UE chce zmuszać do ogrzewania pompami ciepła. Polityk SP wymienił niemieckie firmy, które mogą na tym zyskać

Zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma sprawić, że do 2030 roku znacznie zmniejszą się emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii przez sektor budownictwa. Do 2050 roku sektor ten ma stać się neutralny dla klimatu. Zmiana dyrektywy ma także przyspieszyć tempo renowacji budynków nieefektywnych energetycznie. Ponadto ma poprawić wymianę informacji na temat charakterystyki energetycznej.
"Budynki zeroemisyjne"
Od 2028 roku zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki. Natomiast do 2026 roku zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące. Do 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny być wyposażone w technologie energii słonecznej, jeżeli jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym. Dla budynków mieszkalnych poddawanych gruntownemu remontowi termin ten to 2032 rok.
Do 2030 roku budynki mieszkalne będą musiały mieć co najmniej klasę energetyczną E, a do 2033 roku – klasę D. Klasę energetyczną określa się w skali od A do G, gdzie do tej ostatniej należy 15 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej w krajowych zasobach budynków mieszkalnych państwa członkowskiego.
Budynki niemieszkalne i budynki użyteczności publicznej będą musiały mieć taką samą klasę energetyczną co budynki mieszkalne odpowiednio do 2027 i 2030 roku. Poprawa charakterystyki energetycznej (poprzez izolację lub ulepszenie systemu grzewczego) miałaby następować przy sprzedaży budynku lub przy jego gruntownym remoncie. W przypadku budynków wynajmowanych miałoby to mieć miejsce przy podpisaniu nowej umowy wynajmu.
Polityk Solidarnej Polski nt. pomp ciepła
Radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki za pośrednictwem swojego konta na Twitterze opublikował wpis, w którym zwrócił uwagę na podmioty, które mogą uzyskać korzyść z tytułu konieczności przejścia na pompy ciepła. Matecki wskazał również, że nowa decyzja PE może być poważnym problemem dla zwykłych obywateli.
– Dimplex, Vaillant, AIT Deutschland, Bosch, Brötje, Remeha, Wärmepumpen, Weishaupt, Stiebel Eltron, Viessmann. Dwie rzeczy, które łączą te firmy? Produkują pompy ciepła. To niemieckie firmy - napisał Dariusz Matecki z Solidarnej Polski.
– Wczoraj Parlament Europejski przyjął dyrektywę - od 2028 w nowych budynkach nie będzie można instalować kotłów gazowych. Kto na tym zarobi? Niemiecki przemysł. Wszyscy ci, którzy zamontowali kotły na gaz, mogą liczyć się z tym, że po 2027 roku pojawią się pomysły, by i te kotły wymienić. Odbędzie się to kosztem zwykłych obywateli - napisał radny ze Szczecina.
Dimplex, Vaillant, AIT Deutschland, Bosch, Brötje, Remeha, Wärmepumpen, Weishaupt, Stiebel Eltron, Viessmann.
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) March 15, 2023
Dwie rzeczy, które łączą te firmy?
1️⃣ Produkują pompy ciepła.
2️⃣ To niemieckie firmy. 🇩🇪
Wczoraj Parlament Europejski przyjął dyrektywę - od 2028 w nowych budynkach… https://t.co/PDYL7yqdBa