. Tym bardziej że władze Chin unikają płacenia za szkody klimatyczne.

Kerry negocjował w Pekinie problemy polityki klimatycznej w serii spotkań od 2021 roku. Ostatnie spotkanie Kerry’ego z czołowym politykiem do spraw klimatu w Chinach Xie Zhenhua stworzyło perspektywy pełnego wznowienia rozmów klimatycznych między dwoma krajami. Pekin je zawiesił trzy miesiące temu w odwecie za podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwan. Kerry i Zhenhua spotkali się na około 45 minut w biurach chińskiej delegacji w strefie konferencji COP27. Po zakończeniu żadna ze stron nie ujawniła zbyt wiele. Chińscy politycy wyszli bez komentarza. – Mieliśmy bardzo dobre spotkanie – powiedział Kerry. Jednak nie chciał powiedzieć więcej, stwierdził tylko, że jest „o wiele za wcześnie”, aby mówić o jakichkolwiek różnicach między USA a Chinami. – My po prostu pracujemy – stwierdził Amerykanin i zaznaczył, że ma nadzieję, iż wznowienie rozmów dyplomatycznych Waszyngtonu z Pekinem może „ogromnie wpłynąć” na „uratowanie planety”.

Tymczasem Komisja Izby Reprezentantów ds. nadzoru i odpowiedzialności wszczęła na początku lutego br. dochodzenie w sprawie Johna Kerry’ego w związku z jego rozmowami z chińskim rządem w sprawie zmiany stanowiska Chin wobec „ratowania planety”. Kerry mógł przekroczyć swoje kompetencje, zakładając, że jego rozmowy z chińskimi władzami mogą pomóc w dokonaniu „przełomu” w realizacji przez Chiny polityki klimatycznej wynikającej z porozumienia paryskiego. Chodziło mu szczególnie o aktywny udział Chin w debacie klimatycznej na Światowym Forum Ekonomicznym 18 stycznia tego roku. Republikanie, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów po wyborach międzykadencyjnych, w skrócie uznali, że Kerry chciał „przehandlować” ratowanie klimatu za prawa człowieka. Miał obiecać przemilczenie USA eksterminacyjnej polityki Pekinu wobec Ujgurów i innych mniejszości etnicznych w Chinach.

Ludzie niskoemisyjni

Każda żyjąca istota, która oddycha, zużywając tlen, wydycha CO2. Obecnie niewiele da się z tym zrobić – oprócz intensywnej depopulacji, kiedy znacznie mniej ludzi będzie oddychać. Dlatego chodzi o ludzi niskoemisyjnych, a nie bezemisyjnych. Sygnalizowaliśmy ten problem w jednym z listopadowych numerów „TS”. Chodzi o to, aby wprowadzić osobiste uprawnienia do emisji CO2. Nie tej „wydychanej”, a tej związanej z produkcją konkretnych towarów czy usług, która pozostawia po sobie silny ślad węglowy, a zatem wysoką emisję dwutlenku węgla. W konsekwencji należałoby wyeliminować tę produkcję z rynku. Wymyśliło to czworo naukowców z Wielkiej Brytanii, Szwecji i Izraela, a informację opublikowało czasopismo „Nature”. Autorzy tekstu postulują wprowadzenie „osobistych uprawnień do emisji dwutlenku węgla” (Personal Carbon Allowances – PCA). Dzięki sztucznej inteligencji będzie można monitorować naszą emisyjność związaną np. z „podróżami, ogrzewaniem pomieszczeń, podgrzewaniem wody i elektrycznością”. Miałoby się to łączyć z całym systemem uprawnień, limitów, rekompensat, ale także „karnych” opłat i handlem osobistymi emisjami. Pojawia się jednak obawa przed niską akceptacją społeczną tych rozwiązań – ludzie będą się bali przede wszystkim naruszenia ich prywatności, czyli kontroli i inwigilacji.

