Włoski ekspert: Francji nie można już ufać

Carlo Pelanda, profesor geopolityki ekonomicznej na Uniwersytecie Guglielmo Marconiego, udzielił wywiadu włoskiemu magazynowi „Start”.
Emmanuel Macron Włoski ekspert: Francji nie można już ufać
Emmanuel Macron / EPA/PETER DE JONG / POOL Dostawca: PAP/EPA

Według profesora Pelandy wizyta Macrona w Chinach stanowi bardzo silną rozbieżność zarówno z G7, jak i z NATO, a także UE. Według niego to nic nowego, ale nowością jest intensywność, z jaką Macron zaostrzył tę rozbieżność.

Naukowiec zwraca uwagę na rozbieżność w samej Unii Europejskiej, w której szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wypowiadała się o Chinach bardzo sceptycznie, natomiast szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przeciwnie. Według prof. Pelandy dziś widać, że to Francja mogła naciskać na Borrella.

 

Francuskojęzyczna suwerenność strategiczna

Rozumowanie Macrona jest całkowicie błędne: powiedziałbym, że to, co popełnia Paryż, jest błędem systemowym, a mianowicie pragnieniem dążenia do strategicznej autonomii Europy poprzez dążenie do pewnego rodzaju europejskiej niezależności od innych demokracji. Ale to jest po prostu śmieszne. Powiedzmy, że postawę Macrona można tłumaczyć tym, że Paryż realizuje plan, zgodnie z którym europejska suwerenność strategiczna byłaby francuskocentryczna i broniona przez jedyne nuklearne mocarstwo na kontynencie po opuszczeniu Wielkiej Brytanii, czyli Francję. Nalega na to i zawsze to robił. Problem polega na tym, że konsolidacja Zachodu po inwazji na Ukrainę zniszczyła projekt Macrona. Teraz jednak Chiny dostrzegły możliwość zabiegania o względy Francji, by wyszła z zakrętu

– mówi Pelanda.

 

Traktować Francję jak Turcję

Państwa demokratyczne niewątpliwie konsultowały się i, podobnie jak w przypadku Turcji, będą próbowały doprowadzić do miękkiego wchłonięcia Francji w ramach sojuszu. Pewne jest natomiast, że Paryż zostanie wykluczony z dającej przewagę technologii, na której opiera się oczekiwanie zwycięstwa demokracji nad autokracjami rosyjską i chińską: a to dlatego, że Francji nie można ufać, bo równie dobrze mogłaby stanąć po stronie Chińczyków, zważywszy również na to, że nie znamy treści bilateralnego porozumienia między Xi a Macronem

– mówi włoski ekspert.

Według niego Włochy Giorgii Meloni wybrały wyraźnie transatlantycką linię, a Francji nie mogą już ufać.

 

Stanowisko Niemiec

Prof. Carlo Pelanda mówi, że nie jest jeszcze jasne, jakie jest stanowisko Niemiec. Z jednej strony można być pewnym, że Berlin nigdy nie oderwie się od USA, z drugiej strony wiadomo, że Niemcy są bardzo silnie uzależnione od chińskiego rynku, którego nie da się w krótkim czasie zmniejszyć. Obecnie Niemcy milczą.

[z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe