Grodzki: "Pieniędzy z KPO może nie być, dopóki nie zmieni się władza"

Pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy może nie być, dopóki nie zmieni się obecna władza – mówił w piątek wieczorem na spotkaniu z mieszkańcami Rybnika marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Tomasz Grodzki Grodzki:
Tomasz Grodzki / PAP/Zbigniew Meissner

Nawiązując do swojego przyjazdu do Rybnika marszałek Senatu zrelacjonował wcześniejszą rozmowę z pracownicą jednej ze stacji benzynowych w tym mieście, która miała chwalić poprawę jakości rybnickiego powietrza w ostatnich latach, jaka nastąpiła dzięki inicjatywie lokalnego samorządu.

„To są realne sukcesy, którymi może ciężko się nawet chwalić, bo to służy nam wszystkim, żeby nam się lepiej oddychało, ale chylę czoła przed panem prezydentem (Rybnika Piotrem Kuczerą z PO), bo to w ciszy i spokoju można robić. A będzie (można robić) tego więcej, gdy w końcu, wbrew władzy, dostaniemy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy” – ocenił Grodzki.

"Opozycja zrobiła w zasadzie wszystko"

I - dodał - "nie ma co tu wierzyć" prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że "my ich nie potrzebujemy, bo to takie drobne". "Potrzebujemy. Właśnie potrzebują samorządy, potrzebują Polki i Polacy na projekty infrastrukturalne, na poprawę jakości powietrza, na zieloną transformację, na którą są jeszcze inne pieniądze" – mówił.

"Tylko my się cały czas kłócimy z Komisją Europejską, z Brukselą, jak szukamy wroga w Berlinie i Brukseli, zamiast w Moskwie. A opozycja zrobiła w zasadzie wszystko, żeby te pieniądze do Polski trafiły, nawet trochę głosując wbrew sobie przy ostatniej ustawie o Sądzie Najwyższym" - ocenił.

Zaznaczył, że Senat dołączył do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym poprawki wyczerpujące warunki tzw. kamieni milowych, które jednak Sejm odrzucił. „A teraz zrobił się w ogóle pat, bo pan prezydent skierował to do tzw. Trybunału Konstytucyjnego, gdzie oni nie są w stanie nie tylko się zebrać w pełnym składzie, ale nawet nie wiedzą, czy mają jeszcze tę panią prezes słynącą ze zdolności kulinarnych, czy nie mają” – mówił Grodzki.

Dodał, że "to nas trochę ośmiesza na świecie, ale efekt jest taki, że tych pieniędzy, jak nie było, tak nie ma". "I obawiam się, że może ich jeszcze długo nie być, dopóki nie zmieni się władza” – ocenił. Podkreślił przy tym, że na Śląsk są przeznaczone „grube miliardy” z KPO. „One są tu potrzebne” – podkreślił.

Przypomniał, że powojenny Plan Marshalla ówczesne polskie władze odrzuciły "pod naciskiem towarzyszy sowieckich". „Ale że teraz, gdzie te pieniądze z KPO w wielu krajach już są wydawane, już pracują i one będą stanowiły kolejny impuls rozwojowy dla naszej ukochanej ojczyzny? Że władza tych pieniędzy nie chce?” – dodał marszałek Senatu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie Wiadomości
Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie

Szef KRRiT wszczyna postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. Chodzi o reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany na antenie TVN 24.

Emerytury
Stażowe