W UE obowiązuje już system handlu emisjami (ETS – Emissions Trading System), który obejmuje poszczególne gałęzie przemysłu. Polega on na tym, że trzeba płacić za uprawnienia do emisji CO2 do atmosfery. Teraz chodziłoby o powiązanie osobistych działań z globalnymi celami redukcji emisji dwutlenku węgla. W praktyce pojawiły się dwie koncepcje wdrożenia czegoś podobnego do PCA. Szwedzki start-up Doconomy wspólnie z Mastercard wypuścił na rynek pierwszą na świecie kartę kredytową (o nazwie „DO Black”), która blokuje transakcje, jeśli uzna, że transakcja jest szkodliwa klimatycznie. Sztuczna inteligencja, która ma dostęp do danych bankowych klienta, weryfikuje, czy dokonując kupna, nie spowoduje on zbyt dużej emisji CO2. Nieco inną metodą posłużył się kanadyjski bank Vancity z Vancouver, który oferuje w systemie Visa kartę monitorującą ślad węglowy klienta. Każdy zakup jest związany z uruchomieniem licznika węglowego pokazującego nie tylko zużycie dwutlenku węgla przez właściciela karty, lecz także porównującego je ze średnią krajową i docelowym limitem osobistym. Bank Vancity – w odróżnieniu od Doconomy – nie stosuje „brutalnej” blokady zakupów. Jednak nieustannie sugeruje właścicielowi, by podejmował „przemyślane”, a nie spontaniczne decyzje. W dodatku w taki sposób, aby był on przekonany, że są to jego własne wybory, a nie podpowiedziane. Oba te rozwiązania mają wpływać na szybkie ograniczenie indywidualnych zachowań wysokoemisyjnych i wspierać cel zeroemisyjności dwutlenku węgla netto.

Tekst pochodzi z 9 (1779) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Polak kieruje zespołem mającym przesunąć granice znanej fizyki Wiadomości
Polak kieruje zespołem mającym przesunąć granice znanej fizyki

W takich osobach moc!! Drodzy Państwo, Polak przeprowadza w naszym kraju jeden z największych w historii fizyki testów teorii kwantowej!

Znany polityk PiS zawieszony! Decyzja prezesa Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Znany polityk PiS zawieszony! "Decyzja prezesa Kaczyńskiego"

Europoseł Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości – poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek.

Nieoczekiwane orędzie Hołowni: To kwestia wagi państwowej polityka
Nieoczekiwane orędzie Hołowni: "To kwestia wagi państwowej"

– Ostudzenie natychmiast temperatury sporu to kwestia wagi państwowej; to sprawa naszego bezpieczeństwa – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia w czwartkowym orędziu.

[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Polski Ład w Europie tylko u nas
[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Polski Ład w Europie

Do piór, które cenię, zaliczam pióro Marcina Napiórkowskiego, świadom, że pisuje on zasadniczo do pism z lewej strony polskiego centrum. Ale niech tam – wypowiada się po swojemu i językiem własnym, nie zaś językiem współczesnego polit-gramot-kuku-na-muniu. Kiedy zatem pisze o sporach wokół Zielonego Ładu, czytam, bo wiem, że nawet kiedy mnie zdenerwuje, to raczej nie spowoduje tzw. pęknięcia żyłki, lecz skłoni do myślenia. Czytam: „Aktywizm antyeuropejski motywuje dziś bardziej niż proeuropejski. Bo komu chciałoby się wychodzić z domu, żeby zamanifestować, że jest ok? «Nic się nie dzieje, spokojnie jest, i tak właśnie ma być!». Słabo wyglądałoby to na transparentach”. Zdaniem autora ostatni spór wykazuje nie tyle nonsens Zielonego Ładu, ile głęboki deficyt umiejętności budowania prestiżu i zrozumienia przez Unię Europejską. Nie tyle „Ład”, lecz nieład komunikacyjny jest kłopotem. Za projektem: „Stoi mnóstwo faktów, mnóstwo racji, mnóstwo niezłych pomysłów. Nie ma jednak opowieści. Nie ma mitów, które porwałyby tłumy?”.

Lewica zrywa współpracę z KO w Krakowie gorące
Lewica zrywa współpracę z KO w Krakowie

Struktury Nowej Lewicy wycofały się ze współpracy z Koalicją Obywatelską w Radzie Miasta Krakowa.

Kaczyński zadał niewygodne pytanie Tuskowi. Co zrobi premier? polityka
Kaczyński zadał niewygodne pytanie Tuskowi. Co zrobi premier?

– Tusk oświadczył, niedługo po tym głosowaniu, że ten pakt migracyjny przyniesie nam różne korzyści, że będziemy beneficjentami, no to ja teraz pytam publicznie. Panie Tusk, to dlaczego pan przeciw głosował? – powiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak na jego słowa odpowie premier Donald Tusk?

Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Co wiemy do tej pory? gorące
Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Co wiemy do tej pory?

Premier Słowacji Robert Fico, ciężko ranny w środowym zamachu, pozostaje w czwartek na oddziale intensywnej opieki medycznej szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Napastnik przyznał, że kierował się motywami politycznymi. Władze apelują o uspokojenie nastrojów.

Rewolucyjny, agresywny język Marty Lempart zastrasza ludzi tylko u nas
"Rewolucyjny, agresywny język Marty Lempart zastrasza ludzi"

- Rewolucyjny, agresywny język nie tylko zatruwa debatę publiczną, ale też wpływa na myślenie ludzi. Może prowadzić do tego, że wiele osób poczuje się zastraszone, nie będzie chciało zabierać głosu. Niektóre osoby, może mniej zdecydowane, doprowadzi to do myślenia, żeby szukać jakichś kompromisów, żeby tylko zamknąć temat aborcji - mówi poseł Bartłomiej Wróblewski w rozmowie z portalem Tysol.pl.

Waldemar Buda wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. wyborów kopertowych polityka
Waldemar Buda wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. wyborów kopertowych

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda został wykluczony z posiedzenia komisji ds. tzw. wyborów kopertowych. Wcześniej między posłem PiS a przewodniczącym komisji, posłem KO Dariuszem Jońskim doszło do ostrej kłótni.

Nie każdy wie, kim był ojciec Idy Nowakowskiej. Prezydent Andrzej Duda uczcił jego pamięć Wiadomości
Nie każdy wie, kim był ojciec Idy Nowakowskiej. Prezydent Andrzej Duda uczcił jego pamięć

W 10. rocznicę śmierci pisarza Marka Nowakowskiego na jego grobie złożono kwiaty od prezydenta Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Klęska Zielonego Ładu? Ani Rosja, ani Chiny nie chcą być zielone

Na ile Zielony Ład jako program Unii Europejskiej ma szansę zachęcić cały świat do realizacji polityki klimatycznej według porozumienia paryskiego? Odbywający się w listopadzie ub.r. w Egipcie COP27 przyjął 60 decyzji wdrażających postanowienia kolejnych dokumentów: konwencji klimatycznej, protokołu z Kioto i porozumienia paryskiego. Dla młodych zielonych neokomunistów to oczywiście o wiele za mało. Dla jaskrawozielonej biurokracji z Brukseli także.
Krowa, turbina wiatrowa Klęska Zielonego Ładu? Ani Rosja, ani Chiny nie chcą być zielone
Krowa, turbina wiatrowa / fot. pixabay.com

Istnieje taka opinia, że Unia Europejska przyjęła swój Zielony Ład w reakcji na zasadnicze niepowodzenia swojej ambitnej polityki klimatycznej. Dla Zielonego Ładu – o czym nikt otwarcie nie mówi – obecnie największym problemem jest rosyjska agresja na Ukrainę. Realnie ta wojna zepchnęła na dalszy plan utopijny program dekarbonizacji i dotyczy to nie tylko Europy, ale także całego świata. Dążący do swoich imperialnych celów Putin w najmniejszym stopniu nie liczy się z żadnym programem ochrony klimatu przed globalnym ociepleniem.

Chiński węglowy Wielki Mur

Zielone Chiny? Nie tak szybko. Pekin jest tak zależny od paliw kopalnych, jak nigdy żadne państwo. Chiny ani Indie nie mają najmniejszego zamiaru przyspieszyć u siebie transformacji energetycznej. Chociaż bez tych dwóch gigantów żadna taka transformacja nie jest możliwa. Oba ogromne i najludniejsze państwa świata realizują właśnie przyspieszony rozwój gospodarczy i cywilizacyjny, więc zupełnie nie mają zamiaru rezygnować z konwencjonalnej energii. Jednak z hipokryzją typową dla wielu państw członkowskich ONZ ich przedstawiciele zachwycali się programem transformacji energetycznej. Tym bardziej, że dostrzegając potrzebę uwzględnienia wymiaru społecznego polityki klimatycznej, COP27 przyjął program prac nad sprawiedliwą transformacją, która niestety niesie ze sobą ogromne ryzyko przebiegania albo jako transformacja niesprawiedliwa, albo jako zupełnie nieskuteczna.

Chiny są największym konsumentem energii oraz największym emitentem dwutlenku węgla na świecie. Według ostatnich badań Banku Światowego emitują one około 30 proc. tego związku chemicznego. To więcej niż w Stanach Zjednoczonych i innych krajach rozwiniętych razem wziętych. ChRL odpowiada także za 1/3 światowych zanieczyszczeń tlenkiem siarki. 64 proc. energii w Państwie Środka wytwarza się z węgla. Razem z energetyką gazową z węglowodorów produkuje się około 74 proc. energii. Chiński rząd po pandemii COVID-19 ponownie skupił się na wytwarzaniu prądu z węgla, aby zapewnić stabilność dostaw najtańszej energii. Co więcej, władze w Pekinie zapowiadają, że energetyka węglowa będzie nadal rosła aż do 2040 roku, a potem zacznie spadać. Właściwie z chińskiego punktu widzenia, wobec niewyobrażalnie wielkich potrzeb gospodarczych i społecznych, może to być zrozumiałe. Niezrozumiałe jest tylko to, dlaczego wciąż krążą w mediach informacje o ogromnych inwestycjach w energię wiatrową i słoneczną. Pekin zagraża również światowej gospodarce i światowemu zdrowiu poprzez niezrównoważoną, rabunkową eksploatację zasobów naturalnych nie tylko w Chinach, ale również w Afryce, a także łamiąc prawa człowieka. Między październikiem 2022 roku a styczniem 2023 roku amerykańskie służby celne i straż graniczna skonfiskowały 2600 importowanych z Chin paneli słonecznych o wartości 806 mln dolarów, podejrzewając, że zostały one wyprodukowane przy użyciu niewolniczej pracy tysięcy internowanych Ujgurów.

Do czołówki emitentów dwutlenku węgla należą jeszcze: na drugiej pozycji Stany Zjednoczone –12,55 proc., na trzeciej Unia Europejska – 7,33 proc., na czwartej Indie – 7 proc., z tym, że Indie mają najszybszy wzrost produkcji energii także z węgla. W 2050 roku będą drugim największym emitentem CO2 po Chinach i znacznie większym niż USA i UE. Tymczasem zgodnie z Zielonym Ładem UE najszybciej zredukuje swoje emisje do zera. USA zamierzają znacznie zmniejszyć emisję w najbliższych latach.

Podejrzana misja Johna Kerry’ego

Od pewnego czasu światowi obrońcy klimatu starają się zawrócić Chiny z „węglowego szlaku”. Prawdopodobnie do najbardziej zaangażowanych w tę akcję należy John Kerry, demokrata, sekretarz stanu USA w administracji Baracka Obamy, od 2021 roku pełnomocnik prezydenta USA Joe Bidena do spraw klimatu. Jednym z jego celów, jak się zdaje, jest szybkie nawrócenie kierownictwa Komunistycznej Partii Chin na obrońców klimatu. Nadużycia i niszczenie środowiska w Chinach rzeczywiście zasługują na to, aby się nimi zająć. Tym bardziej że władze Chin unikają płacenia za szkody klimatyczne.

Kerry negocjował w Pekinie problemy polityki klimatycznej w serii spotkań od 2021 roku. Ostatnie spotkanie Kerry’ego z czołowym politykiem do spraw klimatu w Chinach Xie Zhenhua stworzyło perspektywy pełnego wznowienia rozmów klimatycznych między dwoma krajami. Pekin je zawiesił trzy miesiące temu w odwecie za podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwan. Kerry i Zhenhua spotkali się na około 45 minut w biurach chińskiej delegacji w strefie konferencji COP27. Po zakończeniu żadna ze stron nie ujawniła zbyt wiele. Chińscy politycy wyszli bez komentarza. – Mieliśmy bardzo dobre spotkanie – powiedział Kerry. Jednak nie chciał powiedzieć więcej, stwierdził tylko, że jest „o wiele za wcześnie”, aby mówić o jakichkolwiek różnicach między USA a Chinami. – My po prostu pracujemy – stwierdził Amerykanin i zaznaczył, że ma nadzieję, iż wznowienie rozmów dyplomatycznych Waszyngtonu z Pekinem może „ogromnie wpłynąć” na „uratowanie planety”.

Tymczasem Komisja Izby Reprezentantów ds. nadzoru i odpowiedzialności wszczęła na początku lutego br. dochodzenie w sprawie Johna Kerry’ego w związku z jego rozmowami z chińskim rządem w sprawie zmiany stanowiska Chin wobec „ratowania planety”. Kerry mógł przekroczyć swoje kompetencje, zakładając, że jego rozmowy z chińskimi władzami mogą pomóc w dokonaniu „przełomu” w realizacji przez Chiny polityki klimatycznej wynikającej z porozumienia paryskiego. Chodziło mu szczególnie o aktywny udział Chin w debacie klimatycznej na Światowym Forum Ekonomicznym 18 stycznia tego roku. Republikanie, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów po wyborach międzykadencyjnych, w skrócie uznali, że Kerry chciał „przehandlować” ratowanie klimatu za prawa człowieka. Miał obiecać przemilczenie USA eksterminacyjnej polityki Pekinu wobec Ujgurów i innych mniejszości etnicznych w Chinach.

Ludzie niskoemisyjni

Każda żyjąca istota, która oddycha, zużywając tlen, wydycha CO2. Obecnie niewiele da się z tym zrobić – oprócz intensywnej depopulacji, kiedy znacznie mniej ludzi będzie oddychać. Dlatego chodzi o ludzi niskoemisyjnych, a nie bezemisyjnych. Sygnalizowaliśmy ten problem w jednym z listopadowych numerów „TS”. Chodzi o to, aby wprowadzić osobiste uprawnienia do emisji CO2. Nie tej „wydychanej”, a tej związanej z produkcją konkretnych towarów czy usług, która pozostawia po sobie silny ślad węglowy, a zatem wysoką emisję dwutlenku węgla. W konsekwencji należałoby wyeliminować tę produkcję z rynku. Wymyśliło to czworo naukowców z Wielkiej Brytanii, Szwecji i Izraela, a informację opublikowało czasopismo „Nature”. Autorzy tekstu postulują wprowadzenie „osobistych uprawnień do emisji dwutlenku węgla” (Personal Carbon Allowances – PCA). Dzięki sztucznej inteligencji będzie można monitorować naszą emisyjność związaną np. z „podróżami, ogrzewaniem pomieszczeń, podgrzewaniem wody i elektrycznością”. Miałoby się to łączyć z całym systemem uprawnień, limitów, rekompensat, ale także „karnych” opłat i handlem osobistymi emisjami. Pojawia się jednak obawa przed niską akceptacją społeczną tych rozwiązań – ludzie będą się bali przede wszystkim naruszenia ich prywatności, czyli kontroli i inwigilacji.

W UE obowiązuje już system handlu emisjami (ETS – Emissions Trading System), który obejmuje poszczególne gałęzie przemysłu. Polega on na tym, że trzeba płacić za uprawnienia do emisji CO2 do atmosfery. Teraz chodziłoby o powiązanie osobistych działań z globalnymi celami redukcji emisji dwutlenku węgla. W praktyce pojawiły się dwie koncepcje wdrożenia czegoś podobnego do PCA. Szwedzki start-up Doconomy wspólnie z Mastercard wypuścił na rynek pierwszą na świecie kartę kredytową (o nazwie „DO Black”), która blokuje transakcje, jeśli uzna, że transakcja jest szkodliwa klimatycznie. Sztuczna inteligencja, która ma dostęp do danych bankowych klienta, weryfikuje, czy dokonując kupna, nie spowoduje on zbyt dużej emisji CO2. Nieco inną metodą posłużył się kanadyjski bank Vancity z Vancouver, który oferuje w systemie Visa kartę monitorującą ślad węglowy klienta. Każdy zakup jest związany z uruchomieniem licznika węglowego pokazującego nie tylko zużycie dwutlenku węgla przez właściciela karty, lecz także porównującego je ze średnią krajową i docelowym limitem osobistym. Bank Vancity – w odróżnieniu od Doconomy – nie stosuje „brutalnej” blokady zakupów. Jednak nieustannie sugeruje właścicielowi, by podejmował „przemyślane”, a nie spontaniczne decyzje. W dodatku w taki sposób, aby był on przekonany, że są to jego własne wybory, a nie podpowiedziane. Oba te rozwiązania mają wpływać na szybkie ograniczenie indywidualnych zachowań wysokoemisyjnych i wspierać cel zeroemisyjności dwutlenku węgla netto.

Tekst pochodzi z 9 (1779) numeru „Tygodnika Solidarność”.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe