Paryż płonie, awantura w parlamencie. Rząd Macrona podwyższył wiek emerytalny bez głosowania [WIDEO]

W czwartek francuski rząd skorzystał z art. 49.3 konstytucji, który pozwolił pominąć głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej francuskiego parlamentu, w celu przyjęcia kontrowersyjnej reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat. W efekcie w stolicy Francji doszło do poważnych zamieszek.
Paryż, 17 marca 2023 r. Protesty przeciwko reformie emerytalnej Paryż płonie, awantura w parlamencie. Rząd Macrona podwyższył wiek emerytalny bez głosowania [WIDEO]
Paryż, 17 marca 2023 r. Protesty przeciwko reformie emerytalnej / PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Przedstawiciele rządu Emmanuela Macrona podkreślali wcześniej, że ich celem jest doprowadzanie do przyjęcia reformy w normalnym trybie. Jednak na ostatniej prostej nie byli pewni, czy w Zgromadzeniu Narodowym zagłosuje za nią wystarczająca liczba posłów.

W związku z powyższym rząd zdecydował się skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje mu możliwość przyjęcia reformy emerytalnej bez poddawania jej projektu pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym. Nie po raz pierwszy w tej kadencji zastosowano to rozwiązanie, jednak w tym wypadku wzbudziło ono olbrzymie emocje, ponieważ obywatele wykazują dużą dezaprobatę dla projektu reformy emerytalnej.

Agencja AFP poinformowała w czwartek po godzinie 22:00 o tym, że zgodnie z zapowiedzią francuski rząd przyjął kontrowersyjną ustawę bez głosowania. Przyjęcie wyższego wieku emerytalnego we Francji stało się faktem.

Awantura w parlamencie

Francuska premier Elizabeth Borne po ogłoszeniu decyzji rządu dot. skorzystania z art. 49.3 konstytucji została wygwizdana i zakrzyczana w parlamencie. Posłowie opozycyjnego ugrupowania Francji Nieujarzmionej oraz koalicji lewicy Nupes najpierw odśpiewali Marsyliankę, a potem zarzucono francuskiemu rządowi łamanie demokracji.

Z kolei parlamentarzyści Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zapowiedzieli złożenie wotum nieufności wobec rządu. 

Wynocha i dymisja

– grzmieli parlamentarzyści.

Zamieszki w Paryżu

Decyzja rządu wzbudziła duże niepokoje społeczne w stolicy Francji. Jak podają lokalne media, służby wezwały do Paryża blisko tysiąc policjantów i wojskowych z całego kraju, aby zapanować nad protestami. W wielu miejscach wybuchły zamieszki, pożary, a w nocy z czwartku na piątek aresztowano 120 osób. 

Paryż płonie

– komentują obecną sytuację francuskie media. Do sieci zaczęły trafiać filmy nagrywane przez uczestników protestów, obrazujące pożary i zniszczenia w Paryżu.

Związki zawodowe wezwały do kontynuowania protestów w weekend i zorganizowania manifestacji w czwartek, 23 marca. 

 

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe