Skandal w Ravensbrueck. List otwarty weteranów AK i NSZ: Żądamy natychmiastowej reakcji państwa!

23 kwietnia odbyły się obchody wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrueck. Podczas obchodów doszło do skandalu, kiedy to niemiecka policja nie wpuściła grupy Polaków z polskimi flagami.
Pilne! Skandal w Ravensbrueck. List otwarty weteranów AK i NSZ: Żądamy natychmiastowej reakcji państwa!
Pilne! / grafika własna

Ostatecznie wieniec przywieziony przez Polaków złożył polski konsul, jednak po godzinie z wieńca miały zniknąć szarfy.

 

List otwarty weteranów

LIST OTWARTY

My, weterani polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych formacji partyzanckich

ŻĄDAMY natychmiastowej reakcji władz państwowych ws. podjęcia odpowiednich kroków związanych z sytuacją, która miała miejsce w dniu 23 kwietnia 2023 roku na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. To skandal, że młodzi Polacy zrzeszeni w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nie zostali wpuszczeni na teren obozu i nie mogli złożyć hołdu więzionym i mordowanym naszym koleżankom z podziemia narodowego.

PROTESTUJEMY, przeciwko nazywaniu „faszystowskimi” symboliki Narodowych Sił Zbrojnych – polskiej organizacji niepodległościowej walczącej przeciwko okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej – przez środowiska nie mające nic wspólnego z polskimi ideami niepodległościowymi.

Jako obywatele Polscy oczekujemy natychmiastowej reakcji państwa polskiego.

Podpisali:

▫️ por. Mieczysław Kaczmarczyk ps. „Ryś” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, więzień filii niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof w Instenburgu
▫️ por. Edward Ciupak ps. „Mały” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień polityczny PRL
▫️ kpt. Stanisława Drzewiecka ps. „Dziarska” – żołnierz Armii Krajowej, świadek masakry w Skłobach dokonanej przez Niemców 11 kwietnia 1940 r.
▫️ por. Zbigniew Has ps. „Wilczek” – żołnierz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
▫️ kpt. Bronisław Pakuła ps. „Zawisza” – żołnierz Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień polityczny PRL
▫️ ppor. Aleksander Kaczorowski ps. „Kaczorek” – żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski
kpt. Franciszek Stec ps. „Szybki” – żołnierz Armii Krajowej
▫️ por. Edward Zamiara ps. „Hrabia” – żołnierz Batalionu „Golski” Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego
▫️ por. Stefan Dulko – żołnierz wyklęty, więzień polityczny PRL

głosi list otwarty wystosowany przez weteranów AK i NSZ.

 

KL Ravensbrueck

Niemiecki obóz Ravensbrueck działał od 1939 roku jako obóz koncentracyjny dla kobiet. W kwietniu 1941 roku utworzono tam również obóz męski, a w czerwcu 1942 roku dodatkowo obóz dla młodych kobiet i dziewcząt. Do obozu Ravensbrueck przyłączono ponad 40 podobozów, których więźniowie musieli wykonywać prace przymusowe.

Według danych Miejsca Pamięci Sachsenhausen w latach 1936–1945 w tym niemieckim obozie koncentracyjnym więziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zmarło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji dokonywanej przez Niemców.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prezydent zapowiada nowelizację ustawy dot. rosyjskich wpływów. Jest reakcja premiera z ostatniej chwili
Prezydent zapowiada nowelizację ustawy dot. rosyjskich wpływów. Jest reakcja premiera

– Nie zapoznałem się jeszcze w szczegółach z propozycjami prezydenta Andrzeja Dudy ws. komisji ds. badania rosyjskich wpływów – powiedział w piątek w Kanadzie premier Mateusz Morawiecki.

Katastrofa kolejowa w Indiach. Trwa akcja ratunkowa z ostatniej chwili
Katastrofa kolejowa w Indiach. Trwa akcja ratunkowa

Co najmniej 50 osób zginęło, a 300 zostało rannych i przewiezionych do szpitali w wyniku wykolejenia się pociągu pasażerskiego po zderzeniu z innym składem w piątek w stanie Orisa na wschodzie Indii - informuje agencja Reutera za lokalnymi mediami.

Zawsze czułem się tutaj jak w domu. Król Karol III przybył z wizytą do Rumunii z ostatniej chwili
"Zawsze czułem się tutaj jak w domu". Król Karol III przybył z wizytą do Rumunii

Król Wielkiej Brytanii Karol III przybył w piątek z pięciodniową wizytą do Rumunii. Upłynie ona brytyjskiemu monarsze głównie na odpoczynku na wsi w Siedmiogrodzie.

Obalamy kłamstwa zachodnich mediów. Youtuber zachwycony Polską [VIDEO] z ostatniej chwili
"Obalamy kłamstwa zachodnich mediów". Youtuber zachwycony Polską [VIDEO]

Sheku Mans jest studentem brytyjskiego uniwersytetu w Portsmouth, podróżnikiem, oraz dość popularnym youtuberem. Na YouTube jego kanał obserwuje ponad 40 tysięcy subskrybentów. Tym razem wybrał się do Polski.

Nie żyje gwiazda Piratów z Karaibów Wiadomości
Nie żyje gwiazda "Piratów z Karaibów"

Nie żyje Sergio Calderón, który był meksykańskim aktorem znanym m.in. z "Piratów z Karaibów". O śmierci 77-letniego gwiazdora poinformowały zagraniczne media. Wiadomo, co było przyczyną jego śmierci.

Polska policja finansowała stowarzyszenie „Nigdy więcej”? Stanisław Żaryn zabiera głos z ostatniej chwili
Polska policja finansowała stowarzyszenie „Nigdy więcej”? Stanisław Żaryn zabiera głos

Przy okazji ataków na sędziego Szymona Marciniaka, konto znane z szerzenia prorosyjskich tez kolportowało kłamstwa atakując i oczerniając polską policję – pisze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn.

Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Trybunał Konstytucyjny zdecydował z ostatniej chwili
Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne - orzekł w piątek Trybunał Konstytucyjny. Dodał, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.

z ostatniej chwili
Marciniak: Przepraszam, wyciągnę wnioski, spróbuję odbudować zaufanie

Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów - ogłosiła UEFA. Polski arbiter w oświadczeniu przeprosił za nierozważne zachowanie dotyczące udziału w wydarzeniu "Everest", zapewnił, że wyciągnie wnioski i postara się odbudować zaufanie.

Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów

UEFA w oficjalnym komunikacie poinformowała, że Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO] z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO]

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Książę William i Kate Middleton zostali przyłapani na sprzeczce. Cała sytuacja miała miejsce podczas rozmowy z nową księżniczką Jordanii na jej ślubie. Wszystko zarejestrowały kamery.

Emerytury
Stażowe