„Pasjonaci Solidarności”. Rozstrzygnięto XIX edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”

W siedzibie Enea Elektrownia Połaniec w Zawadzie koło Połańca odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród w XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, którego organizatorami są Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyski Kurator Oświaty. „Tygodnik Solidarność” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
XIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność” „Pasjonaci Solidarności”. Rozstrzygnięto XIX edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”
XIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność” / fot. NSZZ "S" Region  Świętokrzyski

– To, co mnie zaskoczyło, to naprawdę ogromna wiedza i umiejętności uczniów biorących udział w konkursie. Wśród nich znaleźli się prawdziwi pasjonacie Solidarności, którzy mogliby swoją wiedzą zakasować niejednego działacza Związku – przekonuje Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ „S” Regionu Świętokrzyskiego. – Wiem też, że wrażenia ze zwiedzania elektrowni, które było jednym z punktów dzisiejszego spotkania, były duże. Uczniowie zobaczyli, że elektrownia to nie tylko przedsiębiorstwo dające prąd, ale także wielkie przedsięwzięcie społeczne. 

Przewodniczący dodaje, że – jak zwykle – miło było się spotkać w gronie laureatów i zaproszonych gości, m.in. ze Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej czy NSZZ „Solidarność”. 

To radosne i budujące spotkanie. Można liczyć, że młodzi ludzie także w następnych latach będą pogłębiać wiedzę związaną ze związkami zawodowymi i Solidarnością oraz licznie wezmą udział w następnych edycjach konkursu

– zapewnia Waldemar Bartosz.

Krzewienie lokalnego patriotyzmu

Firma Enea Połaniec, podobnie jak w ubiegłym roku, jest partnerem tegorocznego konkursu. Partnerstwo to wynika z faktu, iż Enea Połaniec od lat wspiera krzewienie lokalnego patriotyzmu, angażując się w projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Działaniem na rzecz rozwijania zainteresowań najnowszą historią naszego kraju i Ziemi Świętokrzyskiej wśród młodzieży, rozwijanie wiedzy o ruchu związkowym w Polsce i na świecie, poznanie roli związków zawodowych, jaką odgrywają w naszym życiu zawodowym i społecznym, jest właśnie Konkurs Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Przygotowywanie się uczniów do tego konkursu i uczestnictwo w nim zapewne wpływa na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży.

Po zwiedzeniu elektrowni przez uczniów – laureatów konkursu, uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym powstanie Solidarności w tym zakładzie pracy. Następnie uczestnicy przemieścili się do sali konferencyjnej, gdzie po powitaniu przez panią prezes Zarządu Enea Elektrownia Połaniec Agnieszkę Wojdan i prezentacji założeń konkursu przez przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemara Bartosza przedstawieni zostali laureaci tegorocznej edycji konkursu.

„Większość młodych dzisiaj ludzi będzie kiedyś pracownikami”

Podczas uroczystości odczytano także list od przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. Przewodniczący przekonywał w liście, że uroczystość wręczenia nagród w konkursie wiedzy o Solidarności to dla Związku święto i powód do dumy. Podziękował także organizatorom: Zarządowi Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyskiemu Kuratorium Oświaty za wysiłek i organizację po raz 19. konkursu.

„Jestem dumny, że w imieniu Związku mogłem po raz kolejny wspierać i patronować temu niezwykłemu wydarzeniu”

– zapewnił.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, w tym w sposób szczególny finalistom i laureatom nagród. Już sam udział w Konkursie jest dla nas niezwykle ważny, bo buduje wśród młodzieży wiedzę o historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który wywalczył nam niepodległą i suwerenną Ojczyznę. Jest to też ważne dla młodego pokolenia, aby ucząc się w ten sposób historii, miało świadomość jaką cenę przyszło nam zapłacić za odzyskaną wolność

– napisał Piotr Duda.

Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” mówił także o roli, jaką w powstaniu Solidarności i skruszeniu żelaznej kurtyny odegrał papież, Święty Jan Paweł II:

Nie tylko obudził w nas Solidarność, ale przez te wszystkie lata był z nami, wspierał i pomagał w najtrudniejszych chwilach. Jest fundamentem naszej wolności, który w ostatnich tygodniach za sprawą fałszywych oskarżeń próbuje się kruszyć. Na szczęście, gdy Jego dobre imię jest atakowane, gdy podważa się Jego dorobek, takie konkursy jak uroczyście zakończony dzisiaj Wojewódzki Konkurs Wiedzy o NSZZ „Solidarność” daje
nadzieję, że wiedza i prawda zwycięży z manipulacją i kłamstwem.

Przewodniczący życzył także zebranym, aby nie poprzestać na wiedzy historycznej.

Związek zawodowy to ważne narzędzie dla pracowników – a większość młodych dzisiaj ludzi będzie kiedyś pracownikami – do obrony swoich praw, godności i podnoszenia jakości swojego życia. Tylko zorganizowani pracownicy, tworzący siłę mogą skutecznie bronić swojej podmiotowości

– przekazał.

Jedenastu najlepszych

W XIX Konkursie Wiedzy o NSZZ „Solidarność” uczestniczyło 369 uczniów z 24 szkół ponadpodstawowych z całego województwa świętokrzyskiego. Uczniowie mieli do pokonania dwa etapy: pierwszy – szkolny, i drugi – wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 56 uczniów. Tych, którzy zdobyli najwięcej punktów, odpowiadając na 43 pytania zawarte w teście, poznaliśmy podczas uroczystości ogłoszenia wyników. Jedenastu uczniów, reprezentujących siedem szkół, nagrodzono cennymi nagrodami.

Pierwsze miejsce zajęła Anna Stachurska z V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Nagrodą był wysokiej klasy laptop. Drugie miejsce zdobył Dominik Doniecki z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich i w nagrodę otrzymał elektryczną hulajnogę. Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Justyna Krokosz i Anita Wrona, obie są uczennicami Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu. Nagrodą były tablety. Pozostali laureaci otrzymali smartfony, głośniki i słuchawki bezprzewodowe, inteligentne zegarki. Dodatkowo każdy laureat otrzymał dyplom, zestaw edukacyjny IPN i książki.

Konkurs Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, jak mówią uczniowie w nim uczestniczący, nie należy do łatwych, ale od dziewiętnastu już lat cieszy się popularnością w szkołach, z czego można wyciągnąć wniosek, iż historia Polski, wiedza o związkach zawodowych i roli, jaką pełnią one w zakładach pracy, są wciąż atrakcyjne dla młodych ludzi.

Konkurs dotyczy w szczególności NSZZ „Solidarność”, ale także szerzej – związków zawodowych. Obejmuje również zagadnienia związane z najnowszą, powojenną historią Polski oraz wiedzą o społeczeństwie. Odnosi się do historii i współczesności ruchu związkowego w naszym kraju i na świecie. Dotyka również teoretycznych podstaw funkcjonowania związków zawodowych, w tym również uniwersalnych celów i funkcji, jakie te związki spełniają. Ponadto dotyczy także, w stopniu podstawowym, zagadnień związanych z prawem pracy i bezpieczeństwem pracy.

Laureaci

Oto jedenastu laureatów konkursu:

Pierwsze miejsce: Anna Stachurska – V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.
Drugie: Dominik Doniecki – II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich.
Trzecie ex aequo: Justyna Krokosz i Anita Wrona – Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu.
Czwarte ex aequo: Kornelia Baran – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, i Bartłomiej Brożyna – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie.
Piąte ex aequo: Ewa Dankowska – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie, i Kinga Lisowska – V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.
Szóste: Bartłomiej Czosnek – Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu.
Siódme: Dawid Ławiński – Zespół Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.
Ósme: Oliwia Spurek – Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe