[Nasz news] Happening pod Bramą Brandenburską pod dwoma flagami w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Dziś o 16.00 w Berlinie pod Bramą Brandenburską odbył się happening zorganizowany przez fundację Hatikva z udziałem młodzież z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Happening miał upamiętniać 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.
Happening pod Bramą Brandenburską upamiętniający 80. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim [Nasz news] Happening pod Bramą Brandenburską pod dwoma flagami w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
Happening pod Bramą Brandenburską upamiętniający 80. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim / Fundacja Hatikva

Akcja odbyła się pod hasłem „Masada nigdy więcej nie upadnie”. Uczestnicy trzymali banery upamiętniające bohaterów powstania oraz przypominające o udziale w powstaniu współpracującego z Armią Krajową i założonego przez byłych oficerów Wojska Polskiego Żydowskiego Związku Wojskowego. Wyeksponowano również wystawę o Żydowskim Związku Wojskowym – „Żydowski Związek Wojskowy. Przywrócona historia”. Ważnym elementem happeningu był nieznany w Niemczech symbol dwóch flag, polskiej i żydowskiej, które zostały wywieszone przez bojowników ŻZW na jednej z kamienic przy placu Muranowskim.

Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem Niemców. Rozdano kilkaset egzemplarzy materiałów na temat powstania i tych jego aspektów, które chcieli podnieść organizatorzy. Po happeningu o 18.00 rozpoczął się spektakl „Warszawska Masada 43” dla Niemców w Instytucie Pileckiego w Berlinie.

 

Pod symbolem dwóch flag

Przywróciliśmy pamięć zapomnianym. Olbrzymie zainteresowanie. Pogoda nam nie sprzyjała, ale zainteresowanie było spore. Bardzo wielu Niemców wzięło od nas materiały, ulotki mówiące o historii, mówiące o Masadzie, które przygotowaliśmy w języku niemieckim.

Naszym przewodnim hasłem było „Masada nigdy więcej nie upadnie”. To bardzo ważne dla Żydów, nikt więcej nas nie stłamsi i nikt więcej nas nie upokorzy. Był również baner przywracający pamięć Żydowskiemu Związkowi Wojskowemu z dwoma charakterystycznymi flagami, polską i żydowską, i hasłem „Cześć i chwała Bohaterom!”. Na kolejnym banerze był Paweł Frenkel, jeden z dowódców ŻZW.

Śpiewaliśmy hymn bojowców z getta warszawskiego i pieśni z getta.

W samej pikiecie czynnie wzięło udział blisko 20 osób. Rozdaliśmy kilkaset sztuk różnego rodzaju materiałów

– mówi nam szef fundacji Hatikva Jarosław Papis.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe