W Legnicy otwarto "Przystanek Historia"

W obecności biskupa legnickiego, szefa Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzystów i samorządowców otwarty został w Legnicy „Przystanek Historia”. Legnica to trzecie po Wrocławiu i Brzegu miejsce, w którym IPN stworzył takie miejsce. Patronem legnickiego „Przystanku” jest ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Otwarcie
Otwarcie "Przystanku Historia" w Legnicy / NSZZ "S" Region Zagłębie Miedziowe

Legnicki „Przystanek Historia” będzie działał w formule podobnej do wrocławskiego i podobnie jak dwa poprzednie ma za zadanie przypominać i edukować. Przybyłych na inaugurację gości powitał Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

"Przyjeżdżamy do was, aby mówić prawdę o polskiej historii"

– Nieco inaczej, niż chciał Cyceron, a szczególnie ta historia w XX wieku, nie jest wyłącznie nauczycielką życia, ale jest też nauczycielką śmierci. Cywilizacja śmierci zaczęła powstawać w połowie XIX wieku na skutek słów i zapisanych książek Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, którzy stworzyli system komunistyczny, mający funkcjonować, w którym Bogiem, przepraszam za porównanie, miał być Marks, a Jezusem Lenin. Zagrożenie z tamtego czasu zdiagnozował już papież Jan XXIII, ale świat nie chciał go słuchać i zło rodzącej się ideologii komunizmu znalazło sobie dom – Związek Sowiecki, który mordował własnych obywateli, mordował też Polaków w Latach 1937-39. Ten system ręka w rękę z niemieckim narodowym socjalizmem doprowadził do wybuchu II wojny światowej i ten sam, który mordował polskich bohaterów, żołnierzy podziemia antykomunistycznego po roku 1945. duch komunizmu unosi się także w dzisiejszych czasach. Federacja Rosyjska pobudzana monumentami i symbolami morduje naszych braci Ukraińców. Ale Polska dziś, w roku 2023 jest wolna, suwerenna i niepodległa, a Legnica nie jest Małą Moskwą. To wielka zasługa wszystkich działaczy życia społecznego, lecz również tych, którzy słuchali i zrozumieli słowa największego Polaka XXI wieku, wypowiedziane w 1997 roku, że prawda musi wychodzić na zewnątrz i trafiać do życia społecznego – mówił Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

– Dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej chce być z wami w Legnicy za sprawą Przystanku Historia. Dzięki wszystkim, którzy wsparli nasze działania, przyjeżdżamy do was, aby mówić prawdę o polskiej historii i polskiego narodu w XIX wieku. Tę prawdę, która ma budować bezpieczną, wolną i suwerenną Rzeczpospolitą – dodał Karol Nawrocki.

Patron Przystanku - ks. Jerzy

Biskup Andrzej Siemieniewski, gospodarz miejsca, w którym Przystanek Historia znalazł swoją siedzibę, wspomniał, że w biegu codzienności każdemu z nas jest potrzebny przystanek, na którym zatrzyma się choćby po to, by pomyśleć.

– Aby dać miejsce refleksji, również refleksji historycznych. Stąd właśnie przystanek stanie się okazją dla uczniów szkół i mieszkańców Legnicy i wielu, aby znaleźli stosowny czas na to, by przypomnieć sobie o historii, która jest nauczycielką, bo przypomina o konsekwencjach decyzji. Wspólnoty historycznej, takie jak naród polski, mają też mieć pamięć o tym, że idee prowadzą do konsekwencji czasem pięknych, chwalebnych i budujących, a czasem destruktywnych i śmiercionośnych. Pamięć o tym uczy nas odpowiedzialności za współmieszkańców i przyszłe pokolenia – przekonywał Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki.

Legnicki „Przystanek Historia” nosi imię księdza Jerzego Popiełuszki. Integralną częścią uroczystości było otwarcie wystawy poświęconej patronowi.

– Myślę, że nikomu nie trzeba przypominać, jak wielką postacią był i jakie są jego zasługi w walce z komunizmem dla Solidarności. Jest najbardziej znanym kapelanem Solidarności i największym spośród nich. Świadczy o tym jego działalność, o czym opowiada nasza wystawa – wyjaśnił Kamil Dworaczek, dyrektor IPN we Wrocławiu.

Po otwarciu wystawy goście zaproszeni zostali na monodram Piotra Cyrwusa, który swój występ zadedykował 160 milionom ofiar komunizmu.

Przystanek Historia znalazł swoją siedzibę w Domu Słowa, w dawnym gmach Wyższego Seminarium Duchownego) w Legnicy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe